Nuri Sevgen: İktisada Greece

Dün bülten yazmadım. Çünkü Yunanistan’a dair oluşturulan planın görüşmeleri önceki gün tüm piyasaların gündemini işgal ederek marjların iyice daralmasına neden olmuştu ve yeni bir haber yoktu. Bu sabah ofise gelerek bülteni yazmak için araştırmaya, haberleri incelemeye başladığım sabahın saat 7:00’sinde de önceki günden değişen bir haber yok. Hala Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırması için gerekli reformları onaylayacağının taahhüdünü vermesi bekleniyor. Yunanistan’da koalisyon liderleri dün görüştü ve genel konularda uzlaşma sağlansa da en önemli konu olarak görülen emeklilik ödemelerinde yapılacak kesintilere ilişkin anlaşamadı. Görüşmelerin bugün de sürmesi bekleniyor. Ayrıca bugün yapılması beklenen Euro-grup toplantısında da konu yine Yunanistan olacak.
           
 
Piyasalar ise; yatay ve dar bir bant içeirisnde moralini yüksek tutma çabasında bekleyişini sürdürüyor. Zira piyasaların Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırması konusunda bir sorun yaşanacağına dair inanç oluşsaydı; bu bekleyiş çoktan satışlara yerini bırakmış olurdu. Yani piyasalar hala Yunanistan’ın kontrollü temerrüdü konusunda bir uzlaşma sağlanamayarak, Euro Bölgesi’nde genel bir sorunun tetiklemesi olasılığını satın almıyor ve umudunu koruyor. Hatta dün çıkan bir söylenti ile Yunanistan’a için oluşturulacak 130 milyar euroluk ikinci kurtarma planı çerçevesindeki borç yeniden yapılandırmasına Euro MB (ECB)’nın da katılacağı piyasalarda dolaşmaya başladı. ECB, Yunan tahvillerini piyasadan satın aldığı fiyatla geri vermeyi kabul ederse Yunanistan’ın borcu 11 milyar euro daha azalacağı tahmin ediliyor. Ancak bu konuda henüz bir kesinlik olmamakla birlikte, piyasalarda dün oluşan bu spekülasyona bugün ECB Başkanı Draghi’nin basın toplantısında vereceği cevaplar önemli olacaktır. Bugün ECB’nin faiz kararı ve sonrasında ECB Başkanı Draghi’nin basın toplantısı piyasaların, Yunanistan haberlerinden sonra, en önem verdiği haberler olacak. ECB’nin faizlerde herhangi bir değişim yapması beklenmezken; Draghi’nin mart ayında faiz indirimi konusunda açıklama yapması bekleniyor.
           
 

Kısacası; tüm dünya piyasalarında gözler, Yunanistan konusunda Euro Bölgesi’nin yapacağı anlaşmaya kilitlenmiş durumda. Eğer bu konuda bir anlaşma imzalanamaz ise; Euro Bölgesi’nde sırada bekleyen, Portekiz, İspanya ve İtalya’ya dair spekülatif ataklar Birliğin büyük sorunlar yaşamasına neden olabilecek bir süreci başlatacaktır. Şimdilik fiyatlanmayan bu sürecin fiyatlanmaya başlanması ise; dolara sert bir yükseliş yaşatırken, başta borsalar ve emtia olmak üzere, piyasalarda sert bir satış dalgasına neden olabilecektir. Bu nedenle Yunanistan’ın iflasında hem fikir olunmasına rağmen; süreç, piyasa aktörleri tarafından dikkatle takip ediliyor. Bu durumu çok iyi bilen Avrupalı liderler; Yunanistan sorununun çözümünde ciddi ve aceleci olduğu kadar; Yunanistan’da bu koşullarda borcunu daha az taviz vererek düşürme çabasında zamanı lehine kullanıyor.
           
 
İçeride de durum, dışarıdaki gibi olumlu senaryo tarafında görünüyor. Dün, İMKB %1 civarında yükselirken, faiz ve döviz piyasasındaki olumlu seyir sürdü. Özellikle sün gelen sanayi üretimi datasının beklentilerin çok üzerinde olumlu gelmesi İMKB’nin diğer borsalardan pozitif yönde ayrışmasını sürdürmesine neden oldu.
             

Bugün İzlenecek Datalar :
11:30   –          İngiltere, aralık ayı sanayi üretimi
14:00   –          İngiltere MB faiz kararı
14:45   –          Euro Bölgesi MB faiz kararı
15:30   –          ABD, haftalık işsizlik maaşı başvuruları
15:30   –          Euro Bölgesi MB Başkanı Draghi’nin basın toplantısı
17:00   –          ABD, kasım ayı toptan stoklar
17:00   –          Türkiye, Hazine ocak ayı nakit dengesi ve faiz dışı denge verileri
                                                                                                                                             
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :

 
İMKB30 spot endeks, bültenlerimde de önemle belirttiğim; 75000 hedefine yönelik hamlesine devam ediyor. Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; 75000 seviyesi uzun vadeli düşen kanal üst bandı olması ve her 5000 puanın psikolojik etkisi nedeniyle çok kuvvetli bir direnç bölgesidir. Bu seviye bu nedenle yükselişin önünde önemli bir baskı oluşturmaktadır. İMKB30 spot endeksin 75000 seviyesinin üzerine çıkması ve orada tutunabilmesi; uzun vadeli düşen trendin dışına çıkılması ve yükseliş trendine giriş olarak algılanacağından dikkatle izlenmelidir. Ancak bu seviyenin gücü ve yukarıda kısaca yazdığım önemi göz önüne alındığında 75000’in ilk denemede geçilmesi yüksek bir işlem hacmi ile olmadıkça teknik olarak kolay değil. Bu nedenle çok yüksek bir açı ile 62000’lerden 74000’lere gelen İMKB30 spot endeksin 75000 seviyesindeki direncin baskısıyla olası bir kar satışına muhatap olması, teknik olarak, kuvvetle muhtemel görülüyor. Olası bir kar satışının da endeksi 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 69500’e değin geri çekme potansiyeli var. Bu nedenle bu seviyelerde dikkatli olunmasında fayda var.

 
Diğer taraftan;  İMKB30 spot endeksin 75000 direncinin baskısına rağmen geri çekilme konusundaki direnci ve yukarı yönde potansiyelini koruması 75000 direncinin geçilmesi ihtimalinin de göz önünde tutulmasını gerekli kılıyor. Zira 75000 seviyesinin geçildiğine dair inancın oluşması hareketi 76500-77000 seviyesine değin hızla ivmelendirecek güce sahip olacaktır. Bu nedenle “75000 direnci geçilmez” gibi kesin bir yargı ile henüz düşüş yönünde net sinyal üretmemiş teknik göstergelerden önce düşüş yönünde pozisyon almayı riskli kılmaktadır…!
 
 

Euro/Dolar 
 
 
Euro/Dolar paritesi; Yunanistan borç yeniden yapıalndırılmasına dair beklentilerin olumlu yönde olması ile yeniden 1,32’lere geldi. Kritik bölge olan 1,30’un altına gerilemeyen paritenin 1,3250’nin altına gelmemesi teknik olarak hedefi; 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,35-1,36 aralığı yapacaktır. Çok önemli bir seviye olan ve uzun vadeli düşüş trendinin kırılması anlamını da taşıyan 1,3250 seviyesinin üzerinde kalınması; uzun vadeli euro lehine trendi başlatabileceğinden dikkatle izlenmelidir.
Diğer taraftan; 1,32’nin altına gelinmesi durumunda ise; ilk önemli destek 1,31 seviyesinde…
 
 
Dolar/TL  

 
Dolar/TL 1,82’nin altına kayınca 1,75 – 1,76 seviyesi civarından geçen 200 günlük hareketli ortalamaya doğru sert bir hamle yaptı. 1,75 seviyelerine gerileyerek 200 günlük hareketli ortalamasında tutunmaya çalışan Dolar/TL, dün yurtdışında doların değer kaybetmesinin de etkisiyle 1,75’in altına geriledi. Dolar/TL’nin 1,75 seviyesinin altına kayması; uzun dönemde değer kaybının sürmesini beraberinde getirerek; hedefi yeniden 1,60’lar yapabileceğinden çok önemlidir.

 
Diğer taraftan Dolar/TL’nin yeniden 1,75-1,76 bölgesinden geçen 200 günlük ortalamasının üzerine çıkması durumunda; 1,75 – 1,80 bandında bir hareketlilik görmemiz mümkün olacaktır. Ancak 1,76’nın üzerine çıkılmadıkça yön; teknik olarak, düşüşü işaret etmektedir….
 

Nuri SEVGEN

A Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ABD ekonomisi toparlanıyor mu, toparlanmıyor mu?

ABD'nin eski hazine yetkililerinden Altman, ABD ekonomisindeki toparlanmayı "ciddi anlamda zayıf" olarak niteledi

Kapat