Nuri Sevgen: Ortak Eurobond İsteyenlere Aba Altından Sopa: “Vergi”

Beklenen Merkel – Sarkozy görüşmesi dün gerçekleşti. Yapılan açıklamalar, görünen o ki, pek de piyasaları memnun etmedi. Toplantı sonrası yapılan ortak basın toplantısında; eylül ayında Almanya ve Fransa’nın finansal işlemler vergisi önereceği açıklandı. Ayrıca Euro Birliği ülkeleri arasındaki ekonomik entegrasyonu daha da güçlendirmek amacıyla AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy başkanlığında Euro Bölgesi ekonomik konseyi kurulacağı ifade edildi. Ayrıca Kamu borçlarını ve bütçe açıklarını azaltmayı hedeflediklerini söyleyen Sarkozy, kendisi ve Merkel’in Euro Bölgesi üyelerinin tamamının finansman dengesini taahhüt etmesini ve bu taahhüdü 2012 yaz dönemine kadar anayasalarına yazmasını teklif ettiğini de ifade etti. Son günlerde piyasalar tarafından “tek kurtarıcı olarak görülen” ortak eurobondların, şu anda yardımcı olmayacağını ifade eden Merkel, Avrupalı liderlerin borç krizini çözmek için formüle etmeye başladıkları politikalar üzerinde “adım adım” çalışmaları gerektiğini vurguladı. Almanya Başbakanı, Fransa ve Almanya’nın euroyu güçlendirmede kararlı olduğunu, ekonomik bağları güçlendirmede güçlü euroya ihtiyaç bulunduğunu söyledi.
 

Toplantıdan, sonuç olarak; geçen hafta yaşanan sert düşüşleri telafi edecek kısa vadede piyasaları rahatlatacak ifadeler çıkmadı. Açığa satışlar Avrupa’da yasaklandığından şimdilik etkinin boyutları sert olmayabilir. Ancak dün sabah saatlerinde Fransa ekonomisinin sıfır büyümesinin ardından beklentilerin altında %0,1 büyüdüğü haberi, Avrupa ekonomilerinin dinamosunun durduğunu gösteriyor. Dün bu haber Alman borsası başta olmak üzere Avrupa borsalarında %2.5’i geçen düşüşe neden olsa da; Merkel-Sarkozy görüşmesine dair beklentiler ve ABD ekonomisinin yılın en hızlı sanayi üretimini açıklamasının verdiği olumlu etki ile toparlandı ve dünü %0,5’e yakın düşüşlerle kapattı.
 

ABD borsalarında ise; beklentilerden olumlu gelen sanayi üretiminin yanı sıra FITCH’in ABD ekonomisinin AAA olan uzun vadeli kredi notunu teyid edip, görünümünü de durağan açıklamasının yarattığı olumlu hava ile düne başlasa da; Merkel-Sarkozy görüşmesinden istenen sonuçların çıkmaması üzerine dünü %1’e yakın düşüşler ile kapattı.
 

İçeride ise; Avrupa’da olduğu gibi tüm dünyada heyecan ile beklenen Merkel-Sarkozy görüşmesinin etkisi içeride çok da etken görünmüyordu. Özellikle İMKB’de yurtdışındaki olumsuz havanın aksine daha olumlu bir seyir izledi ve dünü %1,5’e yakın yükseliş ile kapattı. Diğer yandan; TL’deki değer kaybı dün de sürürken; kur sepeti dün bir ara 2,17’nin de üzerine çıktı. Kur sepetinde rekor seviye 2,19’larda ve o seviye de geçen hafta Salı günü görülmüştü.
 

Görülen o ki; TL’den kaçış da, İMKB’deki yabancı satışları da devam ediyor. Yabancı takası İMKB’de geçen hafta başında %63’e yakın iken %61,7 seviyesine kadar geriledi.
 
Son Not: Merkel-Sarkozy görüşmesinde eylül ayında getirilmesi planlanan finansal işlemler vergisi; Avrupa piyasalarında, başta hızlı işlem yapan fonlar olmak üzere, pozisyon alan yatırımcıların ABD piyasalarına kaçmasına neden olacağı yönünde yorumları artırdı. Merkel ve Sarkozy’nin ekonomik bozulmayı daha da hızlandırdığı gerekçesi ile kısa vadeli bu tür fonların ülkeden çıkmasını istedikleri açık. Bu kararın etkilerini bugün ve önümüzdeki dönemlerde göreceğiz. Uygulaması zor bu vergisel değişimin Avrupa’ya maliyeti daha ağır olabilecek populist bir karar olduğu açık. Finansal işlem vergisine piyasalar inanıp umarım piysalarda daha büyük paniğe yol açmaz.
 

Bugün İzlenecek Datalar :

 
10:00   –           Türkiye özel sektör toplam borç verileri           

11:00   –           Euro Bölgesi haziran ayı cari işlemler dengesi           

11:30   –           İngiltere MB son toplantısının tutanakları açıklanacak           

12:00   –           Euro Bölgesi temmuz ayı TÜFE           

14:30   –           ABD haftalık ipotek kredisi başvuruları           

15:30   –           ABD temmuz ayı ÜFE           

17:30   –           ABD haftalık petrol stokları
 
 
İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

Son günlerdeki bültenlerimde özellikle belirttiğim taban oluşum çabası içerisinde İMKB30 spot endeksin geçen haftaki sert düşüşlere rağmen günü 60000 seviyesinin üzerinde kapatmayı başarması; bu oluşumun gerçekleştiğini teyid etti. İMKB30 spot endeks 60000 seviyesinin altına kısa süreli gerilese bile orada kalmayarak kendini 60000 seviyesinin üzerine atmayı başarması; taban oluşumu açısından dikkat çekiciydi.İMKB30 spot endeksin 60000 seviyesinin altında kalmayarak başlattığı tepkisini, 67500 seviyesine kadar sürdürmesi teknik olarak muhtemel görülmektedir. Ancak öncesinde uzun vadeli düşen kanalın alt bandı direncini geçmesi gerekmektedir. Dün sınırına dayandığı 65800-66000 civarından geçen bu direncin üzerine çıkılması mümkün olmadıkça; hala İMKB30 spot endeksin yeniden 60000 seviyesine geri çekilme, hatta altını görme riskinin olduğu akıllarda tutulmalıdır…!
 

Euro/Dolar

 
Beklentilerim dün ile aynı: Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; paritenin, kısa vadeli hareketli ortalamalarında destek ve güç bulma çabası ile geçen hafta boyunca yaptığı 1,43 seviyesinden geçen kısa vadeli ortalamaların altına ve üstüne doğru hamleleri dün sonlandı. Bir süredir bültenlerimde ısrarla yazdığım gibi; 1,43 seviyesinin altında kalması paritenin 200 günlük hareketli ortalamasına yöneltirken; 1,43’ün geçilmesi hareketin hedefini 1,50 yapacak güçte olacaktır. Bu nedenle; Kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini yukarı kestikleri ve kısa vadeli düşen trend direncinin geçtiği seviye olan 1,43’ün geçilmesi paritenin 1,50’ye doğru hareketini başlatmış gibi görünüyor. Parite; tekrar 1,43’ün altına kaymadıkça da, bu hedefe yönelik hareketini sürdürecektir.
 

Dolar/TL
 

Dolar/TL kısa vadeli yükselen trend kanalı üzerindeki hareketini dün de sürdürdü Bu görüntünün güç toplamamı yoksa güç kaybı mı olduğunun teyidi; Dolar/TL’nin kısa vadeli yükselen trend kanalı üst bandının altına gelmesi ile olacaktır. 1,75 seviyelerinden geçen bu desteğin altına gelinmesi Dolar/TL’nin 1,70’e kadar bir geri çekilmesine neden olabilecek güçte olabileceğinden 1,75 çok kritik bir seviyedir. Bu seviyenin dikkatle takip edilmesini öneririm…!Diğer yandan 1,75’in altına gelinmemesi durumunda; Dolar/TL’nin yeniden zirve seviyesini deneyebilecek, hatta geçebilecek bir güç toplama döneminde olabileceği de akıllarda tutulmalı, pozisyonlar bu duruma göre şekillendirilmelidir.

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Obama’dan Geniş Kapsamlı Plan

ABD Başkanı Barack Obama, ülkenin mali problemlerini düzeltme  çabalarının bir parçası olarak, bütçe açıklarını azaltmaya yönelik geniş kapsamlı bir planı...

Kapat