Nuri Sevgen: Piyasadaki Yabancılar ve Piyasaya Yabancılar

Amerika ve İngiltere piyasalarının tatil sebebiyle kapalı olması nedeniyle güne olumlu başlayan ve genel olarak sakin seyreden Avrupa piyasalarına karşın İMKB dün yine düştü. İMKB30 endeks dünü %1,62 düşüşle kapattı.
 

Düşüşte ana etken yabancı satışları oluyor. Yabancı yatırımcıların İMKB’deki payları 2009 yılında İMKB endekslerinde dip sevielerin görüldüğü mart ayı seviyesi olan %62’lere geriledi. Seçim sonrası karamsar senaryolar ve riskler yabancıların şu an için İMKB’ye ilgi göstermesini engelliyor. Diğer yandan TCMB’nın açıklamaları ile dün bir ara döviz, faiz piyaslarındaki olumlu hareketlilikten moral bulan İMKB’de “bu iyi bir satış fırsatı” diyenlerin satışları ile yeniden yönünü aşağı çevirdi.
 

TCMB günlük yaptığı döviz alım ihalesinddeki tutarı 50 milyondan 40 milyon dolara düşürdüğünü açıkladı. Bu açıklama önümüzdeki dönemde TCMB’nın alım tutarını daha da düşüreceğini, hatta bir süre sonra döviz alım ihalelerini durduracağı yönündeki beklentileri tetikledi. Bu açıklama ile yurtdışında Dolar’daki değer kaybına rağmen TL karşısında 1.61’ye yakın seyreden Dolar 1,60’ın altına bir süreliğine de olsa kaydı, faizler 8,9’lara geriledi. Ancak sonrasında TCMB’nın bu kararının aslında piyasadaki likiditeyi azaltıcı bir karar olduğu farkına varılında, gösterge faizler %9’u geçti. Kısacası içeride piyasalar hiç de olumlu bir görüntü sergilemiyor. İMKB’de hala her yükseliş bir satış fırsatı olarak kullanılmaya devam ediyor. Dövizin ateşi, önümüzdeki dönemde TCMB likiditeyi daraltacak politikalar uygulayacağı sinyalini sürdürmesine rağmen hala yüksek. Faizler ise iki haneli rakamlara doğru eğilimini sürdürüyor.

 
Dışarıda ise; Avrupa’da Yunanistan’ın borçlarının yeniden düzenlemesi konusunda Almanya’nın onay vereceğine dair haberler Euro’ya değer kazandırıyor. Euro/Dolar paritesi 1,43 seviyesindeki kritik seviyesini geçerek bir ara 1,44 seviyelerine değin yükseldi.
 

Asya’da ise Moody’s Japonya’nın AA2 olan kredi notunu muhtemel bir indirim için izlemeye aldığını açıkladı. Ancak Euro’daki değer kazancı Asya piyasalarında daha etkin olurken; notu düşecek uyarısını daha önce FITCH’ten alan Japon borsası bu sefer bu haberi pek umursamamış gibi görülüyor. Bülteni yazdığım sabah saatlerinde Nikei borsasındaki yükseliş %1,7 seviyesinde idi.
 

Dün tatil olan Amerikan piyasaları ise bugün açılıyor. Avrupa kaynaklı haberler ile Amerikan piyasalarının da bugüne olumlu başlayacağı sinyali ABD borsa endeksleri tarafından bu sabah itibariyle belirgin şekilde dikkat çekiyor.
 

Özetlemek gerekirse; Avrupa’da Yunanistan’a ilişkin borcun yeniden yapılandırılmasına dair olumlu gelen sinyaller, bu sabah, Euro’nun değer kazanması nedeniyle dünya borsalarında olumlu bir havaya neden oluyor. Ancak içeride genel seçim sonrası senaryolar ve ekonomik verilerdeki bozulmanın oluşturduğu tedirginlikler, yurtdışı piyasalardan içerinin ayrışmasına neden oluyor. Bakalım bugün de yurtdışı kaynaklı olumlu haberlerin etkisiyle İMKB’ye gelmesi muhtemel alışlar, satış için bahane olarak kullanılacak mı. Eski bir terminoloji ile ifade edersek;  şu sıralar “ayı” olan piyasadaki yabancı yatırımcılar mı galip gelecek; yoksa alınacak beklentilere rağmen, kısa vadedeki riskleri önemsemeyerek “boğa” durumundaki piyasaya yabancı yerli yatırımcılarımız mı ? Hep beraber göreceğiz…

 
Bugün İzlenecek Datalar :

            10:55   –          Almanya işsizlik oranı

            12:00   –          Euro Bölgesi TÜFE tahmini

            12:00   –          Euro Bölgesi işsizlik oranı

            16:00   –          ABD S&P/Case-Shiller konut fiyat endeksi

            16:45   –          ABD Chicago PMI endeksi

            17:00   –          ABD Conference Board tüketici güveni

            17:30   –          ABD Dallas FED imalat endeksi

 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks için 200 günlük üssel hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 79250 seviyesini tekrar yukarı yönde geçmeyi başaramadı ve bir süredir bültenlerimde de özellikle vurguladığım hedef seviye olan 75000 seviyesinin de altına dün geriledi.
 

Bu sabah yurtdışı piyasalar olumlu ve bu olumlu hava İMKB30 spot endeksin bir tepki yükselişi yapmasına neden olabilir. Ancak olası bir tepki İMKB30 spot endeksi 77500 seviyesinin üzerine taşıyabilecek güçte olmadıkça, teknik olarak, İMKB30 spot endeksteki düşüş trendi devam edecektir. Bu durumda da 75000’in çok daha altına gelinmesi olasılığı artacaktır. Çünkü teknik göstergelere göre İMKB30 spot endeksin 75000’in altında kalması durumunda, yeni hedefi;  kısa vadeli dip seviyesi olan 70000 olacaktır.

 
Euro/Dolar
 

Euro/ Dolar paritesinin 1,40 teknik olarak çalışarak yeniden tepki vererek ikili dip olasılığı teknik olarak teyid ettiğini bir kaç gündür bültenlerimde belirtiyor ve 1,43’ün geçilmesi ile Euro’nun yeniden Dolar karşısında 1,47’lere doğru bir harekete başlayabileceğine dikkat çekiyordu. Çünkü kısa vadeli hareketli ortalamaların da birbirlerine yaklaşması ve 1,43’ün geçilmesi ile yukarı yönde birbirlerini kesmesi paritenin yeni hedefini 1,47 yapmıştır.
 

Euro/Dolar pareitesi tekrar 1,42’nin altına sarkmadıkça da 1,47 seviyesine doğru yönelen hedefi değişmeyecektir…!
 

Dolar/TL

 
Bir süredir aynı cümleleri Dolar/TL için yazıyorum ama teknik olarak fiyatlar Dolar/TL’de 1,57’nin altına kaymadıkça, aşağıdaki yorumumu bültenimde aynen korumak zorundayım. Çünkü yatırımcılar tarafından, Dolar/TL 1,57’nin altına gelmediği gibi 1,62 seviyesinin kritik önemi kısa vadeli bakış açısından çok daha fazla ön planda tutulmalı.
 

Yukarıdaki grafikte kırmızı daireler içerisinde de gösterdiğim gibi Dolar/TL’de teknik olarak bir yükseliş formasyonu olan Ters Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu görüntüsü veriyor. Bu formasyonun teyidi boyun çizgisi olan 1,62’nin geçilmesi ile teyid edecektir. Teknik olarak 1,58-1,60 bandı arasında tutunan ve “güç topluyor “ görüntüsü veren Dolar/TL’nin 1,62 seviyesini görme hatta geçme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerinde kalınması yükseliş hareketini sertleştireceği ve 1,70’leri hedefleyece bileceği için alarm seviyesi olarak kabul edilmelidir.

 
Diğer yandan 1,57’nin altında kalmayan ve güçlü duran Dolar/TL 1,57’in altına sarkar ise; kısa vadede 1,55’e, hatta 1,53’e kadar geri çekilme olasılığı yükseleceğinden ve dikkatli takip edilmelidir…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güven Sak: Avrupa, Türkiye İçin Varoluş Meselesidir

Avrupa’nın uzayan krizi Türkiye’nin sorununu yapısallaştırır. Bilmem siz farkında mısınız?   Kriz sonrasında hem büyüme hem de dış ticaret rakamlarına...

Kapat