Nuri Sevgen: “Para Yağmuru Altında Çok Şeyler Delinir”… Thomas Caryle

Önce Çin’den, sonra da ABD’den gelen ve  beklentilerden olumlu olan imalat verisi ile Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırma görüşmelerinde anlaşmaya varılacağına dair oluşan beklenti piyasalarda dün olumlu havanın esmesine neden olan ana gelişmelerdi.
           
 
Aslına bakılırsa kaçıncı kere olduğunu artık ben de unuttuğum Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırmasının remi olarak sonuçlanması değil, sonuçlanacağına dair inanç ile ISM imalat sanayi verilerindeki olumlu gelişmenin borsalarda bu kadar sert bir yükselişe neden olması sadece bahane olarak kullanılabilir. Zira piyasa yükseliş havasında iken gelen pozitif haberler o hava içerisinde yükselişi hızlandırıcı etki yaparken, olumsuz haberler kısa süreli etkiler ile geçiştirilir. Düşüş trendi içerisinde iken de; tam tersi bir reaksiyon söz konusudur. Ayrıca dün ABD, ISM verisi öncesinde açıklanan ve yarın açıklanacak olan ABD istihdam verileri öncesinde önem verilen data olan ADP özel sektör istihdam verisinin beklentilerin altında kalması piyasalarda dün kısa süreli satış reaksiyonuna neden olsa da FED’in 3. Parasal gevşeme (QE3) kapısını açacağına yorumlandı ve borsalardaki yükselişlere destek verdi.

 
ABD istihdam verileri, FED’in faiz politikası üzerinde çok etkili. Zira FED, faiz politikasını belirlerken istihdam piyasasındaki gelişmeleri çok dikkatle izlediğini raporlarında sürekli vurguluyor. Bu nedenle de istihdamdaki artış, ekonominin iyiye gittiğine ve enflasyonist risklere çanak tutacağından FED’in faizleri yükseltme olasılığını artırırken; istihdamda beklentilerin altında kalan veriler bu durumu erteleyerek, yeni bir parasal gevşeme olasılığına dair piyaalarda spekülasyonu artırıyor.

 
Kabaca anlatmaya çalıştığım; küçük verilere ve piyasadaki geçici etkilerine değil; piyasadaki ana resme odaklanılması gerekliliğidir. Genel resim; “dolarda sat, diğer varlıklarda al” şeklinde olduğu sürece borsaların yönü, kısa süreli durumlar hariç, aşağıya dönmeyecektir.
 

İçeride ise; 2011’in son işlem gününde sert müdahalelerine başlayan ve TL’nin değerlenmesi yönünde çaba harcayan ve bilenin de bilmeyenin de eleştirdiği TCMB’nın başarısı konuşuluyor. Hatta Wall Street Journal (WSJ), Erdem Başçı’nın aldığı “sıradışı” önlemlerin başarıya ulaşması yönündeki görünüm için “Başkan Başçı’ya Nobel ödülü için yer açmaya hazırlanmalı mı?” diye sordu. Her ne kadar “henüz değil” cevabını yazının başlığında kendi de verse; WSJ, TCMB’nın politikalarının dikkat çekici etkilerinden etkilenmişe benziyor. Tabii kur sepetinin geçen yıl sonundaki değeri olan 2,20’lerden dün 2,03’lere gerilemesinde; TCMB’nın tavrı kadar, global risk alma iştahının gelişen ülke piyasalarına olan ilgisinin de desteği tartışılmaz. Zira faiz piyasasında da ülkeye yaşanan para girişinin etkisi çok net olarak anlaşılıyor. Çünkü FED’in geçen haftaki 2014 sonuna kadar düşük faiz politikasını sürdüreceği açıklaması ile tüm dünyada ucuz maliyetli dolar ile borçlanarak, yüksek getirili gelişen ülke piyasalarına yatırım yapmak yeniden moda oldu. Dolar ile borçlanarak bu yatırımı yapanlar; dolarda maliyet artırıcı bir etki oluşmadıkça bu pozisyonlarını sürdürecek, hatta artıracaklardır. Bu nedenle tüm dünyada olduğundan daha fazla, Türkiye gibi gelişen ülke piyasasında yatırım yapanlar; dolar endeksinin seyrini sürekli izlemelidirler… 
                

 
Bugün İzlenecek Datalar :
12:00   –           Euro Bölgesi, aralık ayı ÜFE
14:30   –           ABD, 4. Çeyrek tarım dışı verimlilik
15:30   –           ABD, haftalık işsizlik maaşı başvuruları
                                                                                                                                            

 
İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks, önceki gün yaptığı kar satışının ardından dün uluslararası piyasalardaki olumlu havanın da etkisiyle dünü %3,76 yükselişle kapatarak kuvvetli direnç ve kısa süreli hedef bölgesi olan 72500-73000 bandına iyice yaklaştı. Grafikte de yatay direnç olarak görülen bu seviyenin geçilmesi uzun vadeli düşen kanal üst bandı olan 75000’in hedeflenmesine neden olacaktır.
Diğer taraftan; 72500-73000 bandı geçilemez ise; çekilme olasılığına da dikkat edilmesi gerekir. Ancak olası geri çekilmelerde İMKB30 spot endeks 69500 civarından geçen 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kaldıkça, yaşanan geri çekilmeler yükseliş için “güç toplama” hareketi olarak algılanmalıdır…

 

Euro/Dolar  
 

Pariteye dair görüşümde teknik olarak bir değişim yok: Euro/Dolar paritesi 1,2850 seviyesindeki önemli direnç bölgesinin üzerine çıkması ve düşen trend kanalını kırması ile kısa vadeli hareketli ortalamalar 1,2850 seviyesi civarında birbirlerini yukarı yönde keserek bu seviyenin kuvvetli bir destek haline gelmesini sağlamışlardır. Bu destekten alınan güçle parite; uzun vadeli düşen trend kanal üst bandının geçtiği bölgeye doğru hamle yaptı. 1,33 civarından geçen bu seviyenin geçilmesi 1,35 – 1,36 bandından geçen 200 günlük hareketli ortalamanın hedeflenmesine neden olacağından önemli direnç bölgesi durumundadır.

  
Diğer taraftan parite, 1,30 seviyesinin altında kalmadıkça 1,33 seviyesine dair kısa vadeli hedefi bozulmayacaktır. Ancak 1,30’un altında kalınması teknik göstergelerde; yükseliş trendinin bozulduğuna dair sinyallerin yeniden oluşmasına neden olabileceğinden dikkatle izlenmesi gereken seviyedir. Zira 1,30’un altına gelinmesi paritenin yeniden 1,28’lere geri gelmesine neden olabilecek bir hareketi tetikleyebilir…
 
 
Dolar/TL 

 
Dolar/TL son bültenimde de yazdığım gibi 1,82’nin altına kayınca 1,75 – 1,76 seviyesi civarından geçen 200 günlük hareketli ortalamaya doğru sert bir hamle yaptı. Dün 1,75 seviyelerine gerileyen Dolar/TL 200 günlük hareketli ortalamasının hemen altında. Bu seviyenin altına kayması uzun dönemde Dolar/TL’de değer kaybının sürmesini beraberinde getirerek hedefi yeniden 1,60’lar yapacağından çok önemlidir.

 
Diğer taraftan yeniden 200 günlük ortalamasının üzerine çıkması durumunda Dolar/TL’de 1,75 – 1,80 bandında bir hareketlilik görmemiz kısa dönemde daha olası bir ihtimal olarak durmaktadır.
 

Nuri SEVGEN

A Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
2B’de Damping

Uzun zamandır üzerinde tartışılan 2B yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Hazırlanan tasarıya göre, 2B arazileri için 10 bin TL olabileceği...

Kapat