Nuri Sevgen: Piyasalarda Emtia Etkisi…

Yatırımcı görüşmeleri sebebiyle Bursa’da olduğum ve piyasaları yakından izleyemediğim için; geçen hafta Perşembe ve Cuma günleri bülten yazamadım. O günlerde uluslararası piyasalarda çok hareketli günler olmuş. Euro/Dolar paritesi 1,50’ye yakın seviyelerden 1,43’lere; Altın 1570 Dolar civarından 1460 dolarlara; BRENT tipi petrol 126 dolardan 105 dolara gerilemiş. Bu büyük oynaklık doğal olarak borsalarda da önemli dalgalanmalara yol açsa da en büyük hareketlilik emtiada ve Dolar karşısındaki paralarda olmuş gibi. Bu duruma sebep olarak 5 mayıs Perşembe günü Trichet’nin faiz artırımı yapmayacağına dair açıklamaları gösterilse de; ABD’de emtia üzerine spekülasyon yapanların incelemeye alındığı haberleri ve Yunanistan’ın Euro Birliğinden çıkacağı yönündeki haberler daha etken sebepler. Ayrıca geçen haftanın son gününde gelen tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden olumlu gelmesi sonrası Dolar’daki değer kaybı da piyasalardaki hareketlilikte etkili oldu.
 

Trichet’nin faiz artırımına son toplantısında gitmemesi ve Yunanistan’ın Euro Birliği’nden çıkacağı ya da zorla çıkarılacağına dair spekülasyonlar stop-loss satışlar ile birleşince Euro, Dolar karşısında çok sert bir düşüş yaşadı. Yunanistan gündemi ile hafta sonu bir araya gelen Euro Bölgesi finansal liderler toplantısında, Yunanistan’ın kurtarma paketinde yeni düzenlemelere gidilmesi kararlaştırılsa da; Euro Dolar karşısında geçen haftaki düşüşüne henüz bir tepki görüntüsü içerisinde bu haftaya başlamıyor.

 
Emtia tarafında ise; emtia fiyatlarındaki geçen haftaki sert düşüşü başlatan Dolar’daki değer kazancı kadar ünlü spekülatör George Soros’un satışa geçtiği haberi, spekülatörlere karşı alınan ortak tavirla da birleşince emtia fiyatlarında çok sert değer kayıpları yaşandı. Zira son G-20 zirvesinde piyasaları ve ülke ekonomilerini tehdit eden spekülatif fiyat hareketlerine neden olanlara karşı ortak mücadele kararı alınması sonrası; Avrupa Komisyonu ve ABD’nin uluslararası banka ve şirketlerin yer aldığı piyasa oyuncularına karşı soruşturma başlatılması, emtia fiyat hareketliliğine neden oluyor. Emtia piyasalarındaki hızlı hareketliliğe neden olşan George Soros, Jim Rogers gibi yatırımcıların pozisyonlarını değiştirmelerine neden olarak bu inceleme süreci etkili oldu yönündeki yorum ve haberlere rağmen bu haftaya emtia fiyatları Cuma kapanış değerlerinin üzerinde başlıyor. 105 dolara düşen BRENT tipi petrol 110 doları geçerken; 1460 dolara gerileyen altının ons fiyatı 1500 doların üzerini zorluyarak haftaya başlıyor.
 

İçeride ise; özellikle geçen haftanın son işlem gününde, dünyadaki hareketlilikten bağımsız negatif yönde bir ayrışma dikkat çekiciydi. Beklentilerden olumlu gelen banka bilançolarna rağmen yükselmekte zorlanan İMKB, özellikle Cuma günü seans sonuna doğru gelen sert satışlar ile yatırımcıları şaşırttı. Endekste etkili olan bankacılık sektörüne gelen satışların ardında BDDK’nın uyarısının etkisi olduğu konuşulurken; İMKB30 endeks üzerinde %50’den fazla etkili olan bankacılık sektöründeki sert satışlar doğal olarak endekste de satışlara neden olurken İMKB30 spot endeks haftanın son gününde yurtdışında toparlanma eğilimine rağmen %1,8 düşüşle kapandı.
 

Bugün İzlenecek Datalar :

            09:00   –          Almanya cari işlemler dengesi

            11:30   –          Euro Bölgesi Sensix yatırımcı güven endeki

 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeksdeki yükselişe rağmen işlem hacminde artışın olmayışının tedirgin edici olduğunu son bültenlerimde özellikle belirtiyordum. Kısa vadeli zirvesi olan 86000 seviyesini  geçemeyerek teknik olarak “ikili zirve” görüntüsü veren İMKB30 spot endeksin yükselişin yeterli gücü bulmadığı hacim artışı olmayışından dikkatimizi çekiyordu. Geçen hafta yurtdışı kaynaklı bir satış dalgası ile bu güç kaybı birleşince; kartopu etkisi ile altlardaki alışların iptal edilmesi sonucu satışlar sertleşerek, 83500-83000 bandı seviyesindeki önemli destek bölgesine geriledi. 21 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 83500’ün hemen üzerinde kapanış yapan İMKB30 spot endeksteki güç kaybı trendi henüz satış yönüne çevirmedi. Ancak İMKB30 spot endeks 84500 seviyesinin üzerine kendini atamadıkça da trendin satışa dönme riski de sürecektir.
 

Çok kritik bir teknik görüntü veren İMKB30 spot endeksin olası hareketliliğini tahmin amacıyla şu senaryolar yaşanabilir:
 

–                           84500-83500 seviyesinde yatay bir hareket sergileyerek güç toplar ve hareketli ortalmalar da bu süreçte birbirlerine iyice yaklaşır. Böylesi bir hareketin yaşanma olasılığı en yüksek senaryo ve bu olasılığın yaşanması durumunda ise; yön 84500’ün üzerine çıkılırsa yükseliş; 83000’in altına kayınca da sert düşüş şeklinde olacağından kırılma yönü netleşmeden pozisyon alınmamalıdır.
 

–                           83500 seviyesindeki 21 günlük hareketli ortalamanın altına doğru hareket sürer ve 83000’i aşağı yönde keser ise; düşüş 79000 seviyelerine yakın yerden geçen 200 günlük hareketli ortalamaya değin sarkabileceğinden 83000 çok kritik bir seviye olarak yine karşımıza çıkacaktır.
 

–                           Cuma günü 83000’in altına kaymayan ve 83500 seviyesindeki 21 günlük ortalamasında kapanan İMKB30 spot endeksin 84500’ü geçmesi ve hacim artışı olmamasına rağmen Cuma günü yaşananların bir “ayı tuzağı” olarak kalma olasılığı.
 

Senaryolardan da görüleceği gibi 83000-83500 bandı seviyesi çok önemli ve kuvvetli bir destek bölgesi. Bu seviyenin altına kayılması kısa süreli sert satışlara neden olabileceğinden dikkatle takip edilmelidir. Diğer yandan 84500 seviyesinin üzerine çıkılarak orada kalınmadıkça da yükseliş trendinin sürmesini beklemek hata olacaktır.
 

Euro/Dolar
 

Euro/ Dolar paritesi bir süredir “hedef” olarak vurguladığım 1,50 seviyesine çok yakın yerden döndü. Düşüşte Trichet’nin açıklamaları kadar, Yunanistan’a dair haberler ve emtiadaki satışların etkili oldu. Parite teknik olarak çok kuvvetli bir destek olan 1,4280 – 1,43 bandından destek alarak 1,45’lere doğru tepki verme olasılığı çok yüksek. Bu nedenle 1,4280 seviyesinin altı stop-loss kabul edilmek süretiyle Euro/Dolar paritesinde 1,45’lere doğru olabilecek kısa vadeli hareketten faydalanılması rasyonel olacaktır.
 

Dolar/TL
 

Bir süredir bültenlerimde de özellikle 1,5350’nin üzerinde kalınması çok önemli bir direnç bölgesi olan 1,55’in denenmesine neden olacağını vurguluyordum. Bu durum geçen hafta gerçekleşti ve Dolar/TL 1,55 direncine dokundu ve bu direncin gücü vesileyiyle aşağı yönde bir düzeltmeye girdi. Ancak grafikten de görüleceği gibi 1,5350 bölgesinden geçen kısa vadeli ve 200 günlük hareketli ortalamalar Dolar/TL’nin olası yükselişi için büyük bir teknik destek sağlamaktadır. Bu nedenle önerim; 1,53’ün altında stop-loss uygulanması şartı ile  Dolar/TL’de alım yönünde pozisyon alınması ve taşınması yönündedir…

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ali Ağaoğlu: Petrol ve Gümüş Fiyatlarındaki Sert Düşüş Devam Edecek mi?

Geçen hafta başta gümüş ve petrol olmak üzere emtia fiyatlarında çok sert düşüşler oldu. Petrol 4 iş gününde yüzde 16.9...

Kapat