Nuri Sevgen: TCMB’ndan Sert Bir Kroşe…

Önceki akşam yeniden bir araya gelen Merkel ve Sarkozy görüşmesinde Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF)’nun nasıl artırılacağına dair anlaşma sağlanamaması bu Pazar günü yapılacak AB Liderler Zirvesinde finansal sistemde sermayelendirmeyi sağlayan plan bekleyen piyasalarda moralleri bozdu. Hatta Alman Die Welt gazetesinin haberine göre Alman yetkililer 23 ekimde yapılması planlanan zirvenin ertelenmesini istiyor. Bu sabah gelen söylentiler; 23 ekimde AB liderler zirvesinin yapılacağı ama en geç 26 ekime kadar bir toplantnın daha yapılarak kapsamlı bir planı üzerine anlaşılarak;  kasım başındaki G-20 toplantısı öncesinde oluşturulucağı yönünde. Dün Merkel ile Sarkozy’nin anlaşamadığı haberi ile Avrupa borsa endekslerindeki düşüşler %2,5 seviyelerini geçerken, İtalya borsasındaki düşüş %4’ü buldu. ABD borsa endeksleri de bu satış dalgasından açılışta etkilendi ama sonrasında 3. Çeyrek bilançoların olumlu etkisi ve Avrupa’da nihai kararı gelecek hafta ortasına kadar yapılacak ikinci bir toplantıyla olumlu şekilde netleşeceğine dair umut; alışları getirdi. ABD borsa endeksleri gelen bu alış dalgası ile düşüşle başladığı dünü %0,4’leri bulan yükselişlerle kapattı.
İçeride ise; tüm gözler TCMB’nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının sonucuna çevrildi. PPK toplantı sonrası yaptığı açıklama ile politika faizi olarak da adlandırılan haftalık borçlanma faiz oranını %5,75’te bıraktığını açıkladı. Ancak Gecelik borç alma ve verme bandını, borç verme faiz oranını 350 baz puan artırarak genişletti. Yani gecelik olarak fazla parasını TCMB’na yatıran bankalara, TCMB’nın verdiği faiz oranı %5’te sabit tutulmaya devam ederken; TCMB’ndan gecelik borç almak isteyen bankalar artık %9’dan değil %12,5’ten bu borcu almak zorunda kalacaklar. MB, bu operasyonu yaparak TL borçlanmaın maliyetini artırarak, döviz piyasasında spekülatif harekete niyetlenenlerin önünü kesti ve dövize satış getirdi ama ikinci el tahvil piyasasında faizlerin de yükselmesine neden oldu.

 

Bir yandan TCMB’nın yaptığı operasyonun alternatif maliyetlerde yarattığı şok; diğer yanda Avrupa’da borç sorunu nedeniyle Avrupa borsalarına gelen satış dalgasına bir de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 22 tabur asker ile Irak’ın kuzeyinde geniş kapsamlı bir kara harekatına başladığı haberi eklenince İMKB’de %4’e yaklaşan sert bir satış dalgası yarattı.

  

Bu sabah itibari ile; Asya borsalarında karışık seyirler gözlenirken düne göre daha ılımlı bir hava piyasalarda hakim. Bu durumun da ana sebebi olarak 23 ekimde olmasa da 26 ekime kadar AB Liderler Zirvesi’nden somut bir plan çıkacağına dair inanç gibi görülüyor. Ancak dün TCMB kararı ve kara harekatı sebebiyle yurtdışından keskin şekilde ayrışma izlenimi veren, içerdeki piyasaların özellikle de İMKB’nin dikkat etmesi gereken önemli bir husus var: Eğer Avrupa’da banacılık sisteminin yeniden sermayelendirilmesi konusunda nihai bir anlaşmaya varılırsa; kriz döneminde güvenli liman olan ve görece değerli olan İMKB’deki bankacılık sektörü hisselerinin satılarak, Avrupa bankalarının alınması dönemi İMKB’deki negatif ayrışmayı artırabilir…!
Not: Bugün yayın akışında ani bir değişiklik olmaz ise 15:30’da CNBC-e TV kanlına konuk olarak katılacağım. 
 

Bugün İzlenecek Datalar :
11:00   –          Almanya IFO güven endeksi
                                                                                                                                             

 
İMKB Bugün İçin Beklenti :

 

İMKB30 spot endeks, son günlerde özellikle uyardığım 71000 seviyesinin altına kayarsa 68000’e doğru sert bir hamle yapabilir uyarımı gerçeğe dönüştürdü. Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi İMKB30 spot endeksin 71000 seviyesnin altına kayması ile yükselen trend kırılmış olduğu gibi kısa vadeli hareketli ortalamalr da birbirlerini aşağı yönde keserek düşü teyid etti. Zira adına “altın kesişme” (goldan cross) denen ve ardından sert bir hareketlenme getiren kısa vadeli hareketli ortalamaların bir birlerinşi kestikleri yönde oluşan dalga, İMKB30 spot endeksi teknik olarak 64000’e değin getirebilecek potansiyele sahip.

 

Bugün İMKB30 spot endeksin daha önce de önemli destek görevi gören 67500 seviyesinde destek bulup bulmayacağına bakılmalıdır. Zira bu seviyenin destek olması İMKB30 spot endeksin 70500’e doğru bir tepki hareketine neden olabilir. Ancak olası bu tepki İMKB30 spot endeksi 71000 seviyesinin üzerine atmadıkça düşüş trendine başlayan endeksin yönünü değiştirebilecek güçte olamayacaktır.

 
Diğer yandan İMKB30 spot endeks 67500 seviyesinde tutunmayı başaramaz ise uzun vadeli düşen kanal trend alt bandı olan 64000 seviyesine doğru hareketini sürdürecektir…
 
 

Euro/Dolar  
 
 

Euro/Dolar paritesi bir süredir önemle belirttiğim görüşlerimdeki gibi 1,39-40 bandını geçmeyi henüz başaramadı. Ancak henüz kısa vadeli ortalamaların birbirlerini kestiği ve önemli destek bölgesi oluşturduğu 1,36’nın da altına gelmedi. Görüntü o ki parite AB Liderler Zirvesi’nden çıkabilecek bir plana odaklanmış. Zira teknik olarak 1,36’nın altına gelmeyerek 1,40’ı zorlayan partenin; beklediği müsbet haberi alması ile 1,40’ı çok sert geçmesi muhtemel olduğu gibi, menfi bir haberle yeniden 1,30 seviyelerine geri çekilmesi de olası. Teknik görünüm itibari ile Euro lehine görüntüsü daha belirgin görülen paritenin; Liderler Zirvesi sonrasında net yönünü çizeceğinden olası sert hareketler için dikkatli olunmasında fayda var…
 

 
Dolar/TL 
 

 
TCMB’nın bu haftaki doğrudan müdahalesi ve dünkü faiz kararları sonrasında yükseliş potansiyelinde darbe yiyen Dolar/TL; 1,84’ün altına kaymadıkça yükseliş potansiyelini teknik olarak koruyacak bir görüntü içerisindedir. 1,84’ün altına gelinmedikçe hedef hala Dolar/TL’de 1,90 seviyeleri olacaktır.

 
Diğer yandan 1,84’ün altına gelinmesi durumunda ise; teknik olarak ilk hedef 1,82 seviyesi civarından geçen yükselen trend desteği olacaktır. Yükselen trendin gücü nedeniyle bu seviyenin kuvvetli destek olması beklenmelidir. Ancak 1,82 seviyesinden geçen trend desteğinin altına gelinmesi ise artık Dolar/TL’de TL lehine önemli bir trend değişiminin başladığının teyidi olacak ve düşüşte aşağıdaki hedef seviyeyi 1,70’lere çekebilecektir…

 
Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
New York’ta Teröre Lanet Mitingi

Young Turks Derneği tarafından organize edilecek olan terore lanet mitingi, 21 Ekim Cuma günü saat 4 ile 6 pm arasinda...

Kapat