Nuri Sevgen: Piyasalarda Büyük “KAHN”Dırmaca…

Piyasalar benim yaşımda olanların iyi hatırlayacağı Dallas dizisine döndü. Aşk, şehvet, vahşet, hırs ve büyük kayıplar tekmili birden, bir arada. Piyasada vahşet ve hırs adına herşey 2008 yılından beri vardı ama politik ve cinsel skandalı içeren bir krizi 1998 yılındaki Clinton-Monica skandalından beri yaşamamıştık. IMF’nin yapısında önemli devrim yaratan başarılı Başkanı, Fransa’da Sarkosy’nin gelecek sene yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en büyük rakibi Dominique Strauss-Kahn’ın pahalı bir otelin en pahalı odasında oda hizmetleri görevlisine tecavüz girişimi yönündeki beklenmedik haber, dün piyasalara önemli dalgalanma yarattı. Yunanistan’a ilişkin belirsizliğe ilişkin olarak AB Maliye Bakanları’nın yapacağı dünkü toplantı öncesinde bu skandalın ortaya çıkması Eruo’yu Dolar karşısında 1,40 seviyelerine getirirken; Avrupa ve ABD borsa endekslerinde açılıştan itibaren sert satışlara neden oldu. Ancak ilerleyen saatlerde AB Maliye Bakanları toplantısından gelen olumlu mesajlar Euro’ya değer kazandırarak Dolar karşısında 1,42’lere çıkmasını sağlarken; Avrupa borsalarında %1’i geçen satışların %0,2-0,5 arasına geriledi. ABD borsa endeksleri ise; bir ara yükselse de dünü teknoloji endeksi Nasdaq hariç %0,3 – 0,6 civarında düşüşle kapattı.
 

Brüksel’de dün yapılan AB liderler zirvesinde ise; Portekiz için 3 yıl vadeli 78 milyar euroluk kurtarma paketini onayladı. Yardımın üçte birinin Euro Bölgesi devletleri ve AB bütçesi fonundan karşılanacağı, geri kalanının ise IMF tarafından finanse edileceği açıklandı.

 
İçeride ise; geçen haftanın son gününde mart ayına ait cari açık şoku nedeniyle sert sıkıntılı hareket eden piyasalar, dün uluslararası piyasalarda IMF Başkanı Kahn kaynaklı hareketten açılışta etkilendi. Dolar/TL 1,60’ı görürken; İMKB %1’e yakın düşüşle güne başladı. İlginç olan ise; İMKB’nin Perşembe ve Cuma günü olduğu gibi dün de; bankacılık sektörü içerisinde etkili 2-3 hisse senedinin etkisi ile son bir saat içerisinde sert bir hareket sergilemesi oldu. Perşembe günü kapanışa 1,5 saat kala bankacılık sektörü grubu senetlerine gelen sert alışlar ile yükselen İMKB, Cuma günü son 1,5 saatte yine aynı hisselere gelen sert satışlar ile sert bir düşüş ile kapanmıştı. Dün de kapanışa 1 saat kala gelen sert alımlar İMKB’nin günü gördüğü en yüksek değerden kapanmasına neden oldu.
 

Hareketlerin son üç gündür kapanışa yakın saatlerde sertleşmesi, ABD piyasalarının o saatte açılmasından çok  VOB’da İMKB sözleşmesi taşıyıp, önceki gün tamamlama çağrısına (margin call) muhatap olanların; zorunlu kapama yapması sonrasına da yansıması belki de rastlantı. Kim bilir?
 

Bugün İzlenecek Datalar :

            11:30   –          İngiltere TÜFE

            12:00   –          Almanya ZEW yatıtırımcı güven endeksi

            15:30   –          ABD konut başlangıçları

            15:30   –          ABD imar izinleri

            16:15   –          ABD sanayi üretimi

            16:15   –          ABD kapasite kullanımı

 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks için 200 günlük üssel hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 79250 seviyesi civarı teknik olarak çok kuvvetli bir destek olduğunu son bültenlerimde sürekli vurguluyorum.  Zira 200 günlük ortalamalar uzun vadeli hareketin yönü açısından çok önemlidir. Bu nedenle İMKB30 spot endeks geçen hafta Perşembe günü tam bu destekten tepki verirken; Cuma günü bu desteğinin altına kaysa da dün yeniden bu seviyenin üzerinde kapanış yapmayı başardı.
 

Teknik olarak 79250 seviyesi civarından geçen 200 günlük üssel hareketli ortalamanın altında kalan bir hareket 75000 seviyesini hedefleyeceğinden dikkatle izlenmelidir…!
 

Diğer yandan dün kapanışa bir saat kala gelen sert alımların bugün sürmesi, açılış itibari ile olmasa da, mümkün. Ancak 83500  seviyesinin üzerine çıkamayan yükseliş yönündeki hareketler teknik olarak tepki hareketi olarak değerlendirilecektir. Trendin yükselişe dönmesi 83500’ün geçilmesi ile mümkün olacaktır.
 

Euro/Dolar

 
Euro/ Dolar paritesi bir süredir “hedef” olarak vurguladığım, 1,50 seviyesine çok yakın yerden Trichet’nin faiz artışına gitmeyeceği açıklaması ve yunanistan’a dair borç yeniden yapılandırması haberlerinin etkisiyle 1,40’lara sert bir düşüş yaşadı.  Parite teknik olarak çok kuvvetli bir destek olan 1,4280 – 1,43 bandından destek almakta zorlanan parite dün bu seviyenin altına kaydı ve 1,40 seviyelerindeki 21 günlük ortalamasında tutunma çabasında. Eüer 1,40 seviyesinde tutunamaz ise; paritenin 1,36 seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalamasına değin düşmesini beklemek yanlış olmayacaktır.
 

Diğer yandan parite 1,43’ün üzerine tekrar çıkmadıkça da 1,36’ya dair paritenin düşme riski, teknik olarak, sürecektir…
 

Dolar/TL

 
Yukarıdaki grafikte kırmızı daireler içerisinde de gösterdiğim gibi Dolar/TL’de teknik olarak bir yükseliş formasyonu olan Ters Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu görüntüsü veriyor. Bu formasyonun teyidi büyon çizgisi olan 1,62’nin geçilmesi ile teyid edecektir. Teknik olarak 1,58-1,60 bandı arasında tutunan ve “güç topluyor “ görüntüsü veren Dolar/TL’nin 1,62 seviyesini görme hatta geçme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerinde kalınması yükseliş hareketini sertleştireceği için alarm seviyesi olarak kabul edilmelidir.

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Fatih Özatay: Bahane Haklı mı?

Türkiye’de temel enflasyon ile tüketici enflasyonu arasındaki fark, son aylarda gözlenen eğilim kalıcı olmazsa, çok farklı.   Tüketici enflasyonu ile...

Kapat