Nuri Sevgen: Kur Sepeti, Artık Kur Yapmayıp; Mütecaviz Davranıyor

ABD’de temerrüt riskine çok az süre kalmasına rağmen hala Obama Yönetimi’nin Cumhuriyetçiler’le anlaşamamış olması ABD borsa endekslerinin düne sert düşüşle başlamasına neden olurken, bu durum Avrupa piyasalarını da satış yönünde etkiledi. Kongre’de Demokratlar, borçlanma limitini 2.4 trilyon dolar yükseltmeyi ve gelecek 10 yılda 2,7 trilyon dolarlık harcama kesintisi yapmayı öneriyor. Planda yeni vergi artışı, sağlık reformu yer almazken, tasarrufun böyük bölümünün savunma harcamalarından yapılması öngörülüyor.

  
Cumhuriyetçilerin planında ise borçlanma limitinin iki aşamada yükseltilmesi öngörülüyor ve böylece 2012 başkanlık seçimlerinden hemen önce konunun tekrar oylanmasını amaçlanıyor. Ayrıca Kongre’ye, büyük çapta bir vergi reformu getirilmesi ve sosyal yardım programlarının kırpılması öneriliyor. Savunma harcamalarından kesinti yapılmaksızın 1.2 trilyon dolarlık tasarruf öngörüsünde bulunuluyor. Kısacası Cumhuriyetçilerin ana oy deposuna büyük zarar verecek olan; savunma harcamalarına itirazı, görüşmelerim kilitlenmesinde ana sebep.
 

2 ağustosa kadar Kongre’de borç limitine dair sorun çözülmedikçe piyasalar sert dalgalanmalarına dün olduğu gibi devam edecek gibi görünüyor. Dünyanın en büyük tahvil fonu olan PIMCO’nun CEO’su Muhammed El-Erian’da ABD’nin temerrüd riskini bertaraf edemedikçe AAA olan kredi notunun düşeceğini savunurken; dünya genelinde hisse senedi piyasalarının bu belirsizliği fiyatlayacağını söyledi. Benzer açıklamalar kredi derecelendirme kuruluşlarından ve IMF’den de sürekli tekrarlanıyor. Kısacası 2 ağustosa kadar piyasaların gözleri ABD Kongre’sindeki görüşmelerde olacak. Henüz piyasalarda borç limiti tavanı sorununun bir şekilde çözüleceği inancı hakim ve panik havası yok ama tedirginlik her geçen gün artıyor. Düne kadar fiyatlanmayan Kongre’de anlaşma sağlanamaması olasılığı, artık fiyatlara girmeye başlıyor…
 

İçeride ise; yurtdışındaki ABD kaynaklı düşüşün etkilerinin yanı sıra TL’deki sert değer kaybı İMKB’de açılıştan itibaren %2’yi buldu. Kur sepeti, TL karşısında; 2009 mart ayındaki global piyasalar etkisindeki rekor değer kaybı seviyesi olan 2,06’yı aşıp gün içerisinde 2,11’i geçti. Ancak ilerleyen saatlerde TCMB’nın döviz alım ihalelerini geçici olarak durdurduğunu açıklaması ve döviz tevdiat hesapları için alınan munzam karşılık oranlarında azaltıma gitmesi TL’nin bir miktar değer kazansa da hala 2,10 seviyesinin hemen altında ve rekor seviyeye yakın…
 

İMKB ise açılştaki paniğin etkisiyle %2’yi geçen düşüş sonrasında gelen alımlar ile dünü %2’nin üzerinde yükselişle tamaması dikkat çekiciydi.
 

Sonuç olarak dün, içeride; cehennem ile cenneti bir arada yaşatan ama hala heyecandan yoksun bir İMKB ile değer kaybını sürdürme eğiliminde olan TL piyasalardaki görüntü idi.
 

Bugün İzlenecek Datalar :
  

16:00   –           ABD S&P /Case-Shiller konut fiyat endeksi           

17:00   –           ABD haziran ayı yeni konut başlangıçları           

17:00   –           ABD temmuz ayı CB tüketici güveni           

17:00   –           ABD temmuz ayı Richmond FED imalat endeksi
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi endeks, 72000’li seviyelerde haziran ayında görülen dip seviyeden destek seviyesinin altına dünkü panik havasında kaysa da orada kalıcı olmadı. Zira dünkü bültenimde de yazdığım gibi 72500 seviyesindeki önemli desteğin altına kayılması; İMKB30 spot endeksin mart ayındaki dip seviyeye doğru hareketlenmesine neden oldu. 70000 seviyesindeki bu dip bölgesine değin satışlar gelmese de 71000 seviyesinden gelen tepki alımları dün İMKB30 spot endeksin 74000 seviyesinin üzerine hareket ederek günün en yüksek seviyesinden kapanmasını sağladı. Dünkü dipten dönüş sonrası bugüne moralle başlamasını beklediğimiz İMKB’de bir süre yatay hareketlilik ile taban oluşumu sürdürmesi kısa vadeli hareketli ortalamaların yeniden birbirlerine yaklaşmasına ve 76800’den başladıkları direnç bölgesinin sürekli aşağıya kaymasına neden olacaktır. Eğer olağan üstü bir durum ortaya çıkmaz ise; 72500 – 75000 aralığındaki geniş bir bant içerisinde yapacağı 5-7 gün civarında bir hareketlilik ile taban oluşumunu tamamlamasını beklediğim İMKB30 spot endeksin; yükseliş yönünde sinyal vermesi mümkün olacaktır. Ancak bu durumun gerçekleşene kadar sabretmek ve taban oluşumunu izleyerek pozisyon almakta acele etmemek de bence en rasyonel tavır olacaktır. Son Not: Genel olarak İMKB30 spot endeks 200 günlük hareketli ortalama seviyesinin altında kaldıkça trend yönü yükselişe dönmeyecektir. Bu nedenle kısa vadeli hareketler ile ana trendi birbirine karıştırılmamasını önemle hatırlatmak isterim.
 

Euro/Dolar
 

200 günlük hareketli ortalama seviyesine tutunmayı başararak kısa vadeli hareketli ortalamaların yukarı kesmesi ile birlikte 1,45 olarak belirttiğim hedefe geçen hafta çok yaklaşan ve gerileyerek güç toplayan parite bu sabah yükseliş yönünde önemli bir hamle yaptı. Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; 1,50 seviyesindeki kıs avadeli zirve seviyesinden düşen tren direncini kıran ve ardına kısa vadeli hareketli ortalamaların desteğini alan parite 1,50 seviyesini ana hedef yapmışa benziyor. 1,44’ün altına sarkmaz ise; parite 1,50 hedefini teknik olarak teyid edecektir. Önemle belirtmek isterim ki; kısa vadeli hareketli ortalamanın yukarı yönde kesiştiği seviye olan 1,43’ün altında kalınmadıkça parite Euro lehine hareketini sürdürecek görüntüsü vermektedir.
 

Dolar/TL
  

Neredeyse 1 aydır ısrarla uyardığım Dolar/TL’deki 1,70 seviyelerine değin yükseliş gerçekleşti. 1,62’nin geçilmesi ile ters OBO formasyonunu teyid edecen Dolar/TL’nin kısa vadeli yükselen trend kanal direnci 1,70-1,71 aralığında. Bu seviyenin üzerine çıkan Dolar/TL bu sabah bu bandın altına kayacağı yönünde bir görüntü sergiliyor. 1,71’in altında kalınması ile gelmesi muhtemel olası düzeltme Dolar/TL’yi 1,6650 seviyesinde daha önce önemle vurguladığım bölgenin altına getirmedikçe yükseliş için Dolar/TL güç topluyor anlamına gelecektir. Diğer yandan; 1,6650 seviyesinde de olmasını beklediğim güç toplama amaçlı geri çekilmeyi yapmayan Dolar/TL’nin tekrar 1,71’in üzerine çıkması ve orada tutunması durumunda ise; artık yeni ana hedefin 1,80’lerdeki zirve olacağı görüntüsü verecektir…!

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güven Sak: Endişeye Mahal Yoktur

Türkiye piyasalarında şu anda olup bitenlerin şimdilik Avrupa ile bir alakası yoktur, millidir.   Endişeye mahal yoktur, çünkü ortada bir...

Kapat