Nuri Sevgen: Olmak Ya Da Olmamak…

Dünün piyasa gündemi yine Yunanistan’dan belirlendi. Brüksel’de dün toplanan Euro Bölgesi Maliye Bakanları Yunanistan’a yapılacak ek yardım konusunda anlaşamayınca Euro’dan kaçış hız kazandı. Euro’da satış, Dolar’a yönelimi artırınca borsalara ve emtiaya satış geldi.

 
Brüksel’den sonuç çıkmayışı, Yunanistan’ın kurtarılmaya bileceğine dair olasılığın arttığı düşüncesi Yunanistan’a ilişkin herşeyin satılmasına neden oldu. Moody’s sahip oldukları Yunan tahvilleri ve Yunanistan’a verdikleri kredi kaynaklı riskleri nedeniyle 3 Fransız bankasının kredi notlarını negatif izlemeye alması ise; Euro’dan kaçışı hızlandırırken piyasalarda dün sert bir şok dalgasına neden oldu. Tabii Moody’sin bu uyarısı ile Avrupa ve ABD borsalarındaki bankacılık sektörü hisseleri sert satışlara sahne oldu. Çünkü Yunanistan’ın temerrüde düşmesi Lehman Brothers ile başlayan finansal dalgalanmayı mum ile aratacak cinsten olabilecek büyüklükte bir risk taşıyor.

 
Daha önceki bültenlerimde de, benzer durumlar için özellikle belirttiğim gibi; Dolar’ın değer kazanması carry-trade etkisi nedeniyle, Dolar ile borçlananların maliyetlerini arttırdığından otomatik pozisyon kapama ordinoları işleme kondu ve para tekrar Dolar’a döndü. Sanırım dün Dolar’da yaşanan değer kazancı PIMCO’nun geçen gün “Amerikan ekonomisi Yunanistan’dan daha kötü durumda” diyen CEO’su Bill Gross’un pek hoşuna gitmemiştir.

 
İçeride ise dün; İMKB’de önceki gün başlayan aşağı yönlü sert kırılmanın devamının yaşandığı bir gün vardı. Dolar’ın uluslararası piyasalarda değer kazancının etkisi içeride de Dolar/TL’nin yeniden 1,60’ı geçmesine neden olurken; gösterge faizler yeniden %9 sınırına yaklaştı.

 
Bu sabah dün Avrupa ve ABD piyasalarında sert düşüşlerin etkileri Asya piyasalarında gözlemleniyor. Ancak bülteni yazdığım saatlerde Asya’da yaşananlar dünün devamı niteliğinde olup ek bir kaygıyı ifade eden bir satış baskısı görüntü içerisinde değil.
Son Not: Avrupa’dan kaçanların yeni dünya dedikleri Amerika’yı kurarlarken dikkat ettikleri en önemli kural; ağır giden yönetim sorunları nedeniyle olaylara ve fırsatlara zamanında müdahalede gecikmeyi önleyecek bir yönetimsel yapı kurulması olmuştur. Bu durumun ne kadar akılcı olduğu içinde yaşadığımız global kriz döneminde daha iyi anlaşılıyor. Zira ABD finansal krizini çözme yönünde çok hızlı ve radikal adımlar atarak durumu kökünden çözme çabasını şeffaf bir şekilde sürdürürken; Avrupa olaylara müdahale sürecinde yavaş mekanizması içerisinde boğuştukça faturayı daha da büyütüyor. Amerika 100 yılda 1 trilyon doları bile bulamayan FED’in bilanço büyüklüğünü finansal duruma müdahale için gözünü kırpmadan son üç yılda 3 trilyon dolara çıkarıp yangını söndürme çabasında başarılı olurken; Avrupa gün geçtikçe faturası kabarak bir soruna neşter atmada hala kararsız:  “Acaba Yunanistan’a kredi mi versek; yoksa Yunanistan’ı Euro Birliğinden atıp, bankaların ellerindeki Euro cinsinden Yunan tahvillerini toksit varlık kabul ederek biz de mi FED gibi ECB’nin bilançosunu büyütsek?  Bütü mesele bu…!”

 
Bugün İzlenecek Datalar :
            11:30   –           İngiltere perakende satışlar
            12:00   –           Euro Bölgesi TÜFE
            12:00   –           Euro Bölgesi istihdam
            15:30   –           ABD cari işlemler dengesi
            15:30   –           ABD haftaqlık işsizlik sigortası başvuruları
            15:30   –           ABD imar izinleri
            15:30   –           ABD konut başlangıçları
            17:00   –           ABD Philedelphia FED imalat endeksi

 
İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks; 77000 seviyesinin altına gelmesi ile teknik olarak sertleşen satış baskısı endeksin kısa vadeli teknik ve psikolojik destek seviyesi olan 75000’in de altına dün  gelinmesine neden oldu.
İMKB30 spot endeksin kısa vadeli dip seviyesi olan 74500 -75000 bandı seviyesinin üzerine
Diğer yandan son günlerde %5’e yakın sert düşen İMKB30 spot endekse bugün gelmesi kuvvetle muhtemel olan olası tepki yükselişi endeksi 77500 seviyesineki kısa vadeli hareketli ortalamaların üzerine çıkmadıkça; satış baskısı teknik göstergelere göre, sürecektir…
 

Euro/Dolar
 

Euro/ Dolar paritesinin kısa vadeli hareketli ortalamaların kesiştiği bölge olan 1,4450 seviyesinin üzerine çıkmayı başaramaz ise; aşağıda 1,40’a doğru bir geri çekilme yaşayabileceğini bir süredir bültenlerimde yazıyordum.  Bu nedenle de 1,4450 seviyesinin dikkatle izlenmesini önermiştim. Bu durum gerçekleşti ve parite bu sabaha 1,41’in altını zorlar bir görüntü ile başladı. 1,40 seviyesinde önemli desteği olan paritenin bu seviyelerden tepki bulması kuvvetle muhtemel. Ancak kısa vadeli hareketli ortalamaların geçtiği seviye olan 1,44’ün üzerine çıkılmadıkça da yükseliş yönünde bir trend değişiminden bahsetmek teknik açıdan mümkün olmayacaktır.

 
Dolar/TL

 
Dolar/TL uzun süredir önemle belirttiğim 1,57’nin altına kaymayarak 1,62’deki kuvvetli direnç bölgesine doğru yönelirken Ters OBO formasyonunun da olasılığı konusunda yine tedirgin edici görüntüsünü hatırlatıyor. Zira Ters OBO2nun boyun çizgisi 1,62 civarından geçiyor ve bu seviyenin kırılması Dolar/TL’de 1,70’lere doğru sert bir yükselişe neden olabilecek bir potansiyele sahip olduğundan dikkatle takip edilmelidir.
Diğer yandan Dolar/TL 1,57’nin altına gelmedikçe de yukarı yöndeki potansiyeli sürecek gibi duruyor…

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Fatih Özatay: Portekiz’den İstenilenlerden Çıkarılacak Dersler Var

IMF ve Avrupa Birliği ile 116 milyar dolarlık anlaşma imzalayan Portekiz’den istenilenlerden ders çıkarmamız gerekir.   2001 krizinden hemen sonra...

Kapat