Nuri Sevgen: Oyunun Kuralının Değiştirildiği Tarih: Kasım 2010’mu ?

Geçtiğimiz haftanın son günü yurtdışı piyasalar genel olarak olumlu bir seyir göstermesine karşın içerideki piyasalar sıkıntılı bir gün yaşadı. J.P. Morgan’ın Türk hisse senetleri için tavsiyesini negatif yönde revize etmesi İMKB’de %2’yi geçen düşüşe neden olurken; döviz ve faiz piyasalarında da sert yükselişlere neden oldu.
 

J.P. Morgan raporunda; Türkiye´de yüksek enflasyon, cari açıkta bozulma ve göreceli gevşek politikalar endişe yaratıyor. Türkiye´nin portföyümüzdeki yerini ´ağırlığını artır´dan ´ağırlığını azalt´a indiriyoruz´´ açıklaması yapınca zaten yükseliş konusunda yeterli güçlü görünümü sergilemekte son günlerde zorlanan İMKB’de satışlar sertleşirken; Dolar/TL gün içinde 1,61’i geçti.
 

2 hafta sonra genel seçimlere girecek olan Türkiye ekonomisinin başta cari açık olmak üzere uluslararası raporlarda negatif yönde yer alması ve seçim sonuçlarına dair olası beklenti dışı senaryoların alınıp-satılmaya başlanması içerideki piyasaların iyice tedirgin günler yaşamasına neden oluyor. Malesef bu tedirgin günler panik halde yaşanıyor. Zira batak ama teyid bekleyen Yunanistan ekonomisinin borsası Cuma günü %1,7 düşerken İMKB’nin %2’nin üzerinde düşmesi ilginçti.

 
Yabancı yatırımcıların İMKB’deki takas oranı neredeyse İMKB endeksinin dip yaptığı 2009 mart ayı seviyelerine geriledi. Görülen o ki yabancılar İMKB’de önümüzdeki dönemde satın alınmaya değer pek cazip bir hikaye görmüyorlar. Ancak benim burada asıl dikkatimi çeken durum; yabancı takas oranının kasım 2010 tarihinde İMKB’de alıcı satıcıların seans içerisindeki işlemlerinin yayınlanmasının durdurulması ertesinde, düşüşe geçmesi. Kasım 2010 ayı ortalaması %68’in üzerinde olan ve İMKB 30 endeksin 92000’e yakın seviyede tarihi zirve yaptığı bu seviyeden; global krizin fiyatları en dibe vurduğu 2009 mart dip seviyesine  yani global krizin en derin olduğu seviyelere (İMKB 30 endeks o dönemde 27000 civarındaydı) yakın oranlara gerileyen yabancı takas oranı da yabancıların tedirginliğinin en belirgin göstergesi gibi.
 

Yabancı yatırımcıların işlemlerine dair görebildiğimiz içerideki takas oranlarına karşın  göremediğimiz Londra’da tezgah üstü piyasalarda dönen opsiyon piyasasının Türkiye için ne yönde pozisyonlara konu olduğu ise meçhul. Zira son yıllarda artık Londra tezgahüstü piyasasında alınan opsiyonların delta hedging piyasası haline geldi.

 
Kısacası, rakamların bana gösterdiği şu ki; yabancılar, İMKB’nin zirve seviyesini gördüğü seviyeden itibaren pozisyonlarını azaltıyorlar. Hem de şeffaflığın bittiği ve İMKB’de fiyatların zirvede olduğu seviyelerden beri. Oysa yerli yatırımcılar soğuk suya konup altı yavaşça ısıtılan kaptaki kurbağa misali. Durumu kap iyice ısındıkça algılıyor ama artık kaptan da sıçrayamıyor…

 
Bugün İzlenecek Datalar :

            Bugün piyasalar açısından önemli bir data açıklanmayacak.

***      ABD ve İngiltere piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı olacak. ABD endeks futureları ise tatile rağmen işlem görecek.
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks için 200 günlük üssel hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 79250 seviyesini tekrar yukarı yönde geçmeyi başaramadı ve bir süredir bültenlerimde de özellikle vurguladığım hedef seviye olan 75000’e geriledi. Zira Cuma günü İMKB30 spot endeks 74969 seviyesini gördükten sonra hafif bir tepki alsa da kapanışı 76000’in altında yaptı.
 

İMKB30 spot endeks beklediğim hedef seviye olan 75000’e değdi ve bu seviyeden bir topu yüksekten atmanın benzeri şekilde yere çarpan topun yukarı yönde hafif bir zıplama yapması doğaldır. Ancak bu zıplayış fizik kuralı gereği düşüşün başladığı yere kadar olamaz. Olası bir tepki İMKB30 spot endeksi 77500 seviyesinin üzerine taşıyabilecek güçte olmadıkça İMKB30 spot endeksteki düşüş trendi devam edecek sinyali alınmalıdır. Bu durumda da 75000’in çok daha altına gelinmesi olasılığı artacaktır. Çünkü teknik göstergelere göre İMKB30 spot endeksin 75000’in altına sarkması durumunda, yeni hedefi;  kısa vadeli dip seviyesi olan 70000 olacaktır.

 
Önemli Not: Uzun süredir bültenlerimde belirttiğim gibi İMKB30 spot endeks 200 günlük hareketli ortalamasının altında kaldıkça yükseliş trendi uzun dönemde bittiği gerçeğini kabul etmek gerekmektedir. Piyasa koşulları gün içerisinde insan psikolojisinin “fiyatlar her an yükselebilir” duygusunu tetiklediğinden, fark edilmemiş olabilir. Ancak tüm göstergeler yükseliş trendinin bittiğini bağıra bağıra bir süredir söylüyor. Erken inananlar büyük zarardan kurtulur. Trendin yönünü takibe ne kadar geç başlarsanız zararınız o denli artacağından; sürekli tekrarladığım uyarıyı yeniden hatırlatmak istiyorum: “Borsada en iyi dostunuz trenttir. Onu takipten vaz geçmek kurtlara yem olmak gibidir..!”
 

Euro/Dolar
 

Euro/ Dolar paritesi 1,50 hedefinden başlattığı sert düşüş sonrasında 1,40 seviyelerine yeniden geldi. 1,40 teknik olarak çalışarak yeniden tepki vererek ikili dip olasılığı teknik olarak teyid etti. 1,43’ün geçilmesi Euro’nun yeniden Dolar karşısında 1,47’lere doğru bir harekete başlayabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Hareketli ortalamaların da birbirlerine yaklaşması ve 1,43’ün geçilmesi ile yukarı yönde birbirlerini kesecek olmaları olası sert bir yükselişi teknik anlamda olası kılıyor.
 

Diğer yandan parite yeniden 1,41’in altına sarkar ise yukarıda yazdığım bu olası senaryonun gerçekleşme olasılığı suya düzeceğinden aşağıda 1,41; yukarıda 1,43 çok dikkatle takip edilmesi gereken seviyelerdir.

Dolar/TL

 

Dolar/TL’de fiyatlar 1,57’nin altına kaymadıkça aşağıdaki yorumumu bültenimde aynen koruyacağım: Yukarıdaki grafikte kırmızı daireler içerisinde de gösterdiğim gibi Dolar/TL’de teknik olarak bir yükseliş formasyonu olan Ters Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu görüntüsü veriyor. Bu formasyonun teyidi boyun çizgisi olan 1,62’nin geçilmesi ile teyid edecektir. Teknik olarak 1,58-1,60 bandı arasında tutunan ve “güç topluyor “ görüntüsü veren Dolar/TL’nin 1,62 seviyesini görme hatta geçme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerinde kalınması yükseliş hareketini sertleştireceği için alarm seviyesi olarak kabul edilmelidir.

 
Diğer yandan 1,57’nin altında kalmayan ve güçlü duran Dolar/TL 1,57’in altına sarkar ise; kısa vadede 1,55’e, hatta 1,53’e kadar geri çekilme olasılığı yükseleceğinden ve dikkatli takip edilmelidir…!

Nuri SEVGEN

A YATIRIM

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uğur Gürses: Borç Eritme Dönemi

Başları kamu borcu ile sıkıntıda olan ülkeler, şu ya da bu yolla borç verenleri ‘üzerek’ kamu borcunu eritecekler.   Geçen...

Kapat