Nuri Sevgen Piyasaları Yorumladı

Piyasalardaki Gelişmeler:

ABD’de açıklanmaya başlanan 2012 ilk çeyrek bilançoların olumlu gelmeye başlamasına rağmen; Çin ekonomisindeki büyümenin yavaşlamaya başlaması ve İspanya’ya dair endişeler nedeniyle geçen hafta genel olarak borsalarda satış ağırlıklı seyrin gözlenmesine neden oldu.

Geçen haftanın son iş gününe Çin’in ilk çeyrekte büyüme verisinin %8,3 beklenirken %8,1 gelmesinin şoku ile başlayan Avrupa ve ABD borsaları; JP Morgan ve Wells Fargo’nun olumlu ilk çeyrek bilançolarına rağmen, İspanya ve İtalya tahvil faizlerinin yükselmesi nedeni ile günü %1 – 3,5 arasında düşüşler ile kapattı.

İspanya’da alınması planlanan ekonomik tedbirlerin yeterli olmayacağına dair inanç ve Euro MB’nın (ECB) düzenli yayınladığı raporunda İspanya’nın ECB’den net borçlanmasının şubat ayında 152,4 milyar euro iken mart ayında 227,6 milyar euroya yükseldiğini bildirmesi İspanyol tahvil faizlerinin yükselmesine neden oldu. Zira ECB’nin raporuna göre mart ayında ECB’den alınan destek toplamı olan 361,7 milyare euronun %63’e yakını sadece İspanyol bankalarına verilmiş. Yükselen İspanyol tahvil faizleri İtalyan tahvil faizleirini de etkileyince Euro’da değer kaybına yol açarken Avrupa borsalarında %3,5’lara yaklaşan sert satışlara neden oldu.

Cuma günü genel olarak yaşanan satış dalgasına içeride piyasalar direnmeye çalışsa da satışların artması İMKB’nin de düşüşe geçmesine neden oldu. Para ve faiz piyasalarında TCMB’nın tedbirleri ve geçen hafta açıklanan ödemeler dengesi raporunda cari açıkta iyileşmenin gözlenmesi TL’nin değer kaybını önlese de yurtdışındaki satış dalgasından etkilenmesine neden oldu. Ancak yurtdışından bağımsız olarak 28 şubat kaynaklı gözaltı ve tutuklamalar kaynaklı iç siyaset haberlerinin de iç piyasalarda ara dalgalanmalara yol açtığını da eklemek gerek.

Bu sabahın dikkat çeken haberlerinden ilki; Çin MB’nın yuanın dalgalanma aralığını %1’e çıkardığını açıklaması. ABD doları karşısında dalgalanma aralığını %0,5’te tutarak başta ABD Hükümeti olmak üzere ekonomi çevrelerinde eleştirilen Çin MB, bandı; %1’e yükseltti.

Diğer önemli bekelenti ise; bugün seçilmesi beklenen Dünya Bankası Başkanı olacak. Kolombiya Maliye eski Bakanı, Ocampo’nun adaylıktan çekilmesinin ardından; ABD’nin adayı Jim Yong Kim’in başkan seçilmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. 1944’te Bretton Woods ile kurulan IMF ve Dünya Bankası, Bretton Woods’un çökmesine rağmen hala parasal sistem içerisinde önemini koruyor. Bilindiği gibi bu iki kuruluş oluşturulduğundan beri IMF başkanı Avrupalı, Dünya Bankası başkanı ABD’li oldu. Her ne kadar Dünya Bankası’nın kalkınma bankası olarak sistem içerisinde yeterli etkinliği olup olmadığı son dönemde sıkça tartışılsa da IMF, parasal sistem açısından son dönemde en önemli kurum haline geldi. Hatta IMF’nin özel çekim hakkı ( Special Drawing Rights- SDR) olarak bilinen ve şu anda ABD Doları, Euro, Japon yeni ve Sterlin’den oluşan, 1969’dan beri kullanılan kur sepeti içerisine Çin yuanı ve Rus rublesi girme çabası içerisinde. Zira bu sepette yer edinmek dünya üzerinde rezerv para olma hakkı kazanmak demektir. Dünya parasal sisteminde rezerv para olmak ise;global ekonomi içerisinde belirleyici aktörlerden olmak demektir. Çünkü; kendi parasını uluslararası ticarette kullanabilen bir ülke başka ülkelerden aldığı mal ve hizmet karşılığında sıfır faizli bir borç senedi veriyor anlamına gelmektedir. İçinde bulunduğumuz parasal sistem kaosu içerisinde bu çok önemli bir güçtür. Çünkü Çin’de iyi biliyor ki 3 trilyon doları geçen ABD doları rezervleri Çin’i ABD’ye bağımlı bir güç haline getiriyor ve global aktörlükte önünü tıkıyor…

 

Bugün İzlenecek Datalar :

10:00 – Türkiye, TÜİK ocak ayı işsizlik oranı

12:00 – Euro Bölgesi, şubat ayı ticaret dengesi

15:30 – ABD, nisan ayı NY FED imalat endeksi

15:30 – ABD, mart ayı perakende satışlar

16:00 – ABD, şubat ayı net sermaye giriş-çıkış verileri

17:00 – ABD, şubat ayı iş stokları

 

*** ABD’de piyasalar açılmadan önce Citigroup’un ilk çeyrek bilançosu açıklanacak.

 

İMKB Bugün İçin Beklenti :

İMKB30 spot endeks, uzun süredir önemle vurguladığım, 74000 seviyesinin altına kayarak grafiklerde yarattığı bozulma geçen hafta Perşembe günü başlayan yükseliş dalgası ile 74000 seviyesini geçince yeniden grafiksel olarak yükseliş umudu vermeye başlamıştı. Ancak Cuma günü yurtdışı kaynaklı oluşan satış dalgası İMKB30 spot endeksin yeniden 74000 seviyesinin altına kaymasına ve satışların artmasına neden oldu. Kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini kestiği bölgesi olan 74000-74500 bandının geçilmesi düşüş hareketini sonlandırarak yükseliş trendine dönüşen teknik bir görünüme neden olabileceğinden çok önem verilmesi gereken bir bölgedir. Zira 74000 seviyesinin üzerinde tutunarak 74500 geçileceğine dair inanç oluşmadıkça; teknik görünüm, 71000 seviyesi civarından geçen 200 günlük hareketli ortalamanın hala hedef olmasına neden olacaktır…

Özetle; İMKB30 spot endeks 74500’ün üzerine çıkmadıkça yaşanan hareket yükseliş yönünde bir trend değişimine yol açmayacak ve tepki olarak adlandırılacaktır. Bu durumda teknik ilk destek kısa vadeli yükselen trend seviyesi olan 72800-73000 aralığı olsa da ana hedef 71000 civarından geçen 200 günlük hareketli ortalama olacaktır. Diğer taraftan İMKB30 spot endeksin 74500’ün üzerine çıkarak orada tutunabilmesi durumunda ise yükseliş trendi yeniden canlanacak ve hareket 76500’e doğru ivmelenecektir.

Euro/Dolar

Euro/Dolar paritesi, 1,32 seviyesindeki önemli direncini geçen hafta zorlasa da yine üzerinede kalamyarak altına kayması ile teknik kısa vadeli hedefi 1,30’a doğru sert şekilde ivmelendi. Teknik açıdan 1,32 geçilmedikçe; yeniden yükseliş beklentilerinin canlanmayacağını tekrar hatırlatmak isterim. Aşağıda da 1,30 önemli destek bölgesidir. Zira 1,30’un altına gelinmesi paritenin aşağı yönde 1,28’lere yönelmesine neden olabilir.

AYatırım Vadeli İşlemler Müdürü

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Asya’da Satışlar Hızlanıyor

TSI 08:30’da Asya’da Nikkei yen’in Euro’ya karşı değer kazanması ile %1.56 düşerken, MSCI Asya-Pasifik Endeksi de %0.8 değer yitiriyor. Yuan’ın...

Kapat