Nuri Sevgen: Ortada Düğün Yok Ama Piyasaların Oynaması Var

Avrupa’da borç sorununun çözümü ve bankacılık sekötörüne destek konusunda Pazar günü Merkel ile Sarkozy’nin yaptığı toplantıda anlaşmaya vardıkları haberi ile dünya piyasalarında dün düğün-bayram havası vardı.
“Ortada plan yok ama”.
“Olsun ay sonuna kadar hazırlanacak nasılsa”.
“İyi de aylarca soruna hızlı müdahil olamayan Avrupa’nın bu ay kesin çözüm getirecek bir plan hazırladığı ne malum?”

 
“Yahu içimi karartma, bak teknik göstergelerde dipteydi zaten.”
Yukarıdaki dialogları uzatmak mümkün. Zira artık hiç bir piyasa ve hiç bir piyasa aktörü temel göstergeler ile hareket etmeyip; sürüye, yani trende, katılıyor. Sürü nereye gidiyorsa ona katılıp, sürü uçurumdan düşmeye başlamadan önce sürüden kaçmak en iyi yöntem şu sıralar. Dün de ortada olmayan bir plan için Euro, Dolar karşısında sert bir şekilde değer kazanırken; Avrupa’da borsalar %3’ün üzerinde yükseldi. ABD borsa endeksleri de Avrupa’da yaşanan bu olumlu havanın desteği ve bugün başlayacak bilanço sezonunun verdiği destek ile dünü %3,4’ü bulan yükselişler ile dünü kapattı.

 
Bu yükselişin kalıcı bir trende dönüşmesi; Avrupa’nın borç sorunu nedeniyle bankaların yeniden sermayelendirilmesi kararı ile mümkün. Çünkü sorun Yunanistan, İspanya, hatta İtalya’nın temerrüde düşmesi değil. Bu ülkelerin temerrüde düşmesi durumunda bu ülkelerin tahvillerine yatırım yapan bankacılık sektörü bilançolarında “donuk aktif” olarak da adlandırılan toksik varlıkların oluşması. Bilançoda böylesi bir varlığın oluşması demek; nakite ihtiyacınız olduğunda bu varlığı likide edemeyip, piyasadan borçlanmanız demektir. Bu durum bankalarda vade uyumsuzluğu ve likidite risklerinin artmasına neden olduğu için eğer acil sermayelendirme yapılamaz ise; bankayı batışa götürür. Konuyu dünyaya göre küçük bir ölçekde olsa da, en iyi şekilde anlamak isteyenlere önerim;  Demirbank’ın batış sürecini yeniden incelemeleridir.

  
Lehman Brothers’in batışı sonrasında olanları biliyoruz ki Lehman tek bir bankaydı. Şimdi Avrupa’da tartışılan; başta Avrupa olmak üzere, tüm dünya bankacılık sisteminin sistemik bir risk içinde olduğudur. Zira bankacılık sektörü içerisinde dünyanın en büyükleri olarak bilinen bankaların adları bu sistemik riskin merkezinde anılıyor. Aylardır kesin ve kapsamlı bir karar alamayan Avrupa, umarım bu ay sonuna kadar Merkel ve Sarkozy’nin üzerinde (her ne ise bu plan) anlaştığı planı olgunlaştırarak global ekonomiyi tehdit eden sorunu çözmek için ciddi bir adım atarlar. Aksi taktirde dünkü düğün bayramın faturasını piyasalar, fazlasıyla ödetecektir…!
 
 
Bugün İzlenecek Datalar :
 

10:00   –          TCMB ağustos ayı ödemeler dengesi raporu
11:30   –          İngiltere ağustos ayı sanayi üretimi
17:00   –          ABD ağustos ayı CB istihdam trend endeksi
21:00   –          ABD FED’in son FOMC toplantısının tutanakları açıklanacak
                                                                                                                                             

 
İMKB Bugün İçin Beklenti :

 
İMKB30 spot endeks, son bültenlerimde de dikkat çektiğim gibi 70000 seviyesinin üzerindeki tutunma çabasında başarılı olarak önemli teknik bölge olan 71000’in üzerine çıktı. İMKB30 spot endeksin 71000 seviyesinin üzerinde kalması bir kaç gündür trendin düşüş yönüne dönmesi konusunda oluşan riskin bertaraf edilmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle dün 71000 seviyesinin üzerinde kapanan İMKB30 spot endeksin, yeniden 71000’in altına kaymaması durumunda, teknik göstergeler hedefi 74500-75000 bandı civarından geçen 200 günlük hareketli ortalaması olarak belirleyecektir. 
  

Euro/Dolar

 
Euro/Dolar paritesi bir süredir önemle belirttiğim 1,35 seviyesinin tekrar üzerine çıkarak 1,39-1,40 bandındaki önemli direnç bölgesine göz kırpmaya başladı. Kısa vadeli hareketli ortalamalar da 1,35 civarında birbirlerini yukarı yönde keserek yükselişi destekliyorlar. Teknik olarak 1,35’in altına tekrar gelinmedikçe 1,39’daki önemli direnç bölgesine doğru hareketin sürmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle kritik seviye olan 1,35 dikkatle takip edilmelidir. Zira 1,352in yeniden altına gelinmesi aşağıda hedefi yeniden 1,28 yapacaktır…!
  

Dolar/TL 

 
Dolar/TL, 1,90’ı geçemeyerek kanalın içerisine döndükten sonra 1,83-1,85 aralığında toparlanmaya çalışıyor. 1,83 seviyesinin altına kayması durumunda; ki bu  seviye yükseliş öncesinde daha önceki uzun dönemli zirve seviyesi idi, düşüş yönündeki hareket teyid edecek ve ilk önemli hedefi 1,79-1,80 bandı olacaktır.
   

Nuri SEVGEN

A Yatıırm

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ömer Demir: Sanayide Soğuma

Türkiye’de dün açıklanan 2011 Ağustos dönemi sanayi üretim verileri  geçen yılın aynı dönemine göre  sanayi üretim endeksinin  %3,8 artış gösterdiğini...

Kapat