Nuri Sevgen: Neredeyse Dünyanın Tüm Önemli Piyasaları, Bugün Tatil

ABD haftalık işsizlik maaşı başvurularıson dört yılın en düşük seviyesinden gerçekleşmesinin olumlu etkisine rağmen İspanya ve İtalya üzerine artan endişeler ile Almanya’nın sanayi üretiminin beklentilerden fazla düşmesi; dün, Avrupa ve ABD borsa endekslerinin genel olarak satış ağırlıklı bir gün izlemesine neden oldu.

 

FED’in daha fazla teşvik konusunda kesin açıklamalarda bulunmaması ve FED üyelerinin parasal genişleme konusundaki muhalif tavırları, Avrupa’daki endişelerin artması ile birleşince içinde bulunduğumuz hafta ABD borsa endeksleri için yılın en sert düşüşünün yaşandığı hafta oldu. Dün son 4 yılın en düşük işsizlik maaşı başvurularının geldiğinin açıklanmasına rağmen, Avrupa’da özellikle İspanya kaynaklı endişerdeki artış olumlu havanın esmesini engelledi. İtalyan ve İspanyol tahvilleri hızla değer kaybederken, tahvil ihracına çıkan İspanyol hazinesi; dün, maksimum satış hedefinin altında kaldı. Bu haberlere bir de Euro Birliği’nin itici gücü, dinamosu, ekonomik kalbi hatta patronu yakıştırmalarına sahip, Almanya’dan şubat ayı sanayii üretiminin %0,5 düşmesi beklenirken; %1,3 düşmesi moralleri iyice bozdu. Gün sonuna doğru; ABD piyasalarındaki iyimser havanın etkisi ve bugün başlayacak paskalya tatili nedenyile gelen alımlar, kayıpları azaltsa da dün Avrupa kaynaklı tedirgin hava tüm dünya piyasalarını etkisi altına aldı.

 

İçeride ise en önemli gündem; Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı yeni teşvik paketi oldu. 1 ocaktan itibaren geçerli olacağı açıklanan paketin özellikle İMKB’deki etkisi, yurtdışı piyasalarda yaşanan satış baskısının da etkisi ile, olumlu olamadı. 6 bölgede yatırımları teşvik amacı ile SSK işveren payı, SSK işçi payı ve gelir vergisi stopajı konularında teşvikleri de içeren paketin amacı; cari açıkta iyileşme ile istihdamı arttırma üzerine kurulu.

 
Bugün ABD ve Avrupa’nın neredeyse tüm piyasaları ile Asya’daki çok sayıda borsa bugün paskalya tatili nedeniyle kapalı olacak. ABD borsa endeks vadelileri işleme açık olacak. Özellikle haftanın en önemli datası olarak bakılan istihdam datalarının etkisi daha çok Pazartesi piyasalarda hissedilecek ama beklentiler istihdamda artışın olacağı yönünde.

 
Kısacası bugün data açıklanana kadar çok sıkıcı, çok dar bir bantta hacimsiz bir seyrin olduğu bir gün bizi bekliyor gibi. Tüm piyasa çalışanı arkadaşlarıma; yarının hafta sonu olduğunu hatırlatarak bugünkü olası hacim yoksunu ve sıkıcı gün için sabır dilerim…

Bugün İzlenecek Datalar :

15:30   –           ABD, istihdam ve işsizlik verileri

***      ABD, Avrupa’nın büyük kısmı ile Asya’da pek çok piyasa Paskalya tatili nedeniyle bugün kapalı olacak.

İMKB Bugün İçin Beklenti :

İMKB30 spot endeksin 76500 seviyesinin üzerinde kalamaması durumunda 74500’e değin sert bir düşüşe neden olabileceğini Çarşamba günü yazdığım bültende önemle belirtmiştim. Ancak 74000 civarından geşen uzun vadeli düşüş trendi kanalı üst bandının altına gelinmedikçe yükseliş trendine dair beklentilerde bir bozulma teknik olarak oluşmayacağını da özellikle vurgulamıştım. Önceki gün 76500’ün altına inen İMKB30 spot endeks dün 74700 seviyelerine değin geri çekildi ama 21 günlük hareketli ortalamasının verdiği destek ile yeniden 76000’e yakın seviyeden geçen kısa vadeli hareketli ortalamalarına doğru hamle ile günü kapadı. Yurtdışındaki havaya bakılırsa İMKB’deki durum gayet sağlıklı bir teknik görüntü oluşumunu gösteriyor. Zira 74000 seviyesinin altına gelmeyerek dün 76000’e doğru hareketlenen endeksin 76000’i geçmesi ile hareket yeniden kısa vadeli zirve olan 77000-77500 bandı seviyesinin tekrar denenmesine neden olabilecektir.

Euro/Dolar 

Euro/Dolar paritesi, 1,32 seviyesindeki önemli desteğinin altına kayarak, yukarıda ki grafikte de görüleceği gibi; kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini aşağı yönde kesmeye başlamasına neden oldu. Bu hareket sonrası uyardığım gibi parite, teknik kısa vadeli hedefi 1,29-1,30 aralığına doğru sert şekilde ivmelendi. Parite yeniden 1,32’nin üzerine atmadıkça olarak aşağı yöndeki teknik beklenti sürecektir…

 

Dolar/TL

 

Kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini aşağı yönde kestiği seviye olan 1,79’un üzerine çıkılması durumunda teknik hedefin yeniden 1,82 seviyeleri civarından geöen ana yükseliş trendine doğru olabileceğini son yazdığım bültende önemle vurgulamıştırm. Önceki gün yurtdışında doların değer kazanmasının verdiği asıl destekle 1,79’ün üzerine çıkarak trende doğru yönünü çeviren Dolar/TL, yeniden 1,79’un altına gerilemedikçe teknik hedefine doğru bir hareketlilik beklentim sürecektir.
 

Diğer taraftan 1,79’un altına geri çekilen Dolar/TL’de önemli destek 1,78. Ancak 1,76 civarından geçen 200 günlük hareketli ortalama, 1,78’deki FİBO desteği be en yakında da kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirleri kestği seviye olan 1,79 desteği düşüşte çok da sert bir düşüş olasılığını azaltıyor. Ancak herşeye rağmen yaz aylarına giriyor olmamızın, döviz girdiği artışına neden olması nedeniyle kurlara baskı oluşturacağı da unutulmamalıdır. Dışarıda yaşanacak dolar alyhine bir hava içeride oluşacak TL lehine bir olumlu hava ile birleşirse mevsimsel konjonktürün de etkisiyle 1,76’nın altına kayılmasına neden olabilir. Zira 1,76’nın altında kalınması 1,69-1,70 seviyelerine sert bir düşüş hamlesine neden olabileceği de olasılık olarak dikkate alınmalıdır.
 

Nuri SEVGEN

A Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tarım Dışı İstihdam Haberinde İşlem Yapılabilecek…

Hisse senedi yatırımcılarının global gelişmelere ve açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisine tepki verebilmeleri için endkeslerin vadeli işlemleri New York...

Kapat