Nuri Sevgen: Merkez Bankalarının Günü…

Avrupa’da İtalya ve İspanya gerginliği, ABD’de gelen ekonomik verilerin ekonomik durgunluğun derinleşerek süreceği beklentilerinin sürmesi Avrupa ve ABD borsalarının düne sert düşüşlerle başlamasına nedne oldu. Avrupa borsaları günü %2,5 seviyelerine yakın düşüşlerle kapatırken ABD borsa endekslerindeki düşüş %1 seviyelerindeydi. Ancak ABD borsa endeksleri; Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney’in ABD ekonomisinde çifte durgunluk tehlikesi olmadığına inandığını açıklaması bahane edilerek gelen tepkilerle, dünü %0,8’i bulan yükselişle tamamladı.

 
Avrupa tarafında ise; İtalya ve İspanya faizlerinin yükselişte olmasının endişeleri Euro’dan İsviçre Frank’ına geçişi son haftalarda hızlandırınca; İsviçre MB faiz oranını düşürerek sıfıra çok yakın bir seviyeye getirdi. Ayrıca İsviçre MB’nın önümüzdeki günlerde piyasalara 50 milyar frank değerinde likidite vermesi beklentisi, İsviçre Frankı Euro karşısında %2 değer kaybettirdi. İsviçre MB kararının yanı sıra, İspanya Başbakanı Zapatero, piyasalardaki hareket nedeniyle tatilini yarıda kesip Avrupa Maliye Bakanları ile görüşmeler yapmasına, hatta Avrupa Komisonu Başkanı Barosso piyasaları rahatlatmaya yönelik açıklamalarda bulunmasına rağmen; İtalya ve İspanya tahvil faizleri yeni bir rekor kırdı. Bugün İspanya’nın 3,5 milyar euroluk tahvil ihalesi var.

 
Avrupa’da yaşanan gerginliklere önemli bir açıklama ve geleceğe dair beklentilerin verilmesi beklenen bugünkü Euro Bölgesi MB faiz kararı sonrasındaki Trichet’nin açıklamları önemle takip edilecektir.
 

İçeride ise; yurtdışındaki gerginliğin etkisiyle güne negatif bir havada başlayan piyasalar, TCMB’nın Para Politikası Kurulunun (PPK) bugün olağanüstü toplantı yapacağını duyurması ile sakinleşti. Bu toplantısında parasal gevşemeye dair kararlar açıklaması ile TL değer kazanırken; faizlerde de gevşeme yaşandı. Bankacılık sektörü bilançolarının beklentilerden olumlu gelmesinin verdiği destek ile yurtdışına oranla daha güçlü duran İMKB ise; TCMB toplantısında alınacak kararlara ilişkin beklentilerin etkisiyle önceki güne göre yükselişe geçse de, kapanışa doğru yurtdışı borsalarda gelen sert satışların etkisiyle dünü düşüşle kapattı.
 

Bugün MB’ları günü olacak. İçeride TCMB kararları, dışarıda ise Euro Birliği ve İngiltere MB açıklamaları piyasalar tarafından dikkatle takip edilecektir. TCMB bugün saat 10:00’da başlaması beklenen toplantıda; faiz koridorunun daraltılması, neredeyse kesin olarak bekleniyorsa da, %6,25 olan politika faizinin 25 baz puanlık indirimi olasılığı da beklentiler arasında…
 

Bu sabah Asya piyasalarında Japonya’nın Yen’e müdahalesi ile genel olarak borsalarda yükselişler dikkat çekiyor. Dün İsviçre’nin Frank’a müdahalesinin ardından Japonya’nın bu sabah yaptığı müdahale ile yen dolar karşısında 77’den 78.4 seviyelerine geriledi.

 

Son Not: “Altın neden yükseliyor ?” sorusuna cevap IMF’ten geldi. IMF verilerine göre haziran ayında gelişmekte olan ülke MB’ları 10 milyar dolardan fazla altın satın aldı. Tayland, Rusya Meksika gibi ülkelerin başı çektiği altın alımı yapan MB’larının toplam aldığı altın bu yıl 180 ton oldu. Geçen sene ise 73 tondu. Verilerde ilginç olan Yunan MB’nın da altın aldığı idi. Dünyada en büyük altın rezervi 8,1 tonla ABD MB’nda. Alman MB’nın altın rezervi ise 3,4 tonla ikinci sırada.
 

Şimdi bu tabloya göre şu soru sorulmalı: “Gelişmekte olan MB’ları altın standardı sistemi 1972’de fiilen sonlanmasına rağmen neden altın almaya devam ediyor?”
 

a)      Eski alışkanlıklarını sürdürmeyi sevdiklerinden

b)      İngiltere prensinin düğününde takmak için

c)      Mevcut parasal sistemden kaynaklı güvensizlik nedeniyle

 
Bugün İzlenecek Datalar :
 

12:00   –           TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalar           

13:00   –           Almanya haziran ayı fabrika siparişleri           

14:00   –           İngiltere MB faiz kararı           

14:45   –           Euro MB faiz kararı           

15:15   –           Euro MB Başkanı Trichet’nin basın toplantısı           

15:30   –           ABD haftalık işsizlik sigortası başvuruları

  

İMKB Bugün İçin Beklenti :

 
İMKB30 spot endekste fiyat hareketliliği daraldıkça kısa vadeli hareektli ortalamalar birbirlerine iyice yaklaştılar. Bir süredir bültenlerimde bu duruma özellikle dikkat çektiğim bu sıkışmada sona gelinmiş gibi görünüyor. Önceki gün kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini kestiği seviye olan 75000’in altına gelen İMKB30 spot endeksin son günlerde bu seviyenin üzerinde tutunmayı başaramaması hareketin aşağı yönde süreceği yönünde teknik bir görüntü verilmesine neden oluyor. Mevcut resme göre; İMKB30 spot endeks yeniden 75500 seviyesinin üzerine çıkarak orada tutunmayı başaramadıkça teknik görüntü aşağı eğilimin süreceği şeklindedir. Diğer yandan İMKB30 spot endeksin; kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerine iyice yaklaşmış olması sebebiyle, 75500 seviyesini geçmesi yukarı yöndeki hareketi ivmeleyebilecek güçte olduğundan da önemle dikkat edilmesi gereken seviyedir. Çünkü böyle bir durumda da birbirlerine iyice yaklaşan kısa vadeli hareketli ortalamalar birbirlerini yukarı keserek teknik görünümde düşüş yönündeki görüntüyü, tam tersi istikamete çevirebilecek güçte olacaktır.
  

Euro/Dolar
 

Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; kısa vadeli hareketli ortalamalarında destek ve güç bulma çabasında başarılı olamayarak ve altına kayan parite, tekrar 1,43’ün üzerine çıkma çabasında.  Paritenin, 1,43 civarından geçen ortalamaların altında kalınması; yeniden 1,40 seviyesi civarındaki 200 günlük hareketli ortalamasına doğru bir hareketi; üzerinde tutunması ise 1,50’ye doğru başlayacak hareketi tetikleyeceğinden 1,43 seviyelerindeki oluşum dikkatle takip edilmelidir…!
 

Dolar/TL
 

Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi 1,6650 seviyesindeki kanal desteğine yaklaşıp, buradan aldığı destek ve güç  ile yeniden yükselişe başlayan Dolar/TL’nin; kısa vadeli hedefi olarak bir kaç gündür bültenimde verdiğim kanal üst bandı seviyesi olan 1,73’e dün yaklaştı. Bu seviyelerden TCMB olağanüstü toplantı kararı ve yurtdışında Dolar’ın değer kaybetmesinin verdiği destek ile geri çekilen Dolar/TL’nin 1,68- 1,69’un üzerinde tutunması yeniden kanal üst bandının denenmesine (1,73 seviyeleri) neden olacağından önemli seviyelerdir. Dolar/TL, 1,67 seviyesinden geçen kısa vadeli trend desteğinin altına gelmedikçe yükseliş yönündeki gücünü koruyacaktır.

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
4 Ağustos 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Gecikmeli olarak başladığı tatilini yarıda keserek Madrid'e dönen İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero gün boyunca toplantılar yaptı. Zapatero,...

Kapat