Nuri Sevgen: Pazartesi Sabahı Senaryolarını Alıp-Satmak İçin Son Gün…

Dün Avrupa’da Euro MB toplantısı sonrası Trichet’nin açıklamaları ve ABD dış ticaret açığının beklentilerden daha düşük gelmesi piyasalarda en etkili haberler oldu. Avrupa’da endeksler dünü %1 civarında; ABD’de ise %0.7’yi bulan yükselişler ile kapattı.
 

Euro MB Başkanı Trichet faiz kararına ilişkin açıklamasında “güçlü bir şekilde tetikteyiz” ifadesini kullansa da faiz artırımı konusunda daha net bir tavır beklentisi içerisinde olan piyasa aktörlerinin Euro’da  kar satışlarına neden oldu. Diğer yandan Trichet’nin bu açıklaması temmuz ayında Euro MB’nın faiz artırımı yapacağı yönündeki beklentilerin de önümüzdeki dönemde yükselmesine neden olacağından, kar satışlarının Euro aleyhine bir trend değişimine dönüşmesi şimdilik beklenmemeli. Yani Dolar’da dün başlayan hafif değer kazanımı, henüz piyasaları etkileyecek bir trend oluşumu şeklinde bir görüntü sergilemediği sürece sorun yok…

  
ABD’de ise iki ay geriden gelen dış ticaret açığı verisinin 43,7 milyar dolara indiği açıklaması ABD borsa endekslerinde olumlu havaya yol açtı.
 

İçeride ise bu pazar günü yapılacak olan genel seçim öncesinde sıkıntılı ve seçim sonrası olasılıklara ilişkin pozisyon ayarlamalarının yapıldığı günler yaşanıyor. Piyasanın genel istek, her seçim öncesinde olduğu gibi; mevcut ekonomik istikrarın sürmesini destekleyecek bir sonuç çıkmasıdır. Zira para belirsizliği sevmez. Belirsizliği ortaya çıkarabilecek olası bir sonuç riskini almak istemeyenler son günlerde piyasalarda doğal olarak pozisyon ayarlaması yapıyor.
 

Bu genel seçim, ekonominin geleceği ve istikrarı için mevcut konjonktür itibariyle çok önemli bir dönemde gerçekleşecek. Başta cari açığın daraltılmasına yönelik önlemler olmak üzere bekleyen çok önemli ekonomik sorunun çözümünde seçimlerin sonucu; geleceğin berraklaşması açısından, önemli olacaktır. Bu nedenle bugün yurtdışı piyasalarda neler olduğundan daha çok genel seçime dair beklentilerin fiyatlanacağı bir gün olacaktır.

 
Bugün İzlenecek Datalar :
            09:00   –           Almanya TÜFE
            11:30   –           İngiltere sanayi üretimi
            15:30   –           ABD ithalat fiyat endeksi
            21:00   –           ABD aylık bütçe gerçekleşmesi
 

İMKB Bugün İçin Beklenti

 
Bir süredir önemle vurguladığım 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 79000 seviyesi civarı İMKB30 spot endeks için  çok önemli bir direnç bölgesi. Bu seviyenin geçilmesi yeni hedefi 82500 yapacağından dikkat edilmesi gereken önemli bir direnç olduğu kadar; uzun vadeli trend değişimi açısından da önemli bir hareketli ortalamadır. Bu nedenle son günlerde bu seviyeye yaklaşan İMKB30 spot endeksin işlem hacminde belirgin bir artış olamadığı için 79000’i geçmeyi başaramıyor.

 
Diğer yandan 79000 geçilememesi durumunda güç toplamak için İMKB30 spot endeksin 77000 – 77500 bandına kadar geri çekilmesi yükselişe dair beklentiyi teknik olarak bozmayacaktır. Ancak 77000’in altına sarkma kısa vadeli hareketli ortalamaların aşağı yönde birbirlerini kesmelerine neden olacağından stop-loss seviyesi olarak dikkate alınmalıdır…!
 

Euro/Dolar
 

Euro/ Dolar paritesi sert hareketlerine rağmen, olası seyrine dair 1,47 olarak belirttiğim hedef seviyeden dün Trichet’nin açıklamalarının da bahanesi ile aşağı doğru döndü.

 
Kısa vadeli hareketli ortalamalar yönlerini aşağı çevirdiler. Paritenin 1,44’ün altına gerilemesi bu ortalamaların birbirlerini aşağı yönde kesmelerine neden olacaktır. Bu kesişme ardından sert bir satış dalgası ile paritenin yeniden 1.40’a geri dönmesine neden olabilir. Bu nedenle 1,44 seviyesi Euro/Dolar paritesinde Euro lehine pozisyon taşıyanlar için stop-loss seviyesi olarak dikkate alınmalıdır.

 
Dolar/TL

 
Bir süredir aynı cümleleri Dolar/TL için yazıyorum ama teknik olarak fiyatlar Dolar/TL’de 1,57’nin altına kaymadıkça, aşağıdaki yorumumu bültenimde aynen korumak zorundayım. Çünkü yatırımcılar tarafından, Dolar/TL 1,57’nin altına gelemediği gibi, 1,62 seviyesinin kritik önemi kısa vadeli bakış açısından çok daha fazla ön planda tutulmalı.

 
Yukarıdaki grafikte kırmızı daireler içerisinde de gösterdiğim gibi Dolar/TL’de teknik olarak bir yükseliş formasyonu olan Ters Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu görüntüsü veriyor. Bu formasyonun teyidi boyun çizgisi olan 1,62’nin geçilmesi ile teyid edecektir. Teknik olarak 1,58-1,60 bandı arasında tutunan ve “güç topluyor “ görüntüsü veren Dolar/TL’nin 1,62 seviyesini görme hatta geçme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerinde kalınması yükseliş hareketini sertleştireceği ve 1,70’leri hedefleyece bileceği için alarm seviyesi olarak kabul edilmelidir.
 

Diğer yandan 1,57’nin altında kalmayan ve güçlü duran Dolar/TL 1,57’in altına sarkar ise; kısa vadede 1,55’e, hatta 1,53’e kadar geri çekilme olasılığı yükseleceğinden ve dikkatli takip edilmelidir…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Süleyman Yaşar: Türkiye’ye Kızan The Economist’e Kötü Haber

Türkiye’nin maliyesi 200 yıldır ilk defa Batı ülkelerine göre daha iyi, daha sağlam olunca fena halde kızan ve “12 Haziran...

Kapat