Nuri Sevgen: Piyasalar İçin Kritik Gün…

Tüm dünya piyasaları için bugün, önemli bir gün. AB Liderler Zirvesi bugün Brüksel’de toplanarak Avrupa borç krizi sorununun çözümü için nihai kararı vermesi bekleniyor. Bankaların yeniden sermayelendirmesi, hair cut oranı, EFSF’nin ne kadar büyütüleceği v.b. gibi önemli konuların plan haline getirileceği bugünkü toplantı akşam saatlerinde başlayacak ve kararın gece yarısına doğru gelmesi bekleniyor. Zira AB liderler zirvesi, sonrasında Euro Bölgesi liderlerinin katılacağı başka bir toplantı yapıldıktan sonra sonlanacak. Reuteurs ve Financial Times yaptığı haberlerde; bugünkü toplantıdan EFSF’nin ne kadar büyütrüleceği ya da hair cut oranı gibi kesin rakamsal hedeflerin belirlenmeyeceğini duyurdu.
  

Toplantı sonucuna dair olarak şurası net ki; bir plan konusunda uzlaşmaya varılacak ise, bu plan kesinlikle likiditeyi artırıcı önlemleri de içermek zorunda kalacak. Yani artan likidite demek; daha da artan volatilite anlamına gelecektir. Artan volatilite de spekülatif ataklara karışan manipülatif dedikodulara duyarlı bir piyasa anlamı taşımaktadır. Buna en güzel örnek zaten dün de yaşandı. Düzenli olarak yapılan ve bugün de yapılması planlanan AB Maliye ve Ekonomi Bakanları toplantısının (ECOFIN) iptal edildiği haberi dün, AB Liderler Zirvesi iptal edildi olarak algılandı ve piyasalarda sert bir dalganın yaşanmasına neden oldu.

  

Tahmin edilemez günler yaşamaya başladık. Özellikle son aylarda; gün bitiminden sonra gelen bilgi akışı günün kapanışının tam tersi yönde piyasaların açılmasına neden olmaya başladı. Dedikodular havalarda uçuşuyor. Piyasalarda tam bir kaos ortamı var. Bu ortamda akl-ı selim olmak hiç mi hiç kolay değil. Zaten kimse de piyasaları anlamaya çalışmıyor. Herkes bir dalganın peşine takılıp o dalga kırılmadan en tepesinde başka bir dalgaya atlama peşinde. Kısacası; piyasalarda hemen herkes gelişen olayların ekonomik sonuçlarından çok, piyasada yaratacağı etkiye odaklı pozisyon alıyor. Bu durumu yaratan; piyasalarda dolaşan ve tarihte olmadığı kadar büyüklükteki, likiditedir ki bugün yapılacak zirve sonrasında bu likidite daha da artacak gibi görünüyor.

  
Dışarıdaki bu kaotik piyasa yapının beklentisi bugünkü AB Liderler Zirvesi olurken; içeride günün beklentisi TCMB Başkanı Başçı’nın bu sabah yapacağı enflasyon raporu konulu açıklamaları olacak. Başçı’nın bu sabah beş kademeli eylem planı açıklaması bekleniyor. TL’nin güçlenmesi için atılacak adımlardan oluşan bu beş kademelik plan açıklanmadan TL’de dün başlayan sert değer kazancı bu sabah da sürüyor. 2,22 seviyelerinden dün 2,15’e gerileyen kur sepeti bu sabah bülteni yazdığım saatlerde 2,12 seviyelerinde. Dolar/TL ise; 1,78’deki kritik desteğinin de hemen altında işlem görüyor.

 
Bugün İzlenecek Datalar :
10:00   –          TCMB Başkanı Başçı enflasyon raporunu açıklayacak
11:00   –          Euro Bölgesi eylül ayı CB öncü göstergeler endeksi
15:30   –          ABD eylül ayı dayanıklı mal siparişleri
17:00   –          ABD eylül ayı yeni konut satışları
17:30   –          ABD haftalık petrol stokları
                                                                                                                                             

İMKB Bugün İçin Beklenti :

 
İMKB30 spot endeks, özellikle uyardığım gibi 67500-68000 bandı desteğini kırmayı son günlerdeki gibi dün de denedi ama bu seviyenin altına gelmeyerek bir destek oluştuma görüntüsü içerisinde. 67500-68000 bandı seviyesinin destek olması; İMKB30 spot endeksin 70500’e doğru bir tepki hareketine neden olabilecektir. Ancak 70000-70500 civarı kısa vadeli hareketli ortalamaların geçtiği önemli bir direnç bölgesi olduğundan; kuvvetli bir direnç görevi görecektir. Bu nedenle de olası bu tepki İMKB30 spot endeksi 71000 seviyesinin üzerine atmadıkça; teknik olarak, düşüş trendine başlayan endeksin yönünü değiştirebilecek güçte olamayacaktır.
Diğer yandan İMKB30 spot endeks 67500 seviyesinde tutunmayı başaramaz ise uzun vadeli düşen kanal trend alt bandı olan 64000 seviyesine doğru hareketini sürdürebileceğini de hatırlatmak isterim…

 

Euro/Dolar  
 

 
Euro/Dolar paritesi bir süredir önemle belirttiğim görüşlerimdeki gibi 1,39-40 bandını geçmeyi henüz başaramasa da, son günlerde 1,40’ı geçme yönünde güç topladığı sinyali veriyor. Zira bugün yapılacak AB Liderler Zirvesi’nden piyasaların beklediği olumlu sonuçların çıkması; paritenin 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği bölge olan 1,40’ın üzerine doğru hamle yapmasına neden olabileceği izlenimi yaratıyor. Zirveden tatmin edici bir planın çıkma olasılığı; paritenin Euro lehine güçlü bir görüntü sergilemesine neden oluyor.  Bu akşamki zirvenin paritenin yönü konusunda kilit önemde olduğunu tekrar hatırlatır; 1,40 seviyesi civarından geçen 200 günlük ortalmanın üzerine çıkılması durumunda paritede Euro lehine bir trend değişimi olasılığına hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.

 
Diğer yandan zirveden beklenen haberin çıkmaması durumunda ise; paritenin il etapta 1,35-1,36 bandı seviyesindeki kuvvetlenen desteğine sert bir geri çekilme yaşayabileceğinin de dikkate alınması gerektiğini de belirtmek isterim… 
 

 
Dolar/TL 
  

TCMB’nın geçen haftaki TL değerini yükseltici kararlarının ardından 1,82 seviyesindeki önemli desteğinin altına, hem de hiç tepki veremeden, kayan Dolar/TL’nin ilk kuvvetli desteği 1,78 civarında olacağını dün de özellikle belirtmiştim. Bu sabah 1,78 seviyesinin hemen altında güne başlayan Dolar/TL’nin 1,78’in üzerine tekrar çıkamaması durumunda 1,74 – 1,75 bandı yeni hedef seviyesi olacaktır. Zira dün de özellikle belirttiğim gibi; kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini aşağı yönde kestiği 1,8350 seviyesinin üzerine tekrar çıkılmadıkça Dolar/TL’de yükseliş trendi teknik olarak bitmiştir…!

 
Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uğur Gürses: Baş Döndüren Deney

Deneysel politikaları destekleyen kesimler, bugün bankanın yarattığı karmaşadan ve belirsizlikten şikâyet etmeye başladılar.    Dün görüştüğüm ya da raporlarını okuduğum...

Kapat