Nuri Sevgen: İstikrar Paktı da Tüm Avrupa Buna Pakabilecek mi?

İtalya’ya IMF’nin yardım paketi hazırladığı, Merkel ile Sarkozy’nin Euro Bölgesi için  bir “istikrar paktı” açıklayacağı ve ABD’de “kara cuma” perakende satışlarının geçen senenin üzerinde olduğunun açıklanması haberleri birleşince dünya borsaları, sert yükselişlere sahne oldu. Avrupa’da borsa endeksleri %5’i geçen yükselişler ile kapanırken; ABD borsa endeksleri dünü %3’ü geçen yükselişler ile kapattı.

 
Dünkü bültenimde de yazdığım gibi Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy Euro Bölgesi’nde yaşanan borç krizinin çözümü için yeni bir istikrar paktı ile Euro Bölgesi ülkeleri arasında mali birlik kurmayı amaçlıyor. Zira parasal birliğin mali birlik olmadan sıkıntı yarattığını son krizle fark edebilen Euro Bölgesi ülkeleri, açıklanacak pakt ile bu birliği sağlama çabasında. Henüz bahsedilen pakt ve bu pakt içerisinde EFSF’nin rolü net olmasa da; böylesi bir paktın itirazsız sağlanması ortak Euro tahvilin önünü açacağından piyasaların önem verdiği bir gelişmedir. Zira dün piyasalar tarafından, İtalya’ya IMF’nin yardım edeceği haberinden çok alınan haber bu idi.

 
Bilindiği gibi ortak Euro tahvil arzı, Euro Birliği içerisinde Almanya haricinde tüm diğer ülkelerin daha ucuza borçlanmasını artıracak bir proje. Ancak borçlanma maliyeti Bölge’nin en düşüğü olan ve Euro’nun itici gücü olan Almanya, hem borçlanma maliyetini yükseltebilecek, hem de uzun dönemde daha büyük bir borç sorunu ile karşılaşmamak için 17 Euro Bölgesi ülkesinin bütçe disiplininin sağlanmasının bir anlaşmaya ve denetime tabi tutulmaya başlanması ile ortak Euro tahvilin mümkün olabileceğini savunuyor. Aslında görülen o ki Euro Bölgesi içerisinde uzun dönemli olarak sorunlara bakabilen kapasitesi ile sorunun uzun dönemde çözümüne en doğru bakış açısı Almanya’ya ait. Almanya’da klasik Alman temkinliliği ile kısa dönemde yangının büyümesini engelleyecek önlemleri almakta da gecikse de mali birliğin öneminin farkında. Paktın uygulamaya koyulabilmesi uzun dönemde Euro’nun geleceği açısından önemli olacak bir reform olacaktır. Zira piyasalar da böylesi bir paktın sağlanması sonrası çıkarılması kuvvetle muhtemel ortak Euro Tahvil ihracını satın alıyor.

 
Bu sabah ise şok haber FITCH’den geldi. FITCH ABD’nin AAA olan uzun vadeli kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirdi. Gerçi 5 ağustosta S&P ABD’nin notunu AAA’dan AA’ya çekmiş ve görünümü negatif olarak açıklamıştı ama görünen o ki FTCH, S&P kadar cesur olamadı. Konu not indiriminden açılmışken; ABD’nin not indirimi değil ama Fransa’nın olası not indirimi çok yakın gibi. Zira böylesi bir not indirimi Almanya ile eşit kararlar alan Fransa’nın durumunu Euro Birliği içerisinde zora sokabileceğinden piyasalar tarafından içinde bulunduğumuz dönemde ABD’nin notundan daha çok önem arz ediyor.
 

Bugün İzlenecek Datalar :

 
10:00   –           TCMB finansal istikrar raporunu açıklayacak
11:00   –           Euro Bölgesi kasım ayı perakende sektörü PMI
12:00   –           Euro Bölgesş kasım ayı ekonomik görünüm endeksi
14:45   –           ABD haftalık mağaza satışları
16:00   –           ABD eylül ayı S&P Case-Schiller konut fiyat endeksi
17:00   –           ABD kasım ayı Conference Board tüketici güveni
                                                                                                                                             

  
İMKB Bugün İçin Beklenti :
  

İMKB30 spot endeks, 67500 seviyesinin altına geldikten sonra başlayan satış dalgası ile ağustos ayında gördüğü dip seviye olan 58000 seviyelerinde değin geri çekildikten sonra başlayan epki hareketi dün de sürdü. Dünkü bültenimle öneminden bahsettiğim 63000 seviyesinin hemen üzerinde ve günün en yüksek seviyesine yakın kapanan İMKB30 spot endeksin bu seviyede tutunması çok önemli. Zira yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi hem kısa, hem de uzun vadeli düşüş trend kanalının içerisine girerek kısa vadede 65500 seviyesini hedeflemesi için 63000 seviyesinin üzerinde kalabilmesi çok önemli.

 
Diğer yandan İMKB30 spot endeks 63000 seviyesinin üzerinde tutunamayarak altına kayması durumunda ise; 65500 seviyesine değin beklediğim tepki ertelenecek ve 61500 seviyesindeki boşluğa değin yeni bir güç toplama amaçlı satış dalgası görülebileceğinden 63000 seviyesi çok önemlidir….!

 
Euro/Dolar

 
Euro/Dolar kısa vadeli düşüş kanalı alt bandı olan 1,32 seviyesine çarptıktan sonra başlattığı tepki hareketi, kanalın üst bandı olan 1,34’e yaklaştı. Bu seviyenin geçilmesi paritenin 1,35’in üzerine doğru yeni bir hamle başlatması açısından önemli bir seviye olacaktır. Ancak 1,34’ün üzerine çıkılamaması durumunda parite tekrar kanalın alt bandına, 1,31’e, doğru hareketlenebileceği akıllarda tutulmalıdır… 

 
Dolar/TL 

 
Dolar/TL özellikle uyardığım bölge olan 1,87’nin geçilmesi ile 1,90 seviyelerine sert bir hamle yaptı. Ancak bu seviyede tutunma başarısını henüz gösteremeyerek dün yeniden, son günlerde önemli bir seviye olarak vurguladığım, 1,87 sevisinin altına geriledi. Dolar/TL 1,87’nin altına kayması ile teknik olarak 1,83 seviyesini kendine ilk hedef olarak belirlemiştir. Kısa vadeli hareketli ortalamaların da yönlerini aşağıya çevirmeler Dolar/TL’de TL lehine hareketin süreceğini, özellikle 1,85’in altına inilmesi ile hareketin sertleşebileceğini, teyid eder niteliktedir. 

Nuri SEVGEN

A Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
A.Savaş Akat: Euro Bölgesi Nasıl Dağılır?

Toplumun doğa gibi dışarıdan kontrollü deneye izin vermediği çok vurgulanır. Doğrudur. İktisatçı toplumu kurduğu modele göre şekillendiremez. Ama modeli ile...

Kapat