Nuri Sevgen: S&P Partiye Ara Verdirdi

İtalya’nın 30 milyar euroluk kemer sıkma önlemlerini netleştirmesi ve Merkel ile Sarkozy’nin Euro borç krizinin çözümünde uygulanacak plan konusunda anlaşmaya vardıkları haberleri Avrupa ve ABD borsa endekslerinin düne yükselerek başlamasına neden oldu. Ancak ABD’de piyasaların kapanmasına yaklaşık 1 saat kala, S&P’nin içinde Almanya’nın da bulunduğu 15 Avrupa ülkesinin kredi notunun düşebileceği uyarısında bulunması; piyasalarda olumlu seyreden havayı tersine çevirdi.

 
İtalya’nın yeni teknokrat Başbakanı Monti’nin 30 milyar euroluk yeni önlemler paketini açıklaması, İtalya’nın tahvil faizlerini düşürmesi dün piyasaların olumlu başlamasında etkili olan ana haber oldu. Merkel ve Sarkozy’nin yaptığı toplantı sonrasında, Euro Bölgesi borç krizinin aşılması için bir dizi önemli karar aldıklarını açıkladılar. Bunlardan en önemlisi; Euro Bölgesi’ndeki 17 ülke için yeni bir AB sözleşmesi hazırlanması ve bütçe açıkları gayri safi milli hasılanın %3’ünü geçen ülkelere otomatik yaptırım uygulanması konusunda anlaşmaları oldu. Bu kararlarını Perşembe günü yapılacak olan AB Liderler Zirvesi’ne sunacaklar. Ayrıntılar bu nedenle AB Liderler Zirvesi’nde oluşturulacak plan konusunda AB liderleri de uzlaşabilirse bu haber Avrupa borç sorununun çözümü için, uzun dönemde etkili olacak da olsa, önemli bir adım olacaktır.

 
Her ne kadar Avrupa’da uzun dönemli etkileri olacak önemli kararlar alınsa da ekonomik durumun hiç de iyi durumda olmadığını hatırlatarak, dünkü partiyi bitiren ise; S&P oldu. S&P dün ABD piyasalarının kapanışına yakın saatlerde yaptığı açıklama ile 15 Euro Bölgesi ülkesinin kredi notunu düşüreceği uyarısında bulundu. Notu AAA olan Almanya, Fransa, Lüksemburg, Avusturya, Finlandiya ve Hollanda’nın da adının notu düşürülecekler listesinde olması bugünün piyasaları belirleyecek ana haberi olarak karşımıza çıkıyor. Bu haberin etkisi ile bülteni yazdığım sabah saatlerinde Asya borsalarında ve ABD borsa endekslerini vadeli sözleşmelerinde satıcılı bir görünüm hakim…

  
İçeride ise; dünün ana gündem maddesi; açıklanan kasım ayı enflasyon oranlarının beklentilerden yüksek gelmesiydi. TÜFE’de %1,27 artması beklenirken,1,73 gelmesi TÜFE’nin yıllık %9,48’e çıkmasına neden oldu. ÜFE ise yıllık bazda %13,67 oldu. Bu süpriz faizlerde ve döviz piyasasında hafif de olsa bir kıpırdanmaya neden oldu. Ancak yurtdışı piyasalardaki olumlu etkinin de desteği ile yaşanan dalgalanma uzun sürmedi.

 
Sonuç olarak; bu sabah, S&P’nin dün gece yaptığı açıklamanın etkisiyle, piyasalarda kar satışı dalgası gözlemlenecek gibi görülüyor. Ancak dün de uyardığım gibi ABD’de Şükran Günü sonrası ile Noel tatili arasındaki dönemde bulunduğumuz için piyasalarda yaşanacak satış baskısının çok derin olması beklenmemelidir. Çünkü bu dönem öncesinde yüksek derecedeki pozisyon riskleri bertaraf edilmiş olduğundan piyasalar genellikle olumsuz haberlere olumlu haberlere nazaran daha az reaksiyon gösterir. İşte bu dönemlerde satıcıların azalması ile oluşan yükseliş dalgasına da Noel Baba Rallisi adı verilir.

 
Son Not: S&P’nin dün yaptığı uyarı 8 Aralıkta başlayacak AB Liderler Zirvesi’nde sonuç çıkmaması durumunda olacakların ciddiyetinin AB liderlerine anlatılması açısından bence piyasa dostu bir adım. Zira biri dürtmedikçe ya da sopa göstermedikçe Avrupa, toplanarak ama toplantı sonrasında yeni bir aksiyon almayarak, sorunları çözeceği fikrinden kurtulmayacak gibi…
 

 
Bugün İzlenecek Datalar :
11:30   –           Euro Bölgesi kasım ayında verimlilik PMI
12:00   –           Euro Bölgesi 3. Çeyrek GSYH (2. Tahmin)
14:45   –           ABD haftalık mağaza satışları
                                                                                                                                             
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :

 
İMKB30 spot endeks, bir süredir önemle vurguladığım 67500 seviyesindeki kuvvetli direnç bölgesinin satış baskısı altında kalarak, bu seviyeyi geçmeyi ve trendde önemli bir değişiklik oluştuğu görünümüne kavuşacağı bir teknik yapı oluşturmayı dün de başaramadı. Ancak 65500 civarında kısa vadeli hareketli ortalamaların yukarı yönde birbirlerini kesmeye başlamaları; İMKB30 spot endeks 65000 – 65500’ün altına gelmedikçe 67500’ü geçebilecek bir yükselişin sürmesi ihtimalini de artırıyor.

  
Bu sabah S&P’nin haberinin etkisi ile yaşanması muhtemel geri çekilme İMKB30 spot endeksin 65000’ün altında kalmasına neden olmadıkça, geri çekilmenin; 67500 seviyesindeki kuvvetli direncin geçilmesi için güç toplanması olarak algılanmalıdır.
Diğer yadan İMKB30 spot endeksin 65000’in altına sarkması durumunda ise; yukarıda yazdığım yükseliş yönündeki teknik görünümde önemli bir bozulma sinyali alınacağından; 65000-65500 seviyesi çok önemlidir…
 

 
Euro/Dolar 
 
 

Euro/Dolar 1,33 ile 1,35 seviyeleri arasında belirgin bir sıkışma içerisindeki hareketini hala sürdürüyor. Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi kısa vadeli hareketli ortalamaların geçtiği bölge olan 1,34’ün bu sabah altında güne başlayan parite, yeniden 1,34 seviyesinin üzerinde tutunabilir ise; 1,35’in üzerine çıkarak yükseliş yönündeki potansiyelini sürdüreceğinden olumlu olacaktır. Ancak bülteni yazdığım sabah saatleri itibariyle parite 1,34’ün altında ve yeniden 1,33’ün altına gelebilecek potansiyeli varmış gibi görünüyor.  Zira 1,34’ün altında kalınması durumunda, dün de yazdığım gibi; aşağıda 1,31’e yönelme olasığı, geçerliliğini koruyacağından 1,34 seviyesi çok önemli bir seviye olarak takip edilmelidir…
 

 
Dolar/TL 

 
Dolar/TL, özellikle uyardığım bölge olan 1,87’nin altına gelmesi ile hedef olarak vurguladığım gibi 1,83 seviyesine ulaştı. 1,83 civarı hem FİBO hem de yükselen kısa vadeli trend kanalı desteği olması nedeniyle kuvvetli bir destek konumundadır. Bu seviyenin altına gelinmesi Dolar/TL’nin 1,78’lere doğru sert bir düşüş hamlesine neden olabileceğinden önemli bir seviyedir.

 
Diğer yandan Dolar/TL’nin 1,8250-1,83 bandının altına gelememesi ve tepki vermesi durumunda ise; ilk ciddi direnç 1,84-1,85 aralığı olacaktır. Zira Dolar/TL, 1,84’ün üzerinde yeniden tutunmadıkça;  kısa vadeli hareketli ortalamalar yükselişin süreceğine dair bir dönüş sinyali vermeyecektir. Eğer 1,84 seviyesi geçilir ise; yukarıda yeniden 1,87’nin hedefleneceği unutulmamalıdır…!
  

Nuri SEVGEN

A Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: S&P’nin EUR/USD’a Kıyağı…

EUR/USD ANALİZ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), 15 Euro Bölgesi ülkesinin kredi notunu düşüreceği uyarısında bulundu. S&P,...

Kapat