Nuri Sevgen: İMKB30 Spot Endeks 82000 Olur mu?

Neredeyse geçen tüm hafta Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırılmasına dair haberlerin ışığında dalgalandıktan sonra; haftanın son gününde bugün yapılacak Eurogroup toplantısında pakete onay geleceği beklentisi ile borsalar yükseliş ile kapandı.

 

Euro Birliği Maliye Bakanları’ndan oluşan Eurogroup toplantısı bu akşam Türkiye saati ile 18:00 gibi Brüksel’de toplanıyor. Bu toplantıdan Yunanistan’a 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketini onaylanması bekleniyor. Daha önce Atina’nın istenen şartları yerine getirmediği gerekçesi ile onayı iki kez ertelenen paketin bugün çıkma ihtimali Almanya’dan Cuma günü gelen ve piyasaları olumlu etkileyen iyimser açıklamalar ile arttı. Ancak konuya yakın kaynaklardan; bugün sadece borç silme (hair-cut) operasyonunun onayı ile yetinilebileceği, borç onayının çıkmayabileceği yorumları da geldiğinin de bilinmesinde fayda var. Zira borç silme operasyonu onayının ardından ikinci kurtarma paketine onayın 1-2 martta yapılacak olan AB zirvesine bırakılabileceğine büyük ihtimal olarak bakılıyor. Eğer bugün karar konuya yakın uzmanların beklediği gibi çıkarsa; daha 10 gün daha Yunanistan haberlerine mahkum olacağız gibi duruyor…
 

Bu haftaya girerken, bugün yapılacak Eurogroup toplantısının yanı sıra iki önemli haber dikkat çekici. Bunlardan piyasalara olumlu etki edecek olanı; Çin MB’nın ekonomiyi desteklemek için üç ayda ikinci kez zorunlu karşılık oranlarını düşürdüğü haberi. Çin, Avrupa borç krizinin ve durgunlaşan emlak piyasasının ekonomik tehdit oluşturduğu sebebine dayanarak bankaların rezerv olarak MB’da tutmak zorunda oldukları nakit miktarını 50 baz puan daha düşürerek %20,5’e çekti. FED’in 2014 sonuna kadar düşük faiz uygulayacağı açıklaması, ECB’nin euro likiditesinin son aylarda artırması ve bu artışın süreceğine dair açıklamaların üzerine, dünyanın 2. Büyük ekonomisi Çin’in MB’nın da likiditeyi artırıcı önlemler alması; İran haberine rağmen, borsaların haftaya olumlu başlamasına neden olacak gibi duruyor. Zira piyasalara normal zamanlarda risk olarak gösterilecek diğer haber olan İran’ın İngiltere ve Fransa’ya olan petrol ihracatını durdurduğu haberi; bülteni yazdığım sabah saatlerinde piyasalara bakılırsa olumsuz etki yaratmışa benzemiyor. Her ne kadar petrol fiyatları artış sergilese de bu artışta dolardaki değer kaybının da etkisinin olduğu gözardı edilemez.
Özetlemek gerekirse; Eurogroup toplatısı öncesinde, Çin MB’ndan gelen haberin de desteği ile değer kaybeden doların etkisi nedeniyle haftanın ilk gününde borsalarda ve emtiada yükseliş trendi sürecek gibi duruyor. Ancak bugün Başkanlar Günü sebebiyle tatil olacak ABD spot piyasalarının eksikliği hissedilecektir. Zira büyük ağabey olan ABD spot piyasaları olmadan, ABD borsa endeks vadelilerindeki işlemler; genellikle, Avrupa piyasaların etkisinde ve daha sığ olarak gerçekleşiyor.
 

Bugün İzlenecek Datalar :
17:00   –           Türkiye, Hazine ocak ayı toplam borç stoku
***      ABD’de piyasalar tatil nedeniyle bugün kapalı olacak. NY Borsası endeks vadelileri ise bugün açık.
                                                                                                                                             

 
İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks, yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; 75000 seviyesi civarından geçen uzun vadeli düşen kanal direncinden gelen satışlar ile 72000’li seviyelerden kısa vadeli hareketli ortalamalarına kadar geriledikten sonra bu seviyelerde tutunarak yeniden bu direncine doğru Cuma günü sert bir hamle yaptı. 72000 seviyesi civarında tutunarak kısa vadeli hareketli ortalamalarından güç bularak yeniden uzun vadeli düşen trend kanalını kırma girişimine başlayan İMKB30 spot endeksin, bu seviyeyi geçmesi durumunda; teknik olarak yeni ve sert bir yükseliş hareketine başlayabileceğine dikkat çekmek isterim. Çünkü 72000 ile 75000 arasında dalgalanarak güç toplayan endeksin yukarıda önemle belirttiğim 75000’e yakın seviyeden geçen direncinin üzerinde kalınacağının teyidi; hareketin sert şekilde 78500-79000’e ivmelenmesine ve hedefin 82000 olmasına neden olabileceğinden, dikkate alınmalıdır.
Diğer taraftan uzun vadeli düşen trend kanalının geçilemeyerek bu seviyeden yeniden satışlarla karşılaşılması durumunda; 72000 seviyelerindeki kısa vadeli hareketli ortalamaların ilk kuvvetli ve önemli destek olacaktır. Ancak uzun süredir yazdığım gibi; İMKB30 spot endeks 200 günlük hareketli ortalamasınn altına gelmedikçe yükselen trend içerisindeki görüntüsü bozulmayacaktır…!
 
 
Euro/Dolar  
 
 

Euro/Dolar paritesi; Yunanistan borç yeniden yapılandırılmasına dair beklentilere ilişkin sebeplerden dolayı; son dönemdeki bültenlerimde önemle belirttiğim, 1,31’in altına gerileyerek kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini aşağı yönde kesmesine ve 1,29’lara sert bir düşüş yaşamasına neden oldu. Ancak Eurogroup’tan bugün Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırmasına onay çıkacağına dair beklentiler ile parite tekrar 1,3150 seviyesindeki hareketli ortalamalarının üzerine çıkarak yükseliş potansiyelinin süreceğine dair teknik bir görüntü sergilemeye başladı.

 
Bir süredir önemle yazdığım gibi: 1,31 seviyelerinin altına gelmedikçe parite 200 günlük hareketli ortalaması olan 1,35’i hedefleyecek bir görüntü içerisinde olurken; 1,31’in altında ise bu görüntü tersine dönerek 1,2850’nin hedeflenmesine neden olacaktır.  Bu nedenle kritik seviye olan 1,31’in dikkatle takip edilmesi ve pozisyonların bu seviyeye göre ayarlanmasını tavsiye ederim.

 
Dolar/TL 

 
Dolar/TL son dönemdeki bültenlerimde teknik görünüm konusunda uyardığım gibi 1,75’lerden buduğu destekle 1,78 seviyesine doğru tepki yapsa da bu seviyeyi geçemeyerek uluslararası piyasalarda doların değer kaybının da desteği ile sert bir şekilde 1,75’in altına geriledi. Bülteni yazdığım sabah saatlerinde Asya piyasalarında 1,74 seviyelerinde başlayan Dolar/TL’nin 1,74 desteğinde tutunamaması durumunda 1,69-170 bandına doğru bir düşüş sürecine girebileceğine dikkat çekmek isterim. Zira 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 1,75-1,76 bandının altında kalınması; teknik olarak,  dolarda uzun vadeli yükseliş trendinin sonlandığı olarak yorumlanmasını gerektirir…

 
Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yunanistan 2. Yardım Paketini Alabilecek mi?

EUR/USD ANALİZ Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları Yunanistan'a 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketini onaylamak için yarın Brüksel'de toplanacak....

Kapat