Nuri Sevgen: Jackson Deliği (Hole), Kara Deliğe Dönüşür mü?

Cialis 75 mg
Dün haftaya Libya’da Kaddafi yönetiminin sonuna gelinmesinin ve bu hafta sonu FED’in yeni bir parasal teşvik açıklayacağı beklentisinin etksiyle piyasalar güne yükselerek başladı. %1.5’e yakın yükselişlere ulaşan Avrupa ve ABD borsa endeksleri Reuters’ten geçen Goldman Sachs haberi ile kazançlarının önemli kısmını geri verdi. Reuters haberine göre; Goldman Sachs’ın CEO’su Lloyd Blankfein’in ünlü savunma avukatlarından birini kiralaması, piyasalarda, özellikle de finans sektöründe tedirginlik yarattı. Bu haberin ardından finans şirketleri başta olmak üzere gelen satış dalgası; ABD borsa endekslerinin dünü %0,3 civarında yükselişlerle kapatmasına neden oldu.
 

Cialis quanto tempo prima
İçeride ise; gözler bugün 14:00’te açıklanacak TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının kararı olacak. Son toplantısında politika faizlerinde 50 baz puanlık indirime giderek süpriz bir aksiyon alan PPK’nun bugünkü toplantıda da faiz indirimi yapabileceğine dair beklentiler özellikle TL’de değer kaybının sürmesine neden oluyor. Beklentiler bugün faizlerde bir değişiklik kararı verilmemesi yönünde olsa da 25 baz puanlık bir faiz indirimi olasılığı da fiyatlanmıyor değil.
 

Cialis update
Haftanın en önemli konusu ise bu; hafta Cuma günü başlayacak olan Jackson Hole toplantılarında olacak. Piyasa uzmalarının davet edildiği ve 2010 yılına kadar da pek önemsenmeyen Jackson Hole toplantılarını bu sefer öndemli kılan ise; FED’in yeni bir parasal gevşeme açıklama olasılığı. Son parasal gevşeme programını (QE2) 2010 yılındaki Jackson Hole toplantısında açıklayan FED Başkanı Bernanke’nin bu yılki toplantıda yeni bir program açıklaması yönünde piyasalarda beklenti var. Bu beklentinin ana nedeni ise; geçen sene açıklanan QE2 programında Bernanke’nin 2 trilyon dolarlık bir parasal geveşeme istediğini ama bu büyüklükteki gevşemenin enflasyonda öenmli sıçrama yapacağı endişesi ile 600 milyar dolara düşürmesi yönündeki spekülasyon. Çünkü beklentiye göre; geçen sefer 1,4 trilyon daha az parasal gevşeme yapan Bernanke’nin 3. bir parasal gevşeme kararı alma olasılığı var. Jackson Hole’da Bernanke’den piyasaların beklediği bir açıklama gelecek mi göreceğiz. Ancak gelecek açıklamlara dair oluşacak pozitif ya da negatif yöndeki reaksiyonlara içerdeki piyasalar, uzun bayram tatili nedeniyle, çok da katılım gösteremeyecek. Bu nedenle bu haftanın sonuna yaklaştıkça özellikle içerdeki piyasalar üzerindeki baskı iyice artacaktır.

Cialis quantity
 
Son Not: Yukarıda anlattığım sebepler nedeniyle; içerdeki piyasalarda, özellikle de İMKB’de oluşabilecek baskının arttığı dönemde VOB’da en yakın vadeli sözleşme olan ağustos vadeli sözleşmelerin bu hafta Cuma akşamı (26 ağustos) vadesi sonlanıyor. Bu nedenle de bu vadedeki szöleşmelerde pozisyon alanlar ve pozisyonunu sürdürme konusunda karar verecekleri fiyatlama konusunda zorlanabileceği bir hafta içerisindeyiz.
 

Bugün İzlenecek Datalar :
 

10:30   –           Almanya imalat sektörü PMI           

11:00   –           Euro Bölgesi imalat sektörü PMI           

11:00   –           Almanya haziran ayı CB öncü göstergeler endeksi           

12:00   –           Almanya ZEW endeksi           

14:00   –           Türkiye TCMB faiz kararı           

14:45   –           ABD haftalık mağaza satışları           

17:00   –           ABD temmuz ayı konut satışları           

17:00   –           ABD ağustos ayı Richmond FED imalat endeksi           

17:00   –           Euro Bölgesi ağustos ayı (öncü) tüketici güveni endeksi

 
İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

Buy generic cialis europe
İMKB30 spot endeksin önceki haftaki düşüş ile 60000 seviyesinin altında kalmayarak başlattığı tepkisini, uzun vadeli düşen kanalın alt bandı direnci seviyesinin üzerine taşımayı başaramadı ve beklentilerimde de özellikle belirttiğim, 60000 seviyesindeki kısa vadeli dip seviyesine geri döndü. Bu seviyedeki taban oluşumunu teyid ederek yeniden uzun vadeli düşen kanal bandına doğru hamle yaptı. 65500 seviyesinden geçen bu direncinin üzerine dün tekrar çıkmak üzere hamle yapan İMKB30 spot endeksin, bunu başarması; yükselişin 70000 seviyesini yeniden hedeflemesine neden olacağından, 65500 direnci çok önemli hale gelmektedir…!İMKB30 spot edneksin 65500 seviyesini geçemeyerek geri çekilmesi durumunda ise; kuvvetli destek seviyesi 62500 seviyesindedir ve 62500’ün altına gelinmedikçe de olası geri çekilme; 65500 seviyesinin geçilmesine dair güç toplama olarak algılanmalıdır.
 

Euro/Dolar

 
Beklentilerim de yani bir gelişme henüz yok: Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; paritenin, kısa vadeli hareketli ortalamalarında destek ve güç bulma çabası ile son dönemde yaptığı 1,43 seviyesinden geçen kısa vadeli ortalamaların altına ve üstüne doğru hamleleri sonlandırma çabası sürüyor. Bir süredir bültenlerimde ısrarla yazdığım gibi; 1,43 seviyesinin altında kalması paritenin 200 günlük hareketli ortalamasına yöneltirken; 1,43’ün geçilmesi hareketin hedefini 1,50 yapacak güçte olacaktır. Bu nedenle; Kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini yukarı kestikleri ve kısa vadeli düşen trend direncinin geçtiği seviye olan 1,43’ün geçilmesi paritenin 1,50’ye doğru hareketini başlatabileceğinden; parite, tekrar 1,43’ün altına kaymadıkça da, bu hedefe yönelik alınan pozisyonlar korunmalıdır…
 

Dolar/TL
 

Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; Dolar/TL kısa vadeli yükselen trend kanalı üzerindeki hareketini sürdürmeye devam ediyor. Bu görüntünün güç toplamamı yoksa güç kaybı mı olduğunun teyidi; Dolar/TL’nin kısa vadeli yükselen trend kanalı üst bandının altına gelip-gelmemesi ile netleşecektir. 1,75 seviyelerinden geçen bu desteğin altına gelinmesi Dolar/TL’nin 1,70’e kadar bir geri çekilmesine neden olabilecek güçte olabileceğinden 1,75 çok kritik bir seviyedir. Bu seviyenin dikkatle takip edilmesini öneririm…!Diğer yandan 1,75’in altına gelinmemesi durumunda; Dolar/TL’nin yeniden zirve seviyesini deneyebilecek, hatta geçebilecek bir güç toplama döneminde olabileceği de akıllarda tutulmalı, pozisyonlar bu duruma göre şekillendirilmelidir.

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
AUD/CAD Range Scalp- Improved Risk Appetite to Support Aussie

A preliminary look at morning price action sees ample scalp opportunities in the AUDCAD pair as a risk relief rally...

Kapat