Nuri Sevgen: Oleeeeee… Viva Espana…!

Dün bankacılık sektörü öncülüğünde Avrupa ve ABD borsalarında satışlar hakimdi. JP Morgan’ın bilançosunun beklentilerden kötü gelmesi; Avrupa’da yapılacak bankaların sermayelendirilmesi öncesi dikkatin odaklandığı bankacılık sektöründe sert satışlara neden oldu. Citigroup, Bank of America ve JP Morgan hisselerindeki düşüşler %5 civarında olurken; ABD borsa endeksleri dünü %0,3 civarında düşüşle kapattı. Avrupa’da ise FITCH’in İngiliz bankalarında dün yaptığı kredi notu indirimi ve aralarında Deutsche Bank’ın da bulunduğu 13 bankayı izlemeye alması borsalarda satıcılı bir günün yaşanmasına neden oldu.
  

FITCH, İngiliz bankaları Royal Bank of Scotland ve Lloyds’un uzun vadeli kredi notlerını iki basamak birden düşürerek A’ya indirdiğini ve Barclays’in kredi notunu olası bir indirim için izlemeye aldığını açıkladı.  Bu iki bankanın notunu geçen hafta Moody’s düşürdüğünden FITC’in indirimi bekleniyordu. Ancak beklenmeyen 13 bankanın kredi notunu indirim için izlemeye aldığı haberi oldu. Bu 13 banka arasında Deutsche Bank, BNP Paribas, Societe Generale var. FITCH, ayrıca Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Credit Suisse’in de notunu düşüreceğini duyurdu.

 
Bir yanda kredi kuruluşlarının not indirimleri ile tokat yiyen bankacılık sektörü, diğer yandan Avrupalı politika yapıcıların bankaları sermaye artırımı zorunda bırakabileceği spekülasyonu ile de boğuştu. Dün kabaca bültenimde açıkladığım bankaların yeniden sermayelendirilmesi operasyonunda bankacılık sekötürüne yapılacak sermayelendirme operasyonunda önce banka sermayedarlarının ellerini ceplerine sokması istenecek olması; Avrupa bankacılık sektörü hisselerine satış getiriyor. Zira son yapılan stres testinde 66 Avrupalı banka testi geçmeyerek 220 milyar euroluk sermaye artırımına ihtiyacı olduğu çıkmıştı. Aslında konuya yakın zamanda yaşanan tecrübe ile olabilecekler konusunda hakimiz. Zira ABD Lehman ile başlayan finansal krizin çözümü için başlattığı sermayelendirme porgramı olan TARP ile birlikte bankalarda küçülmelerini ve sermaye artırımına gitmelerini istediğini hatırlıyor olunması gerekir. Yoksa bizi balık hafızalı olmakla suçlayan Avrupa, değişen gündem bombardımanı içerisinde olunca bize mi benzedi?

  

Bugüne dönecek olursak; günün önemli haberi gece geç saatlerde S&P’den geldi. S&P, İspanya’nın kredi notunu AA’dan AA- seviyesine düşürdü ve ülkenin görünümünü de, yeniden not indirimi için, negatif izelmeye aldığını açıkladı. S&P kredi notuna gerekçe olarak ülkenin düşük büyüme beklentisi ve bankacılık sektörü risklerini gösterdi. Bu haber sonrasında, ki bu bülteni yazdığım saat sabah 08:00 civarı, Euro’da kayda değer bir değer kaybı gözlenmiyor. Sanırım bunun da nedeni geçtiğimiz Pazar günü yapılan Merkel ve Sarkozy’nin toplantısı sonrası Avrupa borç krizi için somut adımlar atılacağına dair beklenti. Zira kasım başında yapılacak liderler zirvesi öncesinde hazırlık amacıyla, bugün Paris’te Maliye ve Ekonomi Bakanları ile toplanacak G-20 toplantısında ana gündemin; Euro Bölgesi borç krizi ve krize çare olabilecek adımlar olması da Merkel-Sarkozy toplantısı sonrasında ilk somut adımların tartışılacağı buluşma olacak. Toplantıdan somut adımlar konusunda gelebilecek mesajlar kurtuluşa dair beklentilerin sürmesini sağlayacaktır.

 
İçeride ise; ÖTV’nin artırılması haberi ile dün güne başladık. Önceki gün açıklanan ödemeler dengesi raporunda da görülebileceğii gibi cari açık geçen yılın %100 üzerine çıkmış durumda ve TCMB aylardır bu durumu azaltmak için para politikası kararları ile önlem almaya çalışıyordu. Dünkü ÖTV artışı kararı ile artık maliye politikası önlemlerinin de alınmaya başlanmış olması uzun süredir hükümet kanadından beklenen adımdı. Zira cari açıkta ciddi bir iyileşmenin sağlanabilmesi ile Türkiye’nin ekonomik durumu çok daha sağlamlaşacak ve “Türkiye ekonomik olarak iyi yolda” dendiğinde; “cari açık bu durumdayken, kırılgan ve riskli bir ekonomi durumunuz hala mevcut” cevabını almayacağız. Unutulmasın ki Türkiye’nin kamu borcu Avrupa’nın uyamadığı kriterlerin çok altında…Son Not: Dün TCMB’nın bir kaç gündür büyük miktarlarda yaptığı döviz satım ihalelerini dün düzenlemeyeceği haberi TL’nin değer kay

  
betmesine neden olurken; Dolar/TL yeniden 1,83’ün üzerine çıkmasına neden oldu. TCMB tam da Dolar/TL 1,83ün altına kaymışken ihale düzenlememesi piyasaları tedirgin etti. Spekülasyonlar muhtelif ama en ciddiye alınanı; kurlarda keskin düşüşe TCMB’nın izin vermek istemediği yönünde… 
 

Bugün İzlenecek Datalar :
  

11:00   –          Türkiye Maliye Bakanlığı eylül ayı bütçe dengesi
12:00   –          Euro Bölgesi ağustos ayı dış ticaret dengesi
12:00   –          Euro Bölgesi eylül ayı TÜFE
15:30   –          ABD eylül ayı perakende satışlar
15:30   –          ABD eylül ayı ithalat-ihracat fiyatları
16:55   –          ABD Michigan Üniversitesi tüketici güveni
17:00   –          ABD temmuz ayı işletme stok ve satışları                                                                                                                                             
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks, son bültenlerimde de dikkat çektiğim gibi 70000 seviyesinin üzerindeki tutunma çabasında başarılı olarak önemli teknik bölge olan 71000’in üzerine çıkması ile teknik hedef olan 75000 yolculuğuna yeniden başladı. İMKB30 spot endeksin, 74500-75000 bandı civarından geçen 200 günlük üssel hareketli ortalamasının geçtiği bölge kuvvetli bir direnç bölgesi ve buraya yaklaştıkça satış baskısıyla karşılaşması doğal. Her ne kadar teknik olarak 74500-75000 bandı nihai hedef olmayıp asıl hedefin 77000 olmasına rağmen; 74500-75000 bandından geçen hareketli ortalamanın gücü şimdilik 77000 hedefinden bahsetmeyi engelliyor. Zira İMKB30 spot endeksin 75000 seviyesini geçerek üzerinde tutunmayı başarabilmesi durumunda zaten uzun vadeli trend değişiminden bahsetmeye başlayacağız. Çünkü 200 günlük hareketli ortalamalar daime uzun dönemli trend değişimlerinde çok önemli direnç ve destek konumunda olmuşlardır. Şurası net ki; İMKB30 spot endeks yeniden 71000 seviyesinin altına kaymadıkça; trendin yönü, yukarı olmayı sürdürecek bir teknik görüntü içerisindedir.  
 

Euro/Dolar   
 

Euro/Dolar paritesi bir süredir önemle belirttiğim görüşümde değişikliğe gidecek yeni bir teknik görünüm olmadıığından görüşüm hala geçerlidir: Parite, 1,35 seviyesinin tekrar üzerine çıkarak 1,39-1,40 bandındaki önemli direnç bölgesine göz kırpmaya başladı. Kısa vadeli hareketli ortalamalar da 1,35 civarında birbirlerini yukarı yönde keserek yükselişi destekliyorlar. Teknik olarak 1,35’in altına tekrar gelinmedikçe 1,39’daki önemli direnç bölgesine doğru hareketin sürmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle kritik seviye olan 1,35 dikkatle takip edilmelidir. Zira 1,35’in yeniden altına gelinmesi aşağıda hedefi yeniden 1,28 yapacaktır…! 

 
Dolar/TL 
  

Dolar/TL, bir süredir yaşadığı sıkışma dün 1,83’deki kritik desteğinin altına kayarak 1,81’li rakamlara gelmesi ile düşüş yönünde umut verdi. Ancak TCMB’nın dün satım ihalesi yapmayacağını açmaması ve yurtdışındaki bankacılık sektörüne yönelik yaşanan tedirginlik; Dolar’in içeride TL karşısında yeniden yükselerek 1,83’ün üzerine çıkmasına neden oldu.Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; düşüş yönünde dün umut veren Dolar/TL’nin yukarı dönerek gerçekleştirdiği son hamlesi kısa vadeli hareketli ortalamaların 1,83-1,84 bandında birbirlerine çok yaklaşmasına neden oldu. Kritik bir bölge olan bu bölgede Dolar/TL; 1,84’ün üzerine doğru hamle yapar ve 1,84’ün üzerinde kalır ise; yeniden 1,88 – 1,90 bandına doğru bir yükseliş hamlesi yapabileceğinden çok ama çok dikkatle takip edilmelidir…!Diğer yandan; 1,83’ünaltında kalınması durumunda ise; ilk hedef hala yükselen trend kanalı alt bandı olan 1,79 seviyeleridir… 

Nuri SEVGEN

A Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ÇALIŞANLARA KARA HABER: Cumartesi Mesaisi Geri Geliyor

    Enerji Bakanı  Taner Yıldız’a Brüksel yolculuğunda eşlik eden HABERTURK Gazetesi yuzarı Muharrem Sarıkaya tüm çalışanların yüreğine korku salacak,...

Kapat