Nuri Sevgen: Libertè (özgürlük), ègalitè (eşitlik), fraternitè (kardeşlik) = Fransa

Yunanistan ve İtalya gibi son dönemde ön plana çıkan sorunlu ekonomilerdeki hükümet değişikliğinin getirdiği olumlu hava, dün yerini; yeniden, borç krizi endişelerinin yaşandığı realiteye bıraktı.
  

İtalya’nın dün yaptığı 3 milyar euroluk tahvil ihalesinde borçlanma maliyetinin artması ve İspanya endişelerinin yeniden gündeme gelerek tahvillerinin değer kaybetmeye başlaması; Avrupa’da yeniden borç sorunu kaynaklı problemlerin hatırlanmasına neden oldu. Bu tedirginlik, Fransız CDS’lerinin yükselmesine dahi neden olurken; güne olumlu başlayan Avrupa ve ABD borsa endekslerinin dünü düşüşler ile kapatmasına neden oldu.

 
Aslında borç oranı, Kemal Derviş’in de söylediği gibi, Euro Bölgesi’nin tümü tek bir ülke gibi ele alındığında ABD’nin borç oranından daha düşük olduğu, hatta cari açığının daha düşük olduğu görülüyor. Ancak durumun piyasalarda bu kadar karmaşaya neden olma sebebi Euro Bölgesi ülkelerinin, ABD gibi tek ülke olmayarak iç sorunlar ile boğuşmaları. Zira FED ve ABD Hazinesi Euro Bölgesinin tamamından yüksek oranlı borç yapısına rağmen organize olarak duruma müdahale edebiliyor. Ancak Euro Bölgesi’nde Yunanistan, Portekiz, İtalya ve İspanya gibi sorunlu ülkeler bir yanda; Almanya ve Fransa diğer bir yanda durarak, piyasalardaki tarihte olmadığı kadar büyük likiditenin spekülasyon yapmasına olanak sağlıyor. Yani Avrupa’daki sorun çözülemeyecek gibi değil ama Avrupa’nın geleneksel hastalığı olan geç karar vermesi ve olayların geleceğini tahmin etmede yaşadığı zorluklar piyasalarda her birinin diğerinden daha büyük olduğu dalgalar yaratan spekülasyonların oluşmasına neden oluyor.

  
Yunanistan’ın şimdilik ön plandan çekilmesi ile spekülasyon dalgası içerisinde İtalya var. Aslında topun ağzında, AAA kredi notunun düşmeye tahammülü olmayan Fransa var ama ne hikmetse ABD’nin notunu düşürenler Fransa’nın notunu düşürmeye çekiniyor. Oysa kendi parasıyla borçlanan ülkenin borcunu ödeyememe riski neredeyse sıfırdır. En karamsar senaryoda bile basar parayı öder. Yani ABD’nin para basarak borcunu ödeyebileceği bir kaotik senaryo olasılığına rağmen kredi notu düşerken; Euro basamayan ve bankaları aktiflerinde yüksek miktardaki Yunan ve İtalyan tahvilleri ile dolu olan Fransa’nın notu neden düşmez, bilemiyorum. Ancak görünmez bir elin, bu not indirimini engellediği aşikar…

 
Bugün İzlenecek Datalar :
 

10:00   –          TCMB eylül ayı ödemeler dengesi raporunu açıklayacak
10:00   –          TÜİK ağustos ayı işsizlik oranı
11:30   –          İngiltere ekim ayı TÜFE
12:00   –          Euro Bölgesi 3. Çeyrek öncü GSYH
12:00   –          Almanya ZEW endeksi
14:45   –          ABD haftalık mağaza satışları
15:30   –          ABD kasım ayı NY FED imalat endeksi
15:30   –          ABD ekim ayı perakende satışlar
15:30   –          ABD ekim ayı ÜFE
17:00   –          ABD eylül ayı işletme stokları-satışları açıklanacak
                                                                                                                                             

 
İMKB Bugün İçin Beklenti :

 
İMKB30 spot endeks, bir süredir önemle vurguladığım 67500 seviyesindeki desteğininin altına gelmedikçe yükseliş yönünde oluşan teknik görüntü bozulmayacaktır. Zira teknik görüntü İMKB30 spot endeks 67500’ün altına gelmedikçe 69000 seviyesindeki kuvvetli direncini zorlayacağının kuvvetle muhtemel olduğu şeklindedir. 69000 seviyesinin hacim desteği ile geçilmesi ve üzerinde kalınması durumunda ise; İMKB30 spot endeksin teknik hedefinin 73000 civarlarından geçen 200 günlük hareketli ortalama olacağının da dikkate alınması gerektiğini özellikle belirtmek isterim.

 
Diğer yandan 67500’ün altında kalınması durumunda ise; 65000’e doğru sert bir düşüş potansiyeli olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle 67500 seviyesi İMKB30 spot endeksin yönü açısından çok ama çok önemli bir seviye olduğundan dikkatle takip edilmelidir…!
   

Euro/Dolar  
 

 
Euro/Dolar paritesi için 1,38 seviyelerinin çok önemli olduğunu bir süredir yazıyorum. Zira 1,38’in geçilmesi paritenin yeniden 1,40’ın hatta üzerinin denenmesi için kritik bir teknik bölge olması nedeniyle çok önemli. Dün 1,38’i geçme yönünde bir görüntü sergileyen paritenin bunu başaramayarak borç sorunu endişeleri ile yeniden 1,36’ya gelmesi yükseliş beklentisini engelledi.
1,35-1,36 bölgesi öndemli bir destek seviyesi. Bu seviyelerde güç toplayarak tekar 1,38’in geçilmesine dair hamle olasılığı var. Ancak 1,35’in altında kalınması yükseliş beklentimizin tersine dönmesine ve hedefin 1,30’a dönmesine neden olabileceğinden çok önemli ve takip edilmesi gereken seviyedir.
   

Dolar/TL 
 

  
Dolar/TL önemini bir süredir vurguladığım 1,78’in altına sarksa da orada kalıcı olmayarak yükseliş yönündeki potansiyeli olduğunu gösterdi. Zira Dolar/TL’nin 1,78’in altında kalmaması, yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi, kısa vadeli hareketli ortalamaların oluşturdğu desteğin üzerinde kalarak yeniden 1,80-1,181 seviyelerine doğru yükseliş potansiyelinin oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle 1,78’in altında kalınmadıkça hedef; teknik olarak, 1,81 olacaktır.

 
Diğer yandan 1,78’in altında kalınması durumunda ise 1,74 yeniden görülebileceğinden 1,78 seviyesi Dolar/TL’de dikkatle izlenmelidir.

  
Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Suriye’nin Fişi Çekildi

Suriye ile gerilen ilişkiler iş dünyasının da iplerini kopardı. Yüz milyonlarca doları bulan yatırımlar durduruldu. Sınır ticaretinin de bitmesi bekleniyor...

Kapat