Nuri Sevgen: Parasal Sisteme Olan Güvensizlik

Euro Birliğin’de İtalya’nın temerrüde düşme olasılığı endişelerinin “Euro Birliği sona mı yaklaşıyor ?” tedirginliğini artırmaya devam ettiği ve ABD’de borç limitinin artırılması yönünde net bir adım hala atılamaması dün de piyasaların ana konuları oldu.
 

440 milyar euroluk kurtarma paketinin limitinin artırılması, Yunanistan’ın temerrüde düşürülmesi ve Euro Birliğinin geleceğine dair konuların konuşulacağı olağan üstü bir toplantının Avrupa liderleri tarafından bu Cuma günü düzenleneceğine dair söylentiler ve FED’in son FOMC toplantısının tutanakları borsaları dün diplerden döndüren gelişmeler oldu. FOMC tutanaklarında bazı üyelerin istihdamda yeterli artış olmaması durumunda 3. niceliksel gevşemeye yönelik adımlar atılması gerekliliği üzerine görüşleri; piyasalara yeni para pompalanacak spekülasyonunu artırdı ve ABD borsa endeksleri, borç limiti sorununa rağmen, dün diplerden dönerek bir ara önceki günkü kapanışının bile üzerine çıktı. Tabii yeni bir likidite olasılığı borsalarda alışları getirdiği gibi Altın’ın ons fiyatının da sert şekilde yükselmesine neden oldu. Ancak İrlanda’nın kredi notu görünümünün Moody’s tarafından Baa3’ten  “çöp” seviyesi olan BA1 seviyesine indirmesi ABD borsa endekslerinin dünü %0,7’yi bulan düşüşlerle kapanmasına neden oldu.
  

Diğer yandan geçen hafta da Portekiz’in notunu 4 basamak düşürerek “çöp” statüsüne getiren Moody’se yönelik Avrupa’dan tepkiler çok yüksek. Krizin, bu not indirimleri ile, daha da zor yönetilir hale getirildiğini savunan Avrupa ülkeleri kendi kredi derecelendirme yapısını kurma yönünde adımlarını hızlandıracak gibi.
  

İtalya ise; borç/gsyh büyüklüğüne yönelik olarak çıkan temerrüt riski spekülasyonlarına yönelik olarak oluşturulan ekonomik tedbirler paketini Perşembe günü Parlamento’da görüşecek.
 

Avrupa tarafında Yunanistan, Portekiz, İrlanda ve İspanya’nın ardından İtalya için de temerrüt riskinin speküle edilmesi; Euro Birliği’nin dağılacağına dair yorum ve analizlerin artmasına neden olmaya başladı. Reuters’in haberine göre her ikisi de Euro bölgesi dışında olan Credit Suisse ve Japon Mitsubishi UFJ Securities’in müşterilerine gönderdiği notlar Euro birliğinin dağılacağı yönünde. Japon Mitsubishi UFJ Securities açıkladığı notta; “Euro bölgesinin çevre ülkelerinden başlamak üzere, eurodan çıkışlar görülmesi mümkündür” dedi. Notta, “(Belçika, İtalya, İspanya) gibi orta bölge euro devletlerinin tahvillerini değerlendirirken yatırımcılar (euro bölgesinden) çıkış senaryolarını ve bunun getireceği devalüasyonun boyutlarını dikkate almalıdırlar” ifadesi kullanıldı. Credit Suisse de müşterilerine ilettiği notta; “İtalya’nın halen büyük baskı altında olmasının nedeninin, euro bölgesinde bir dağılma senaryosu için bir model olarak kullanılması olduğunu” bildirdi.
 

Kısacası Euro Birliği’nin istikrarı tartışılırken; ABD’de 2 ağustosa kadar borçlanma limitine dair sorun çözülemezken piyasalardaki belirsizliğin Altın fiyatlarını artırmasından daha doğal ne olabilir. Zira 2600 yıl önce Lidyalıların bulduğu para sisteminde kıymetli maden olarak 1972 yılına kadar büyük çoğunlukta Altın standartının tercih edilmesi Altının parasal sisteme olan güvensizlik durumunda fiyatının yükselmesinin ana etkeni. Yani parasal sisteme olan güvensizlik arttıkça altın fiyatları daha çok yükselir.
 

Bugün İzlenecek Datalar :           

11:30   –           İngiltere işsizlik sigortası değişimi           

11:30   –           İngiltere ILO işsizlik oranı           

12:00   –           Euro Bölgesi sanayi üretimi           

14:00   –           ABD haftalık ipotek kredisi başvuruları           

15:30   –           ABD ithalat fiyat endeksi           

17:00   –           ABD FED Başkanı Bernanke’nin Para Politikası konulu Senato sunumu           

17:30   –           ABD haftalık petrol stokları

  

İMKB Bugün İçin Beklenti :
  

İMKB30 spot endeks geçen hafta; orta vadeli düşen kanalı yukarı yönde kırarak 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği yer olan 78500’e yükseldikten sonra,  başlattığı geri çekilme grafiklerde önemli bir bozulmaya neden oldu. Çünkü yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi kısa vadeli hareketli ortalamalar 76800 bölgesinde birbirlerini aşağı keserek kısa vadeli yükselen trend seviyesinin de altına kaydı. Bu teknik görüntü; dün bültende de belirttiğim, 75000 seviyesine doğru sert şekilde İMKB30 spot endeksi getirdi. 75000 seviyesinden gelen tepki alımları İMKB30 spot endeksin önceki güne göre hafif düşüşle kapanmasına neden olsa da 76800 -77000 bölgesindeki kısa vadeli hareketli ortalamalar hala geçilmediğinden düşüşün devam etme olasılığı teknik olarak bitmiş demek hata olacaktır. Bu nedenle İMKB30 spot endeks 77000 seviyesinin üzerine çıkarak orada tutunmadıkça teknik olarak aşağı trend olasılığı sürmekte ve 72500 ana hedef olarak önümüzde durmaktadır.Diğer yandan 77000 seviyesinin üzerine çıkılarak orada tutunması durumunda İMKB30 spot endeksin yeniden 78500 seviyesi civarından geçen 200 günlük hareketli ortalamasını denemesi kuvvetle muhtemel olacaktır.
 

Euro/Dolar
 

Uzun süredir bültenlerimde önemle belirttiğim 1,4350 seviyesinin altına tekrar sarkması paritenin Euro aleyhine olan hareketini hızlandırdı ve hareket 200 günlük hareketli ortalama seviyesine dün İtalya gerginliği ile geldi. 1,3970 civarından geçen 200 günlük hareketli ortalamanın dün altına sarkan parite tekrar bu seviyenin üzerine çıkmayı başardı. Ancak 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde tutunmayı başaramaması durumunda uzun dönemli Euro aleyhine günler başlıyor demektir. Böylesi bir durumda Euro/Dolar paritesinin ana hedefi 1,35 seviyeleri olabileceğinden 1,3970 seviyesi çok önemli bir bölgedir.Diğer yandan 1,3970 seviyesinin üzerinde tutunarak tepki vermesi durumunda paritenin 1,42’ye doğru hareketi teknik olarak kuvvetle muhtemel görünüyor.

  
Dolar/TL
 

Dolar/TL uzun süredir önemle belirttiğim hareketini sürdürüyor. Teknik olarak önemli direnç bölgesi olan, 1,62’nin geçilmesi ile beklediğim gibi; sert bir şekilde,  1,65’e yükselen Dolar/TL geçen hafta başladığı gerileme ile 1,62’nin altını denese de bu önemli destek bölgesinin altında kalmayı başaramadı. Uluslararası piyasalarda Dolar’ın da yükseliyor olmasının verdiği destek ile dün 1,66 seviyesine yaklaşan Dolar/TL’nin önemli direnci 1,6650 seviyesinde bu seviyenin geçilmesi ise ana hedefi 1,70 yapacaktır. Dolar/TL uzun süredir yazdığım gibi; 1,62’nin altında kalmadıkça trend yükseliş yönündedir ve ana hedefi teknik olarak 1,70’ler olacaktır…

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ömer Demir: Hem Fırtına ,Hem Liman

Altın fiyatları son bir haftada, İtalya’da  faizlerin son 14 yılın zirvesine çıkması,Portekiz ve İrlanda’ya ait not’un çöp seviyesine indirilmesi ile...

Kapat