Nuri Sevgen: Ne Dediysek O…

Geçen hafta Euro MB’nın fazi oranınlarını iki yıl sonra 25 baz puan artırması sonrası FED tarafından da mevcut likidite artırıcı politikasından dönüş yönünde mesajlar gelmeyince Dolar, Euro’ya karşı değer kaybederken; Dolar ile fiyatlanan mal ve hizmetlerinin fiyatının arttığı bir hafta oldu. Altın yeni bir rekor kırarak ons bazında 1476 doları geçerken; BRENT tipi petrol 125 doları da geçti. Tabii Dolardaki bu değer kaybı borsalara da genel olarak olumlu  yansıdı. Çünkü Dolar ile borçlanma maliyetinin, Euro MB’nın faiz artırdığı bu dönemde,  yükselmeyeceğini bizzat Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen açıkladı. Yellen para politikasını FED’in tersine çevirmesi için çok erken olduğunu söyleyince Dolar borçlanılarak dünya çapında yapılan carry-trade işlemleri borsa endekslerine de olumlu yansıdı.
 

Bu hafta ise; ABD’de ilk çeyrek bilanço sezonu başlıyor. Bu akşam ABD piyasaları kapandıktan sonra ALCOA ile başlayacak sezonda bu hafta içerisinde JP Morgan, Google ve Bank of America’nın bilançoları dikkatle takip edilecektir. Ayrıca Portekiz’e yapılacak yardım ve Euro Birliği^nde bu yöndeki haberler bu hafta ilgiyle izlenecektir.
 

İçeride ise geçen hafta açıklanan enflsyon oranlarının olumlu etkisi ile %7’yi geçen yükseliş gösteren İMKB30 endeks; haftanın son günü gelen kar satışlarına rağmen haftayı %4’ün üzeinde yükseliş ile kapadı. Petrol fiyatlarındaki yükselişin cari açığa etkisi ve ekonomik datalarda kırılganlığın artmasına rağmen seçim sonrası senaryoların şimdiden alınıyor olması İMKB’yi yükseltirken; döviz ve faiz cephesinde düşüşleri beraberinde getiriyor. Cuma günü yaşanan dalgalanmaya rağmen bu olumlu bakış açısında bir değişiklik olmadıkça; yaşanan dalgalanmalar pozisyon alım fırsatı olarak değerlendirilecektir.
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :

 
Son haftalarda sürekli olarak hedef seviye olarak bültenlerimde yazdığım İMKB30 spot endeks için hedef olarak gösterdiğim 85000-87000 aralığı görüldü ve sonrasında Cuma günü sert yükselişin ardından gelen sert bir kar satışı yaşandı. %7’yi geçen sert kısa süreli yükselişin ardından gelen kar satışı sonrasında 5 günlük ortalaması olan 83000-83500 bandına değin geri çekilen İMKB30 spot endeks için bu bant aynı zamanda fibonachi desteği.
 

Duruma teknik açıdan bakıp senaryo oluşturmak gerekirse; İMKB30 spot endeksin 83000 seviyesinin altına gelmemesi durumunda 83000-86000 bandında bir süre yatay hazmetme süreci yaşadıktan sonra 90000’i denemesi muhtemel görünüyor.
 

Ancak İMKB30 spot endeks 83000 seviyesinin üzerinde tutunamaması durumunda 82000’e değin bir sarkma olma ihtimali yüksek ama 82000’in altında kalmayan bir düşüş hala yükseliş beklentisini bozmayacak ama yükselişin ivmesini azaltacaktır.

 
Kısaca durumu özetlemek gerekirse; İMKB30 spot endeks çok ender görülen teknik bir yükseliş içerisinde. Bu yükseliş trendi İMKB30 spot endekse yeni bir zirve yaptırabilecek güçte. Bu nedenle İMKB30 spot endekste yeni bir zirve olasılığını teknik olarak mümkün kılan mevcut görünüm değişmedikçe; akımın tersine pozisyon almak büyük risk almak anlamı taşıyacaktır. Yükseliş yönündeki trend görüntüsü de İMKB30 spot endeks tekrar 80000’in altına gelmedikçe de bozulmayacaktır…!

 
Euro/Dolar

 
Euro/ Dolar paritesi bültenlerimde uzun süredir yazdığım gibi 1,4280 bölgesindeki kuvvetli direncini geçince 1,45’e doğru sewrt bir hamle yaptı ve kısa vadeli 1,50 hedefini teyid etti. 1,44’ün üzerinde kaldıkça da 1,50 hedefine ulaşma yönündeki gücü artacak olan paritede, 1,4280’in altına gelmedikçe de 1,50 hedefinde bir değişim teknik olarak olmayacaktır. Yani teknik yön hala Euro lehine…

 
Dolar/TL

 
Dolar/TL beklediğim gibi 1,53’ün altına sarkınca 1,50’ye doğru sert bir düşüş gerçekleştirdi. Cuma günü 1,50’den tepki alan Dolar/TL’nin 1,53 seviyesi civarından geçen 200 günlük hareektli ortalamasına doğru bir hamle yapması muhtemel görünüyor. Ancak içeride ve dıarıdaki piyasaların genel seyrine baıldığında yükselişin kalıcı olmayarak tekrar aşağı ve 1,47 seviyesindeki hedefine doğru olan düşüş yönündeki trendine devam edeceğini bekliyorum.
 

Dolar’ın TL karşısında değer kaybının süreceğine dair beklentim;  Dolar/TL tekrar 1,53 seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkmadıkça da  değişmeyecektir…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasaları Sabah Analizi

  Pazartesi 09:45   EUR      Fransız Endüstriyel Üretim 11:00   EUR      İtalyan Endüstriyel Üretim 12:15  USD      FOMC üyesi Dudley’in Konuşması 18:00   USD    ...

Kapat