Nuri Sevgen: İMKB’de “Goldman” Şoku

Tatil nedeniyle içeride piyasalar kapalı iken dün ABD ve Avrupa piyasaları genel olarak yükselişte idi. Avrupa borsalarında enerji sektörü öncülüğünde süren yükseliş, ABD’de gelen haftalık işsizlik sigortası başvuruların beklentilerden düşük gelmesinin morali ile ABD borsalarının da yükselmesine neden oldu.

 
İçeride ise; tatil öncesi yurtdışı piyasalardaki olumlu havaya rağmen İMKB’de %3’e yaklaşan ve kafa karıştıran sert düşüşün şoku yaşanıyordu. Düşüşe düşüşten sonra bahane bulmak kolaydır ama gösterilen bahaneler içerisinde en makul olanı; Goldman Sachs’ın gelişmekte olan piyasalar raporunda Türkiye için satış, Rusya için alış önermesi idi. Buna neden olarak da Türkiye’de son dönemde açıklanan ve hayal kırıklığı yaratacak kadar yüksek olan cari açık rakamının yarattığı endişe gösterildi. Zaten bir süredir “TL’ye reel sıfır faiz” tartışması nedeniyle negatif etkilenen İMKB ve TL karşısında yükselişe geçen kur sepeti; cari açık endişelerinin arttığı bu dönemde, Goldman raporu ile desteklenip de İMKB’de teknik göstergeleri bozacak satış baskısı oluşturunca, İMKB çarşamba günü beklenmedik %3’e yakın düşüş yaşadı.
 

Dün Avrupa ve Amerika’daki bize göre daha olumlu havaya rağmen, bir de dün, ABD Başkanı Obama’nın Suriye’de bir süredir çıkan olaylara ilişkin açıklamasında; Suriye Devlet Başkanı Esad’ın demokratik geçişe öncülük etmesi ya da iktidardan ayrılması gerektiğini söylemesi, bugün piyasalarda satış baskısına destek verecek neden olarak gösterilebilir.
 

Kısacası; Çarşamba günkü sert satışların devamı bugün gelecek mi göreceğiz. Ancak mevcut, cari açık başta olmak üzere, makro ekonomik verilerdeki başlayan bozulmaya dair tedirginlik, yurtdışı kuruluşların raporları ile de desteklenince; içeride, özellikle seçim sonrası, beklentilerde bozulmaya neden oluyor.
 

Bugün İzlenecek Datalar :

            09:00   –          Almanya ÜFE

            11:00   –          Euro Bölgesi cari işlemler dengesi

            17:00   –          Euro Bölgesi tüketici güveni
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks için 200 günlük üssel hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 79250 seviyesi civarı teknik olarak çok kuvvetli bir destek olduğunu son bültenlerimde sürekli vurguluyorum.  Son bir kaç gündür bu seviyenin üzerinde tutunmaya gayret eden İMKB30 spot endeks Çarşamba günü bu seviyenin altına kayınca satışlar sertleşti ve İMKB30 spot endeks günü gördüğü en düşük seviyeye yakın yerden kapattı.
 

Teknik olarak grafiklerde bozulma iyice belirginleşti ve 79250 civarından geçen 200 günlük üssel hareketli ortalama artık kuvvetli bir direnç haline dönüşmeye; aşağıda ise hedef 75000 olarak belirmeye başladı.

 
Hareketlerin sert yaşandığı bu dönemde özellikle VOB gibi kaldıraçlı piyasalarda piyasanın yönünün aksi pozisyon taşıyanların kararlarını hızlı vermesi gerekmektedir.  Diğer yandan; yükselişe dair tepkiye yönelik yeni pozisyon açılması için taban oluşumu beklenmelidir. Zira Çarşamba günü teknik olarak iyice bozulan İMKB30 spot endeks, tekrar 200 günlük üssel hareketli ortalamasının üzerine çıkarak orada tutunmadıkça, teknik olarak   yükseliş yerine, düşüşü ve 75000 seviyesini kendine hedef edinmiştir…!

 
Euro/Dolar

 
Euro/ Dolar paritesi bir süredir “hedef” olarak vurguladığım, 1,50 seviyesine çok yakın yerden Trichet’nin faiz artışına gitmeyeceği açıklaması ve Yunanistan’a dair borç yeniden yapılandırması haberlerinin etkisiyle 1,40’lara sert bir düşüş yaşadı.  Parite teknik olarak çok kuvvetli bir destek olan 1,4280 – 1,43 bandından destek almakta zorlanan parite bu seviyenin altına kaydı ve 1,40 seviyelerindeki 21 günlük ortalamasında tutunma çabasında başarılı oldu. 1,40 seviyesinde tutunmayı başararak bu hafta 1,43’e doğru tekrar hareketlenen parite 1,43’ün üzerine tekrar tutunamadıkça da 1,36’ya doğru düşme riski, teknik olarak, sürecektir. 1,43’ün üzerine çıkılarak orada kalınmanın başarılması durumunda ise; 1,47 seviyesinin üzeri yeniden hedef olacaktır. Zira kısa vadeli ortalamalar birbirlerine yaklaşmaya ve yukarıya dönüş işareti vermeye başlamıştır. Bu ndenele önerim; 1,42 ve altı stop-loss seviyesi kabul edilmesi kaydıyla Euro lehine pozisyon açılması yönündedir…!
 

Dolar/TL
 
Dolar/TL’de teknik olarak 1,60 bandını geçemeyerek güç toplama amaçlı geri çekilme yapıldığı görüntüsü veriyor. Olası geri çekilme 1,57’nin altına sarkar ise 1,55’e değin geri çekilme olasılığı var.
 

Diğer yandan; dışarıda Dolar güç kaybetmesine rağmen içeride aynı oranda güç kaybetmemesi de dikkat çekici. Zira 1,57’nin altına kaymayan Dolar/TL’nin, kritik seviye olan 1,62’ye doğru yükseliş potansiyeli korunmaya devam edeceğinden dikkatle takip edilmelidir…

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uğur Gürses: Küresel Yönetim Krizi

Gelecek ufku bakımından 2012 yılı, bugünkü belirsizliklerin odağı ve çok önemli bir eşik olarak önümüzde duruyor.   Küresel krizin farkına...

Kapat