Nuri Sevgen: The Devils Wears Prada

Avrupa ve ABD borsa endeksleri Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırılmasına dair Almanya’nın onay vereceğine dair haberlerin olumlu etkisiyle düne yükselerek başladı. ABD’den gelen ekonomik dataların beklentileri karşılamaması önce hafif bir moral bozukluğu yaratsa da; kötü ekonomik data, piyasadaki likiditenin kısa vadede çekilmemesi anlamı taşıdığından Dolar’a değer kaybettirdi. Dolar değer kaybettikçe de carry-trade etkisi nedeniyle başta borsalar olmak üzere Dolar ile değerlenen pek çok mal ve hizmet fiyatlarında dün belirgin artışlar yaşandı.
 

Dünyadaki herşeyin fiyatını belirleyen “para” olgusu, oynaklığını sürdürdükçe; o paralar ile fiyatlanan mal ve hizmet fiyatlarında bir günde genel bir talep artışı olmasa da fiyatlar artıyor. Dün olan da böyle bir durumdu. Kısaca dünü özetlemek gerekirse, “para”nın piyasa fiyatları üzerindeki etkisi daha iyi anlaşılacaktır:

 
Euro Bölgesinde sıkıntıya neden olan Yunanistan sorunu çözülecek haberi Euro bölgesi parasına yatırımı cazip kıldı. Dolar ile borçlanıp ya da Dolar’ı olanlar bunları satıp Euro’ya yöneldi. İlerleyen saatlerde ABD’de gelen ekonomik dataların, beklentilerin altında kalması; ekonomik aktiviteyi hızlandırmak için Dolar’ın likiditesini sürekli artıran FED’in mevcut likiditeyi bu ekonomik verilere göre kısa vadede piyasadan çekemeyeceği anlamı taşıdığından, Dolar satışı hızlandı. Dolar satan, alternatif getiri arayışı ile borsalara ve emtiaya yöneldi. Dolar’ı olmayan da maliyeti sıfıra yakın olan Dolar ile borçlanarak bu stratejiyi güttü. (carry-trade)
 

Görüldüğü gibi; diğer tüm beklentilerden çok hedge fonlar başta olmak üzere parasal hareketlerin etkisinde kalan global piyasa yapısını belirleyen; mal ve hizmetlerin değil, paraların arz-talebi. Bu oynaklık her geçen gün artıyor. Dünya yüzeyinde parasal tarih boyunca görülmemiş oranda büyük bir likidite,  büyük bir hızla dönüyor. Likidite büyük olunca da fiyatın arkasındaki temel nedenler umursanmazken o fiyatın seyrini belirleyecek olan piyasa modası (trend) önem kazanıyor. Kimsenin “neden?” diye soracak vakti yok. Moda değiştiği anda paranın yönü de o modayı (trendi) takip ediyor. Bu nedenle son yıllarda ekonomik datalar uzun uzadıya analiz edilmeyip, paranın yönü takip ediliyor. Paraya yön verenlerin de Calvin Clein, Carl Lagerfelt ya da Domenico Dolce ve Stefano Gabbana gibi modaya yön verenler gibi her yaptığı takip ediliyor. Artık kimse uzun süreli bakış açısı ile dünyaya bakmak ve o duruma göre pozisyon almak, hatta taşımak niyetinde değil. “Türkiye’nin cari açığı artıyor, satalım”, “Petrol fiyatları yükseliyor. Rusya borsası çok karlı olur alalım” gibi yüzeysel laflar edip, alış-satış yapan büyük fonların ardından, onları takip edenlerin bu modayı takip eden hareketlilikleri; piyasaları panik ortamına sokmaya yetiyor. Örneğin “neden” diye  sorulduğunda “cari açık yüzünden” denen İMKB, mayıs ayında % 9 düşerek mayıs ayının düşüşte dünya lideri olurken; tamamen batmış durumda, borçlarını belki hiç bir zaman ödeyemeyecek bir ülke borsası olan Atina Borsası, İMKB’den daha az düşüyor.
 

Kıssacası; bu büyük oynaklık içerisinde en zor meslek yatırım uzmanı olmak. Hele bir de yatırımcılara yardımcı olmak için bir birşeyler yazıyorsanız vay halinize. Çünkü ön görülerinizde bir günlük hata tüm geçmişteki tutarlı ön görülerinizin unutulması demek. Tıpkı “para”nın modası gibi…
 

Son Not: FITCH Güney Kıbrıs’ın kredi notunun AA-‘den A-‘ye üç basamak birden düşürmüş. Kimse de sormuyor: “Arkadaş bu ülke ne üretti, nasıl bir mali istikrar yakaladı ki kredi notu AA seviyelerine değin yükseldi.” diye.
 

Bugün İzlenecek Datalar :

            10:55   –          Almanya PMI imalat endeksi

            11:00   –          Euro Bölgesi PMI imalat endeksi

            14:00   –          ABD haftalık ipotek kredisi başvuruları

            14:30   –          ABD işten çıkarmalar

            15:15   –          ABD özel sektör istihdamı

            17:00   –          ABD inşaat harcamaları

            17:00   –          ABD ISM imalat endeksi

 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks için 200 günlük üssel hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 79250 seviyesini tekrar yukarı yönde geçmeyi başaramayarak ve bir süredir bültenlerimde de özellikle vurguladığım hedef seviye olan 75000 seviyesinin de altına önceki gün geriledi. Ancak dün yurtdışı piyasalardaki olumlu dalganın ve sert düşüşün yarattığı tepki ihtiyacının etkisiyle dün %2,83’lük sert bir yükseliş yaptı. Önceki işlem günlerine göre belirgin bir hacim artışı ile yaşanan dünkü yükselişin sürmesi kısa vadeli düşen kanal üst bandı seviyesi olan 77000’in üzerinde kalınması ile teknik olarak kalıcı olacak. Böyle bir durumda İMKB30 spot endeks daha önce üzerinde kalmayı başaramadığı ve şu anda önemli direnç seviyesi olan 200 günlük üssel hareketli ortalama seviye olan 79000’e yönelecektir.
 

Diğer yandan bugün 77000 direnç bölgesini geçmeyi başaramayarak İMKB30 spot endeksin geri çekilmesi durumunda hedefi düşen kanal alt bandı olan 73000 seviyesi olabileceğinden dikkatle takip edilmelidir.
 

Euro/Dolar
 

Euro/ Dolar paritesinin olası seyrine dair beklentimde değişiklik yok:

 
1,40 teknik olarak çalışarak yeniden tepki vererek ikili dip olasılığı teknik olarak teyid ettiğini bir kaç gündür bültenlerimde belirtiyor ve 1,43’ün geçilmesi ile Euro’nun yeniden Dolar karşısında 1,47’lere doğru bir harekete başlayabileceğine dikkat çekiyordu. Çünkü kısa vadeli hareketli ortalamaların da birbirlerine yaklaşması ve 1,43’ün geçilmesi ile yukarı yönde birbirlerini kesmesi paritenin yeni hedefini 1,47 yapmıştır.

 
Euro/Dolar pareitesi tekrar 1,42’nin altına sarkmadıkça da 1,47 seviyesine doğru yönelen hedefi değişmeyecektir…!

 

Dolar/TL

 

Bir süredir aynı cümleleri Dolar/TL için yazıyorum ama teknik olarak fiyatlar Dolar/TL’de 1,57’nin altına kaymadıkça, aşağıdaki yorumumu bültenimde aynen korumak zorundayım. Çünkü yatırımcılar tarafından, Dolar/TL 1,57’nin altına gelmediği gibi 1,62 seviyesinin kritik önemi kısa vadeli bakış açısından çok daha fazla ön planda tutulmalı.

 
Yukarıdaki grafikte kırmızı daireler içerisinde de gösterdiğim gibi Dolar/TL’de teknik olarak bir yükseliş formasyonu olan Ters Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu görüntüsü veriyor. Bu formasyonun teyidi boyun çizgisi olan 1,62’nin geçilmesi ile teyid edecektir. Teknik olarak 1,58-1,60 bandı arasında tutunan ve “güç topluyor “ görüntüsü veren Dolar/TL’nin 1,62 seviyesini görme hatta geçme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerinde kalınması yükseliş hareketini sertleştireceği ve 1,70’leri hedefleyece bileceği için alarm seviyesi olarak kabul edilmelidir.

 
Diğer yandan 1,57’nin altında kalmayan ve güçlü duran Dolar/TL 1,57’in altına sarkar ise; kısa vadede 1,55’e, hatta 1,53’e kadar geri çekilme olasılığı yükseleceğinden ve dikkatli takip edilmelidir…!

Nuri SEVGEN

A Yatıırm

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ABD’den Yine ‘RED’ Çıktı

ABD’de Temsilciler Meclisi, beklendiği gibi borçlanma tavanının  her hangi bir şart ortaya konmadan 2.4 trilyon Dolar artırılması yönündeki bir tasarıyı...

Kapat