Nuri Sevgen: Mutlu ve Huzurlu Bir Bayram Tatili Dilerim

Sonunda beklenen gün geldi. Bugün başlayacak Jackson Hole toplantılarının ilk gününde  FED Başkanı Bernanke’nin yapacağı açıklamalar piyasalar için çok önemli olacak. Zira dün itibariyle güne olumlu başlayan ABD borsa endeks vadelilerinde; 3000 kişi azalması beklenirken 5000 kişi artan haftalık işsizlik başvurularının şoku ve DAX’daki sert satış dalgası ile ibre aşağı yöneldi. Ünlü milyarder yatırımcı Warren Buffet’ın 5 5 milyar dolarlık Bank of America hisselerinin alımı konusunda anlaşmaya varması ABD borsa endekslerinin dünkü olumlu seyrinde etkili olsa da işsizlik sigortası başvuruları ve Alman borsasındaki ani satışlar ABD borsa endekslerinin dünü %1,5’u geçen düşüşlerle kapatmasına neden oldu.

 
Avrupa tarafında ise stabil seyir Alman DAX endeksinde kapanışa çok az kala gelen sert satışlar ile bozuldu. Düzenleyicilerin hisse senedi piyasalarına yeni kısıtlamalar getireceğine dair spekülasyonların etkisiyle gelen satışlar ile kapanışa 15 dakika kala DAX endeksi bulunduğu seviyeden %4 geriledi ve dünü %1,7 düşüşle kapattı. Bu satış dalgası için Alman kredi notuyla ilgili menfi yönde bir açıklama geleceği spekülasyonu da etkili oldu. Kapanış sonrası Alman otoriteler açığa satışın yasaklanması yönünde bir karar almayacaklarını belirttiler ve Almanya’nın kredi notuna dair harhangi bir açıklama gelmese de; Avrupalı finansal otoriteler, Fransa, İspanya ve İtalya’da 15 gündür devam eden açığa satış yasağının eylül sonuna kadar sürmesi kararını verdiğini açıkladı. Aralarında BNP Paribas, Societe Generale, Credit Agricole gibi kuruluşların olduğu 60 şirket için sürecek açığa satış yasağı, bu piyasalar açısından mimlenmiş üç ekonominin borsalarında rahatlama sağlayacaktır.
 

İçeride ise; “yurtdışı piyasalardan olumlu anlamda ayrışmanın yaşandığı bir gün vardı” demek yanlış olmaz. Özellikle TL’de önemli ölçüde değer kazancının yaşanması bir süredir TL’den kaçan yabancı yatırımcıların yeniden döndüğü yönündeki izlenimi artırdı. Güne 2,18 seviyesinden başlayan kur sepeti gün sonunda 2,13 seviyelerine değin geriledi. Başka bir anlatım ile TL, dün,  %2’nin üzerinde değer kazandı.
 

Son Not: 29 Aralık, yarım gün iş gününe denk geldiği için; VOB’da, tüm ağustos ayı kontratları son işlem günü bugün sonudur. Bu nedenle her vade sonunda yaptığım gibi İMKB30 ve döviz sözleşmelerinde vade sonu uzlaşmanın nasıl yapılacağını tekrar hatırlatmak isterim: İMKB30 sözleşmelerinin vade sonu uzlaşma fiyatlaması; son işlem günü Borsada seansın kapanmasından önceki 30 dakika içerisinde, İMKB’de gerçekleşen tüm İMKB-30 ulusal hisse senedi fiyat endeks değerlerinin aritmetik ortalaması vadeli işlem sözleşmesinde vade sonu uzlaşma fiyatı olarak kullanılır. İMKB seansının Borsa seansından önce kapanması durumunda, yöntem aynı kalmak suretiyle hesaplamalar İMKB seansının son 30 dakikalık bölümünde gerçekleşen tüm İMKB-30 ulusal hisse senedi endeks değerleri esas alınarak yapılır. Son 30 dakika içerisinde teknik nedenlerle İMKB-30 ulusal hisse senedi endeks değerlerinin hesaplanmasında ve/veya Borsa tarafından alınmasında bir kesinti veya aksama olması durumunda alınan mevcut verilerin aritmetik ortalaması baz alınarak vade sonu uzlaşma fiyatı hesaplanır. Vade sonu uzlaşma fiyatı olarak hesaplanan değer en yakın fiyat adımına yuvarlanır.
 

Dolar/TL ve Euro/TL sözleşmelerinde ise; bugün 15:30’da TCMB’nın açıklayacağı satış kurları baz alınıyor.
 

Bugün İzlenecek Datalar :
 

10:00   –           Türkiye temmuz ayı dış ticaret istatistikleri           

10:00   –           TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı tutanakları           

15:30   –           ABD 2. Çeyrek (tahmin) GSYH           

16:55   –           ABD Michigan Üniversitesi tüketici güveni           

17:00   –           ABD Bernanke Jackson Hole’da konuşma yapacak
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :

 
Görüntü ve beklentimde radikal bir değişiklik olmadığından dünkü yorumumu aynen yazıyorum: İMKB30 spot endeksin ikinci kez 60000 seviyesinden dönerek uzun vadeli düşen kanal bandının üzerine çıkmak üzere yaptığı hamleler henüz sonuca ulaştıramadı. Ancak 65500 civarından geçen bu direnç bölgesi henüz geçilmese de son günlerde düşüşlerin daha önceki düşüşlerin olduğu seviyelere kadar olmadığı gözleniyor. Teknik analizde “diplerin yükselmesi” olarak tabir edilen bu durum yukarıdaki grafikte de görülmektedir. Bu mevcut teknik görüntüye göre İMKB30 spot endeksin 65500 civarından geçen önemli direncine doğru baskısının süreceğine dair görüntü dikkat çekicidir. Bu görüntü ışığında da İMKB30 spot endeksin 62500 seviyesinin altında kalmadıkça 65500’ü geçme potansiyeli yüksektir. 65500 önemli bir direnç bölgesi. Bu seviyenin geçilmesi İMKB30 spot endeks için hedefi 70000 yapacağından dikkat edilmesi gereken bir bölge. Özetlemek gerekirse; 62500 seviyesinin altında kalmadıkça İMKB30 spot endeks 65500 seviyesindeki önemli direnç bölgesini kırmak için güç topluyor görüntüsü içerisindedir.

 
Euro/Dolar

 
Beklentilerim de yeni bir gelişme henüz yok. Çünkü hala grafiklerde belirgin bir değişiklik yok: Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; paritenin, kısa vadeli hareketli ortalamalarında destek ve güç bulma çabası ile son dönemde yaptığı 1,43 seviyesinden geçen kısa vadeli ortalamaların altına ve üstüne doğru hamleleri sonlandırma çabası sürüyor. Bir süredir bültenlerimde ısrarla yazdığım gibi; 1,43 seviyesinin altında kalması paritenin 200 günlük hareketli ortalamasına yöneltirken; 1,43’ün geçilmesi hareketin hedefini 1,50 yapacak güçte olacaktır. Bu nedenle; Kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini yukarı kestikleri ve kısa vadeli düşen trend direncinin geçtiği seviye olan 1,43’ün geçilmesi paritenin 1,50’ye doğru hareketini başlatabileceğinden; parite, tekrar 1,43’ün altına kaymadıkça da, bu hedefe yönelik alınan pozisyonlar korunmalıdır…
 

Dolar/TL
 

Dolar/TL için bir süredir önemle vurguladığım yön belirsizliğine dair durum dün netleşti ve  1,7650 seviyesinden geçen yükselen kanal bandının içerisine girilmesi ile TL lehine hareketlilik başladı. Bültenlerimde de önemle yazdığım gibi; Dolar/TL tekrar bandın üzerine (mevcut fiyatlara göre 1,7750 seviyeleri) çıkamadıkça hedef fiyatı; bandın alt desteği olan 1,71 seviyesi olacaktır…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Saruhan Özel: Altına Hücum Edenlerin Bilmesi Gerekenler

2009 yılı başında 1980 yılındaki ons başına 850 $’lık seviyesini geçtiğinden beri altın sürekli yükseliyor ve yükseldiği her gün yeni...

Kapat