Nuri Sevgen: Komşu Ateşle Oynuyor, Farkında Değil…

Dün olumlu havada güne başlasa da ABD’den gelen beklentilerde olumsuz veriler ve Avrupa’ya ilişkin borç kaygıları kaynaklı satışlar ile borsa endeksleri geriledi. Ancak ABD borsa endeksleri; beklentilerden kötü gelen GSYH ve haftalık işsizlik sigortası başvuruları datalarına rağmen olumlu gelen bilançoların ve bu datalar ile FED’in faizleri kısa vadede artırma olasılığına dair tedirginliklerin azalması nedeniyle günü hafif yükseliş ile kapattı.
 

%2,2 artış beklenirken %1,8 gelen ABD ekonomisinin ilk çeyrek büyümesindeki şoka bir de 404.000 kişiye düşmesi beklenen ABD haftalık işsizlik sigortası başvurularının önceki haftaya göre 10.000 kişi artışla 424.000 kişiye çıkması piyasalarda moralleri ilk önce bozdu. Ancak büyümede ve istihdam artışında yükselişin olmayışı FED’in bir süredir vurguladığı “ABD ekonomisinde kontrol dışı bir enflasyonist bir risk olmadığı” görüşünü kanıtlar nitelikte idi. Bu durum FED’in faiz artırım olasılığını kısa vadede iyice azaltınca ABD Dolarına tekrar satış gelirken; ABD doları ile değerlenen tüm mal ve hizmetlere yeniden alışlar geldi. Dolar’daki değer kaybına dün gelen datalar kadar, Çin’in borç krizinde olan Portekiz için haziranda çıkaracağı yahvillere büyük ilgi gösterdiğini açıklaması da etkili oldu. Zira Yunanistan’ın borç ödeme sorunu ve IMF’den haziran ayında alması gereken 12 milyar euroluk dilimi alamaması nedeniyle sorun yaşayarak değer kaybeden Euro, Dolar karşısında 1,40’lardan sert bir hamle ile 1,43’e yaklaştı.
 

İngiliz Financial Times gazetesi haberine göre Euro Euro Bölgesi’nin oluşturduğu 440 milyar euro’luk Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) haziranda ihaleye çıkaracağı Portekiz tahvillerin taliplerinin önemli bir kısmının Asyalı yatırımcılar olacağını yazdı. Bu haber gelen datalar ile değer kaybeden Dolar’ın daha da değer kaybetmesine neden olurken, carry-trade etkisi ile emtia fiyatlarının ve piyasaların yükselmesine neden oldu.

 
Avrupa’da Yunanistan’a ilişkin kaygılar ise hala çok kuvvetli. Zira son dönemdeki en büyük tartışma konusu ise; Yunanistan’ın Euro Birliği’nden çıkarak tekrar yerel eski para birimi Drahmiye dönecek olduğu yönünde. Ecofin Başkanı Jean-Claude Juncker’in IMF’nin gelecek ay Yunanistan’a yardım dilimini vermeyebileceğini açıklaması ardından Yunanistan yönetiminin “Euro’yu terk edip Drahmi’ye geri döneriz” tehdidinin arkasında; 12 milyar euroluk bu önemli dilim yüzünden Yunansitan’ın Avrupa’ya vermeye çalıştığı gözdağı var. Çünkü 270 milyar dolar Euro cinsinden tahvil ihraç etmiş ve bu tahvillerin 100 milyarı başta Almanya ve Fransa bankaları olmak üzere pek çok bankanın aktifinde olduğu, kalan 170 milyar euroluk kısmının da başta emeklilik fonları olmak üzere çeşitli fonların aktifinde olduğu düşünülürse Yunanistan’ın tehtidi çok ciddi. 270 milyar euroluk Euıo cinsinden Yunan tahvilinin, Yunanistan’ın Euro’yu terk etmesi durumunda Avrupa bankacılık sistemine ve piyasalarına vereceği zararın LehmAn Brothers’in batışının ardından yaşanan etkiyi mumla aratacağı görüşü hakim. Bu nedenle tarih boyunca çalışmayı sevmeyip, en küçük angaryada tehtid ve ayaklanma çıkaran Yunan halkı çalışmaya ve borcunu ödemeye karar vermedikçe (ki hala ülkede siyesta devam ettiğine göre bu zor) Avrupa’yı ve dünyayı parmağında oynatarak borçlarını yeniden yapılandırmak ve durumu idare ederek Avrupa’nın sırtına yükleme yolunu seçecektir. Yani Yunanistan’ın aslında Euro’dan çıkmaya aslında yeterli dirayeti ve gücü yok. Ancak Osmanlı döneminden gelen “Rum, Bizans oyunlarının” mucidi olan Yunan halkı Avrupa’dan istediği ödemenin yapılmasını sağlamak ve öğleden sonraki siyestasına devam edip borcunu ödememe derdinde.

 
Geçmişte benzer sorunlar yüzünden Avrupa’nın maşası olarak Osmanlı’ya karşı ayaklanan ve bağımsızlığını kazanan ve bunun diyeti olarak; 1. Dünya savaşında Çanakkale’yi geçerek Çarlık Rusya’sına yardım edemeyen ve doğunun kaynaklarına Rusya üzerinden ulaşamayan Avrupa’nın Türkiye üzerinden bu amacına ulaşması yönündeki hayalinde maşa olup Türkiye’yi işgal eden Yunan halkının artık aklını başına alma ve bocunu ödemek için çalışmaya başlama dönemi geldi. Yoksa mevcut tehtid yöntemleri ile şimdilik elini kısa dönemde karlı hale getireceği kuvvetle muhtemel olan Yunanistan; yakın bir gelecekte yine ilginç maceralara girişebilecek bir boyunduruğun altına girebilir. Bunu ben demiyorum tarihte borçlu ülkelerin neler yapmaya zorlandığını gösteren tarih kitapları diyor.
 

Bugün İzlenecek Datalar :

            15:30   –          ABD nisan ayı kişisel gelirler ve harcamalar ve çekirdek PCE

            16:55   –          ABD Michigan tüketici güven endeksi

            17:00   –          ABD nisan ayı tamamlanmamış konut satışları
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 
İMKB30 spot endeks için 200 günlük üssel hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 79250 seviyesi civarı teknik olarak çok kuvvetli bir bölge olduğunu son bültenlerimde sürekli vurguluyorum.  Zira 200 günlük ortalamalar uzun vadeli hareketin yönü açısından çok önemlidir. Bu nedenle İMKB30 spot endeks bu desteğinin altına kayınca satışlar sertleşti ve İMKB30 spot endeksi 76000’e kadar düşürdü.
 

İMKB30 spot endeks hafta başından itibaren taban yapma çabasında. 76000 görüldükten sonra volatilitenin artması ve diplerin yükselmesi bir taban oluşumunun sinyallerini veriyor. Ancak yaşanan volatrilite ve ataklara rağmen, hala 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 79250 seviyesi geçilmediğinden dünkü yükseliş hala  “tepki yükselişi” olarak sınıflandırılmalıdır.
 

Teknik olarak mevcut taban oluşumunun yükselişi tetiklemesi ve yönü netleştirmek için yeterli gücü toplayabilmesi için  İMKB30 spot endeksin 77000 – 80000 arasında gidip gelerek kısa vadeli hareketli ortalamalarının birbirine yaklaştığı bir süreci yaşaması gerekiyor. Bu olası sıkışmanın da 5-10 gün sürmesi muhtemel görülüyor. Yani beklediğim bu durum gerçekleşirse; seçim sonrasında sıkışma gerçekleşecek ve İMKB30 spot endekste kopuş yönü netleşecektir.
 

Diğer yandan İMKB30 spot endeksin beklediğim bu yatay hareketi sergilememesi ve  79250 seviyesini geçememesi durumunda kısa vadede; 75000 hedefi hala geçerli olacaktır…!
 

Euro/Dolar
 
Euro/ Dolar paritesi 1,50 hedefinden başlattığı sert düşüş sonrasında 1,40 seviyelerine yeniden geldi. 1,40 teknik olarak çalışarak ve Çin desteği ile yeniden tepki vererek ikili dip olasılığı teknik olarak teyid etti. 1,43’ün geçilmesi Euro’nun yeniden Dolar karşısında 1,47’lere doğru bir harekete başlayabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Hareketli ortalamaların da birbirlerine yaklaşması ve 1,43’ün geçilmesi ile yukarı yönde birbirlerini kesecek olmaları olası sert bir yükselişi teknik anlamda olası kılıyor.

 
Diğer yandan parite yeniden 1,41’in altına sarkar ise yukarıda yazdığım bu olası senaryonun gerçekleşme olasılığı suya düzeceğinden aşağıda 1,41; yukarıda 1,43 çok dikkatle takip edilmesi gereken seviyelerdir.
 

Dolar/TLDolar/TL’de fiyatlar 1,57’nin altına kaymadıkça aşağıdaki yorumumu bültenimde aynen koruyacağım: Yukarıdaki grafikte kırmızı daireler içerisinde de gösterdiğim gibi Dolar/TL’de teknik olarak bir yükseliş formasyonu olan Ters Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu görüntüsü veriyor. Bu formasyonun teyidi boyun çizgisi olan 1,62’nin geçilmesi ile teyid edecektir. Teknik olarak 1,58-1,60 bandı arasında tutunan ve “güç topluyor “ görüntüsü veren Dolar/TL’nin 1,62 seviyesini görme hatta geçme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerinde kalınması yükseliş hareketini sertleştireceği için alarm seviyesi olarak kabul edilmelidir.
 

Diğer yandan 1,57’nin altında kalmayan ve güçlü duran Dolar/TL 1,57’in altına sarkar ise; kısa vadede 1,55’e kadar geri çekilme olasılığı yükseleceğinden ve dikkatli takip edilmelidir…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uzanlar İçin Yakalama Emri

Hakkında daha önce yakalama emri çıkartılan Cem Uzan ile Melahat ve Ayşegül Uzan’ın avukatı Şaylan Çığgın, müvekkillerinin nerede olduğunu soran...

Kapat