Nuri Sevgen: PMI Deyip Geçmemek Lazım

Dün Avrupa borsalarında %2’lere yaklaşan, ABD borsa endekslerinde %0,7’leri bulan düşüşlerle kapanışın ardında Almanya, Avrupa ve Çin PMI datalarının kötümser beklentiden daha da kötü gelmesinin etkisi var. Bu durum ekonomik durgunluğun derinleşeceğine dair kaygıları artırarak borsalarda satışlara neden oldu.

Peki nedir PMI (Purchasing Manager’s Indeks-Satınalma Yöneticileri Endeksi)? Basit bir tanımlama ile şirketlerin satın alma yöneticilerinin mal ve hizmet satın alma eğilimlerini gösteren bir anketin endeks haline dönüştürülmesidir. Bu endeks  kabaca büyüme oranlarına dair temel bir öngörü oluşturması açısından önemlidir. Mevcut durum itibariyle Avrupa’da İspanya ve İtalya gibi sorunlu ekonomilerin PMI düşüşleri normalken, dün Euro Birliği’nin PMI datasının genel olarak üstündeki Almanya’nın da PMI datasının düşüşü; dün Alman borsa endeksleri başta olmak üzere borsalarda panik satışlara neden olan gelişme oldu.

Açıklamak gerekirse; Almanya’ya durgunluğun sirayet ettiğine dair endişeler borsalarda satışların dünkü ana nedeni oldu. Çünküdurgunluk sınırı kabul edilen 50 seviyesinin üzerinde 51 olarak beklenen Almanya mart ayı PMI datası 48,1 çıktı. Bu durum Euro Bölgesi PMI datasında da yaşandı. 49,2 beklenen mart ayı PMI datası 48,7 geldi. Bu görüntü de Avrupa borç krizinin ekonomilerine etkisini net şekilde gösteriyor. Zira son dönemlerde sıkça bahsettiğim Baltık Dry Endeksi de ekonomilerin büyümesine dair henüz net bir sinyal vermiyor. FED Başkanı Bernanke’nin deyimiyle; “büyüme için halkının harcalamarına ihtiyaç” var. Bu harcama için de gerekli psikolojik ortam yapılandırılmak zorunda ve yavaş yavaş da bu durumun zemini hazırlanıyor. Emtia fiyatları baskılanarak enflasyon tehtidi uzaklaştırılıp, borsalarda 600 dolara gelerek zirve yapmış şirket hisselerinin arzı azaltılarak borsaların daha da moralli olmasının sağlanmaya başladığı operasyon bu yıl kasım ayına kadar sürecektir. Çünkü kasımda çok az Demokrat Parti’li başkana nasip olan ikinci dönem de başkan olabilmek; Obama yönetiminin, piyasaları manipüle etmesine neden olacaktır.

İçeride ise; yurtdışı kaynaklı satış dalgasından çok TCMB’nın etkilerinin hakim olduğu bir gün yaşandı. TCMB Başçı önceki gün %5 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar parasal sıkılaşmaya devam edeceğini söylemesinin ardından dünü TCMB “istisnai gün” ülan ederek repo ihalesi açmayınca TL’de sert bir değer kazancı yaşandı. Yani TCMB enflasyonda yükselişi engellemek için TL’yi sıkıştıracağını açıklaması; eğer TCMB haftaya Salı günü yapacağı Para Politikası Toplantısında faiz koridorunu daraltma kararı almazsa, faizlerde yukarı yönlü hareketin sürmesine neden olabileceğinden, önemlidir.

Bugün İzlenecek Datalar :

16:00   –           ABD, şubat ayı yeni konut satış verileri

İMKB Bugün İçin Beklenti :

İMKB’de çok keskin bir kırılma yaşanmadığımdan bir süredir yazdığım görüşlerim hala aynıdır. Zira yukarıdaki grafiğe dikkatli bakıldığında görülebileceği gibi; İMKB30 spot endeks uzun vadeli düşen trend kanalı üst bandı olan 74000-74500 bandının geçilmesi ile  82000 – 85000 aralığına doğru sert bir yükseliş hamlesi potansiyelini içeren “bayrak formasyonu” oluşumu içerisine girmiştir. Uzun vadeli düşen trendin tekrar içine dönmedikçe içinde bulunduğu formasyon gereği yükseliş potansiyelini sürdürecek olan İMKB30 spot endeks şimdilik sert yükselişi sindirme çabası içerisinde bir teknik görüntü sergiliyor.

 

Euro/Dolar 

 

Euro/Dolar paritesi; 1,3180’i yeniden geçince kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini kesmelerine neden olduğundan, bu kesişme seviyesi çok önemli teknik bir seviye haline gelmiştir. Zira 1,3180 civarında buluşan kısa vadeli hareketli ortalamaların üzerinde kalınması hareketin 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği seviye olan 1,35’e doğru hareketi ivmelerken; 1,3180 seviyesinin altına kayılması, paritenin yeniden 1,30’a düşmesine neden olabilecek güçtedir. Bu nedenle hereketin yönünün netleşmesini bekleyerek pozisyon almak daha rasyonel bir yaklaşım olacaktır.

 

Dolar/TL

 

Dolar/TL yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; uzun vadeli yükselen trendin geçtiği 1,80 seviyesinin üzerine çıkrak bir süredir teknik olarak hedef seviye olarak verdiğim 1,82-1,83 bandı hedefine ulaştı. 1,83 geçerek üzerinde tutunabilirse; hareketin 1,90 seviyelerindeki zirveye doğru yolculuğu yeniden başlayabileceğinden dikkatle takip edilmelidir. Zira uzun vadeli trendinin üzerine çıkan Dolar/TL, yeniden bu trendin (1,80 seviyeleri) altına kaymadıkça yükseliş potansiyelini koruyacaktır.

 

 

Nuri SEVGEN

A Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Komşu İlk Turu Attı Sırada İrlanda Var!

Ekonomik krizle boğuşan Avrupa ülkeleri Türk yatırımcı çekmek için sıraya girdi. Yunanistan 50 milyar euro’luk özelleştirme portföyünü ilk olarak Türk...

Kapat