Nuri Sevgen: Parasal Sistem, Monetarizm ve Kazlar

AB, IMF ve Euro Birliği’nden yapılacak 130 milyar euroluk yardım için hafta sonunda Yunanistan Parlamentosu’ndan istenen reformların geçmesi ile piyasalar bu haftaya olumlu havada başladı. Avrupa ve ABD borsa endeksleri; Yunanistan’ın reformları Parlamentosu’ndan geçirmesi ile yarın yapılacak olan Eurogroup toplantısından Yunannistan’a yardım paketi onaylanacak beklentisi ile dünü %0,9’u bulan yükselişler ile kapattı. Bu olumlu havada kapanan piyasaların ardından, dün gece yarısından sonra Moody’s tarafından yapılan not indirimleri dolara değer kazandırırken euronun dolar karşısında değer kaybına neden oldu. Moody’s, Avrupa borç krizini gerekçe göstererek; İtalya, İspanya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Malta kredi notunu indirirken, İngiltere ve Fransa’nın notlerının da düşürüleceği sinyalini verdi. Bu haber 1,32’nin üzerinde tutunmaya çalışan euro/dolar paritesini sert şekilde 1,31 seviyesine getirdi. Ancak bu sabah itibariyle Asya piyasalarındaki genel seyre bakıldığında bu not indiriminin borsalarda çok olumsuz etkilere neden olmadığı görülüyor. Belki de; neredeyse tüm ülkelerin kredi notları düşünce borç verecek olanların mecburen notu düşük olan seviyedeki en yüksek olanlara yine borç vermeye devam edecek ve düzeni yenileyecek gibi duruyor. Yani, not düşüşleri zaten beklenti içerisinde olduğundan ve notu yüksek neredeyse ülke kalmadığından bu haber şok etkisi yapmayacak gibi duruyor.
           
 

Aslında piyasalar genel persfektifi bozmadıkça bu tür haberleri çok önemsemeyeceklerini bir süredir yazıyorum. Zira doları geçici değil de uzun süreli değerlendirebilecek bir haber ortaya çıkmadıkça; not indirimi gibi beklenen haberler piyasalar üzerinde  çok etkili olmayacaktır. Örneğin, Avrupa tarafında Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırması çok daha önemli bir konu. Çünkü Yunanistan konusunda bir aksiyon alamayan Euro Birliği daha büyük sorun olan İtalya, İspanya ve Portekiz için piyasalara güven vermeyecek, para ekonomik dataları iyileşen dolara geçişe başlayabilecek bir riski doğurabilecektir.

 

Monetarist sistem adını aldığı ve Roma’daki Capitolium tepesindeki “Iuno Monetta tapınağı” içerisinde kurulan Roma İmparatorluğu’nun ilk darphanesi olduğundan beri böylesi büyüklükte karşılıksız para basmadı. Her ne kadar “monetarizm” Amerika’lı Macaristan göçmeni bir yahudi ailenin oğlu olan Milton Friedman tarafından meşhur edilse de adı Galya baskınını haber veren kazlara minnettarlık için kurulan ve daha sonra darphane olarak yaklaşık 2300 yıl önce kullanılan bir tapınaktan almaktadır. Tarihi bir yere bırakırsak; özetle anlatmaya çalıştığım gerçek şu ki; karşılıksız paralara olan güvensizliğe rağmen parasal sistemin çökmemesi için çaba büyük MB’ları tarafından yoğun olarak sürdürülüyor. Bu çaba sayesinde de piyasalar; uzun dönemli olmasa da, güven duygusu içerisinde hareket ediyor. Zira bu sistemin çökmesinin getirebileceği kaosu ortadan kaldıracak ve üzerine son yıllarda yoğun olarak çalışılan uluslararası proje “tek dünya parası” gerçekleşmedikçe parasal sistem tarihinde olmadığı kadar büyük bir tehdit altında gibi durmaktadır. Bu tehdit durumu da piyasa aktörlerini teyakkuz halinde tutarak; dolar ve diğer para birimleri arasında geçişlerinin hızlanmasına, volatilitenin artmasına neden olmaktadır. Koca bir riski, yazabilecek yerim az olduğundan en kısa böyle tanımlayabiliyorum. Bu nedenle de “ey yatırımcı! Dolar endeksi yükselirse dikkatli ol!” diyerek işi basitleştiriyorum.
           
 

İçeride ise; dünün en dikkate değer haberi TCMB tarafından açıklanan 2011 aralık ödemeler dengesi raporu oldu. Rapora göre 2011’de Türk ekonomisi 77 milyar dolar açık verirken; bu açığın 65,6 milyar dolarını doğrudan ve portföy yatırımları ile 12,4 milayr dolarını da kaynağı bilinmeyen “net hata ve noksan” kalemi ile finanse etmiş. Bu durumda Türk ekonomisi verdiği rekor cari açığa rağmen 1 milyar dolardan fazla rezerv artışı sağlayabilmiştir. Yani 77 milyar dolar açığa karşın yaklaşık 78 milyar dolar finansman sağlamıştır. Mevcut duruma göre cari açık az da olsa bir düşüş sürecine girerken ülkenin finansman açığı değil de fazla vermesi 2012 için ekonomik beklentilerin daha olumlu olmasına neden oluyor. Her ne kadar küçülen cari açık ekonomik büyümeyi azaltacak olsa da; ülkenin, uzun süredir beklenen ama cari açık nedeniyle ertelenen, kredi notunun yatırım yapılabilir ülkeler seviyesine artması yönündeki beklentileri tetikleyeceği de akıllarda tutulmalıdır.
              

Bugün İzlenecek Datalar :
10:00   –          Türkiye, TÜİK aralık ayı ithalat-ihracat miktar endeksleri
11:30   –          İngiltere, ocak ayı TÜFE
12:00   –          Almanya, ZEW endeksi
12:00   –          Euro Bölgesi, aralık ayı sanayi üretimi
12:00   –          İngiltere, aralık ayı CB öncü göstergeler endeksi
13:00   –          OECD, aralık ayı işsizlik oranı
14:45   –          ABD, haftalık mağaza satışları
15:30   –          ABD, ocak ayı ithalat-ihracat fiyatları
15:30   –          ABD, ocak ayı perakende satışlar
17:00   –          ABD aralık ayı işletme stokları
                                                                                                                                             

 

İMKB Bugün İçin Beklenti :

 
İMKB30 spot endeks, bültenlerimde de önemle belirttiğim; 75000 hedefini gördükten sonra dikkat çektiğim bu bölgenin gücünün etkisiyle kar satışı sürecine girdi ve 71500 seviyesinden destek buldu. Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; 75000 seviyesi uzun vadeli düşen kanal üst bandı olması ve her 5000 puanın psikolojik etkisi nedeniyle çok kuvvetli bir direnç bölgesidir. Bu seviye bu nedenle yükselişin önünde önemli bir baskı oluşturmaktadır. İMKB30 spot endeks ilk denemesinde 75000 seviyesinin üzerine çıkmayı başaramadı ve başlattığı düzeltme hareketi 71500 seviyelerinde destek bulmuşa benziyor. Bu desteğin gücü ile yeniden 75000 seviyesinde doğru dün hamle yapan İMKB30 spot endeksin, önümüzdeki günlerde 75000 – 71000 aralığındaki geniş bantta yatay bir hareket yapmasını  beklemekteyim. Zira 75000 seviyesi civarından geçen uzun vadeli düşen trend kanalı yukarı yönde hacim desteği ile kırılmadıkça ya da 200 günlük hareketli ortalmanın geçtiği seviye olan 70000 civarının altına inilmedikçe 75000 ile 71000 seviyeleri arasında yatay hareket ederek güç toplayan İMKB30 spot endeksin yükseliş potansiyeli her geçen gün daha da artacaktır.
 
 

Euro/Dolar  
 
 
Euro/Dolar paritesi; Yunanistan borç yeniden yapılandırılmasına dair beklentilerin olumlu yönde olması ile yeniden 1,32’lere geldiyse de orada tutunmayı başaramayarak dün Moody’s haberinin de etkisi ile yeniden 1,31 seviyelerine geriledi. Daha önceki bültenlerimde de önemle belirttiğim seviye olan 1,31’in altına gelinmedikçe paritenin yeniden 1,32’lere çıkarak 1,35 seviyeşerinden geçen 200 günlük ortalamayı hedefleme potansiyeli sürecektir. Ancak 1,31’in altına inilmesi; kısa vadeli hareketli ortalamaların aşağı yönde birbirlerini kesmelerine neden olabileceğinden 1,28’lere doğru bir hareketi tetikleyebilir. Bu nedenle önemli destek bölgesi olan; 1,31 seviyesi dikkatle takip edilmelidir…!
 
 

Dolar/TL  
 

Dolar/TL 1,82’nin altına kayınca 1,75 – 1,76 seviyesi civarından geçen 200 günlük hareketli ortalamaya doğru sert bir hamle yaptı. 1,75 seviyelerine gerileyerek 200 günlük hareketli ortalamasında tutunmaya çalışan Dolar/TL, bu desteğin gücü ile yeniden yükseliş yönünde bir hamleye hazırlanıyor. Daha önceki bültenlerimde de uyardığım gibi; 1,75’in altına gelemeyen Dolar/TL’nin Cuma günü başlayan yükseliş hareketini 1,78’e doğru sürdürmesi muhtemel görünmektedir. 1,78’lerin geçilmesi ise 1,82 seviyesini gündeme getirecektir. Ancak 1,82 geçilmedikçe Dolar/TL’de başlayan düşüş trendinin tersine döndüğüne dair teknik bir sinyal gelmeyeceğinden 1,82 seviyesi önemle izlenmesi gereken direnç bölgesidir…
  

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yaman Törüner: Kurumsal Yönetim Ne Anlama Geliyor?

Kobirate-Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Şirketi, İMKB100, İMKB30 ve İMKB kurumsal yönetim endeksinde yer alan XKUR firmalarına yönelik kurumsal yönetim...

Kapat