Nuri Sevgen: Kurlar Yeniden Kur Yapmaya Başladı Sanki…

Genel olarak emrtia fiyatlarındaki geri çekilmenin enerji sektörü hisselerine ve bilançosu beklentiden olumsuz gelen şirket hisselerine gelen satışların etkisiyle ABD borsa endeksleri gün boyu satıcılı hareket etti. Avrupa’da da Hindistan’da beklenmedik şekilde MB’nın 50 baz puanlık dünkü faiz artırırmının etkisi, özellikle DAX’da otomotiv şirketi hisselerindeki satışta etkili oldu.
 

İçeride ise beklentilerden olumlu gelen enflasyon dataları ve Halk Bank’ın beklentilerden yüksek gelen ilk çeyrek karı nedeniyle bankacılık sektörüne gelen sert alımların etkisiyle dün öğleden sonra gelen alışlar  İMKB yükseltti.
 

Enflasyon nisan ayı dataları ile birlikte yıllık bazda TÜFE %4,26’ya yükselirken; ÜFE %8,21’e geriledi. Görüldüğü gibi Tüketici fiyatları üretici fiyatlarına yaklaşıyor. Yani üreticiler maliyetleri arttığı için artık bu maliyetleri yavaş da olsa ürün fiyatlarına yansıtmaya başladılar. Dün açıklanan enflasyon datası içerisinde dikkat çekilmesi gereken ise “özel imalat sanayi endeksi” diye de adlandırılan çekirdek enflasyon oldu. Zira TÜFe ve ÜFE’de aylık bazda gerileme olurken; çekirdek enflasyonda belirgin bir yükseliş dikkat çekiyor. Bu endeksin hesaplanması; tarım,gıda ve enerji fiyat artışları dışarıda tutularak yapılır. Çünkü amaç; ekonomi yönetiminin denetimi dışında olan siyasi gelişmeler, tarımsal ürün fiyatlarındaki oynaklığa neden olan hava koşulları ve fiyatında önemli oynaklıklar olabilen enerji fiyatları ayrıştırılarak dış etkilerden bağımsız içsel, yani çekirdekdeki enflasyonun bulunması amaçlanmaktadır. Nisan ayı çekirdek enflasyonu verilerine göre önümüzdeki dönemde genel enflasyonda artışa neden olacak demektir.
 

Enflasyon datasındaki gelişmeler TL’ye genel olarak değer kaybettirirken; kur sepetindeki dünkü artış %1’e yaklaştı. Bu durum faizlerde de hafif yükselişe neden oldu.

 
Bu sabah dışarıda en çok konuşulan konu ise; Portekiz’e 78 milyar euroluk yardım konusunda anlaşmanın saplandığı haber oldu. Önemli bir ihale olmasa da bugün Portekiz’in yapacağı 1 milyar euroluk 3 aylık bono ihalesi Avrupa piyasalarında Portekiz’e olan güvenin genel seyri açısından izlenecektir.

 
Bugün İzlenecek Datalar :

            10:55   –          Almanya PMI hizmet endeksi

            11:00   –          Euro Bölgesi PMI hizmet endeksi

            11:30   –          İngiltere ipotek kresisi başvuruları

            12:00   –          Euro Bölgesi perakende satışlar

            14:00   –          ABD haftalık ipotek kredisi başvuruları

            14:30   –          ABD işten çıkarmalar

            15:15   –          ABD özel sektör istihdam verisi

            17:00   –          ABD ISM imalat dışı endeks

            17:30   –          ABD haftalık petrol stokları

            *** Japonya piyasaları tatil nedeniyle bugün kapalı

 
İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks 81500 ile 84500 arasında yatay ve düşük hacimli hareketini nisan ayı boyunca sürdürdü. Bu yatay hareketlilik kısa vadeli hareketli ortalamaların birbilerine yaklaşmasına neden olduğunu son günlerde özellikle bültenlerimde belirtiyordum. Bu sıkışma sonrasında da hareketin 84500 seviyesini geçmesi ve ardına hacim desteğini alması sert bir hamle ile yükselişi 90000’e kadar sürdürebilecek güçte olabileceğini de özellikle vurguluyordum. Önemli direnç bölgesi olan 84500 seviyesinin üzerinde son iki gündür kapanan İMKB30 spot endeskin bu seviyede tutunması 90000 hedefine doğru hareketin başladığını dünkü hamlesiyle de teyid ediyor gibi görünüyor.
 

Ancak son günlerdeki yükselişte, işlem hacmindeki daralmanın yükselişe rağmen sürüyor olması teknik görüntüyü zayıflatıyor. Özellikle nisan başında görülen 85959 seviyesindeki kısa vadeli zirve bölgesindeki işlem hacminin yarısından daha az olan işlem hacmi düşüşünü yukarıdaki grafikte de özellikle göstermeye çalıştım. Bu nedenle teknik hedef seviye olan 90000 seviyesine doğru yükselişin sağlığı açısından hacmin artması şart. Aksi takdirde 90000 görülemez diyemem ama olası bu yükselişe katılım olmayacağından kalıcı ve altı sağlam bir yükseliş olmayacaktır.
 

Diğer yandan İMKB30 spot endeksin olası geri çekilmelerde kısa vadeli hareketli ortalmalar ile kısa vadeli yükseliş trendinin geçtiği 84500 – 84800 seviyesi civarında tutunamaması ve geri çekilmesi durumunda 83000’ e değin sert bir düşüş gelebileceğinden 84500 seviyesine özellikle dikkat edilmelidir…!

 
Euro/Dolar
 

Euro/ Dolar paritesine dair 4 mayıs günü yapılacak Euro MB toplantısına değin önemli bir beklenti değişikliği yok. 1,45’in altına gelmeyen parite yükselen trend kanal direncini, geçen hafta FED’in FOMC toplantısı sonrasındaki açıklamaları sonrasında, geçerek 1,50 hedefini teyid etti. Zira parite; kısa vadeli yükselen trend kanalı üst bandı olan 1,47 seviyelerinin altına gelmedikçe de 1,50 hedefini görme olasılığı yüksek…
 
1,47’nin altında kalınması ise paritenin 1,45’e değin geri çekilmesine neden olabileceğinden dikkatle izlenmelidir…!
 

Dolar/TL

 
Dolar/TL’de 1,51-1,52 bandındaki yatay hareketlilik sonrasında dün başlayan yukarı yönde hamlenin 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,5350 üzerine çıkması yönün yukarıya dönmesine neden oluyor. Bir süredir bültenlerimde de özellikle belirttiğim 1,5350’nin üzerinde kalınması çok önemli bir direnç bölgesi olan 1,55’in denenmesine neden olacaktır. Kısa vadeli ortalamaların birbirlerini yukarı yönde kesmesi ve 200 günlük ortalamanın üzerine çıkılması 1.55’in görülmesini hatta geçilebileceğini muhtemel kılıyor.

 
Yukarıda kısaca açıklamaya çalıştığım nedenle yatırımcılara önerim; 1,53 stop-loss (zararı durdurma) seviyesi olarak kabul edilmek şartı ile Dolarda alım yönünde pozisyon almalarıdır. Zira teknik göstergeler Dolar/TL 1,53 ve altına gelmedikçe yukarı yönde bir hareket için kuvvetleniyor…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Özerk Kurumlara Veda

Ekonomide kurallara dayalı yönetim ilkesinin temeli olan özerk kurullara da tırpan atılacak. Artık, herşeyi Kabine belirleyecek.  Tüm dünya tersine gidip,...

Kapat