Nuri Sevgen: Haftanın İç Gündemi: Seçim Sonuçları…

Geçtiğimiz hafta gelen özel sektör istihdamı sonrasındaki tarım dışı istihdam datasının da beklentilerin altında kalarak ABD ekonomisine dair endişelerin, borsa endekslerinde yarattığı satış baskısı dün de devam etti. Ancak dün bu baskıya dün bir de FED’in ülkenin en büyük bankaları için sermaye yeterlilik oranını artıracağına dair endişeler eklenince bankacılık sektörü öncülüğünde ABD borsa endekslerinde satışlar yaşandı. ABD borsa endeksleri son beş haftadır düşüyor. Dün S&P500 endeksi bu yılın 18 martından beri en düşük seviyesinin altındaydı.
 

Avrupa tarafında ise; global endişelerin kaynağı olan Yunanistan’a dair sıkıntı sürüyor. Hafta sonunda yeniden Yunanistan’a dair borç yeniden yapılandırılmasında anlaşıldığı söylentisi çıkınca haftaya sert yükselişle başlayan Euro’nun etkisi ile olumlu başlayan Avrupa Borsa endeksleri, Almanya kaynaklı “Yunanistan’a dair anlaşma henüz kesin değil” sözler üzerine tekrar satışa döndü.
Kısacası Batı’da değişen birşey yok. Hala ana konu Yunanistan ve bu durma bağımlı parasal tercihlerin yarattığı etkiler. Yunanistan Euro’nun değerini düşürüp yükselttikçe borsa endeksleri de direkt etkilenim içerisinde kalıyor.

 
İçeride ise; genel seçimler öncesindeki son haftanın içerisindeyiz. Seçim sonuçlarına dair senaryoların havada uçtuğu, spekülasyonların volatiliteyi artıracağı bir döneme giriyoruz. Bu psikolojik etkinin yanı sıra, Türkiye’nin seçim sonrasında kredi notunu “yatırım yapılabilir ülkeler” seviyesine çekmesi beklenen Moody’s; cari açık nedeniyle bu olasılığın gerçekleşmeme baskısının arttığı konusunda uyardı. Bu uyarılara ve seçim sonrası tedirginliklerin artacağı bir haftaya giriyor olmamıza rağmen içeride piyasalar yurtdışındaki olumsuz havadan ayrışan bir görünüm içerisindeydi. Tabii bu durumda mayıs ayında içerideki piyasaların zaten dışarıdan daha fazla negatif etki içerisinde olmasının da etkisini yadsıyamayız.

 
Bugün düne göre Asya borsaları ve ABD endeks futureları daha olumlu bir görüntü içerisinde. Yunanistan’a ilişkin durumun kesinleşmediğine dair haberlere rağmen Euro hala güçlü ve Yunanistan’ın batırılma ihtimalini hala zayıf görüyor. Ayrıca bu hafta Perşembe günü yapılacak Euro Bölgesi MB (ECB) faiz toplantısında faiz artırım sinyali geleceği beklentisi de Euro’nun gücünü korumasında ana etken. Euro güçlü oldukça da borsalarda kısa vadede olumlu hava sürecektir. Daha doğru bir anlatım ile; Dolar’a talep olmadıkça piyasalarda karamsar hava oluşmayacaktır…
 

Bugün İzlenecek Datalar :
            12:00   –           Euro Bölgesi perakende satışlar
            13:00   –           Almanya fabrika siparişleri
            17:00   –           ABD IBD/TIPP ekonomik iyimserlik
            22:00   –           ABD tüketici kredisi
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks; 200 günlük üssel hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 79250 seviyesini tekrar yukarı yönde geçmeyi başaramayarak ve bir süredir bültenlerimde de özellikle vurguladığım hedef seviye olan 75000 seviyesinin de altına geçen hafta geriledikten sonra başlattığı tepki hareketini sürdürüyor.

 
86000’den başlayan ve 75000’in de bir ara altına sarkan İMKB30 spot endeksin oluşturduğu kısa vadeli düşüş kanalı Cuma günü hacim desteği ile kırıldı. Dün de u kırılma teknik olarak teyid etti. Kısa vadeli hareketli ortalamaların da birbirine yaklaşıyor olması İMKB30 spot endeksin tekrar önemli direnç bölgesi olan, 200 günlük üssel hareketli ortalamasına doğru bir hamle yapma olasılığını artırıyor.
 

İMKB30 spot endeks 76000’in altına kaymadıkça 79000 seviyesine doğru bir hamle yapması teknşk olarak kuvvetle muhtemel. 76000’in altına gelinmesi durumunda ise kısa vadede oluşan 74000 seviyelerindeki dip seviye yeniden görülebilir. Bu nedenle 76000 önemli bir stop-loss sevyesi olarak dikkate alınmalıdır.

 
Euro/Dolar

 
Euro/ Dolar paritesi sert hareketlerine rağmen, olası seyrine dair 1,47 olarak belirttiğim hedef seviyeye çok yakın yere yükselerek,  hafif geri çekildi. 1,4658’den dün dönen parite bu sabah hala 1,46’nın üzerinde tutunmaya devam ediyor.
 

Grafikte de görüleceği gibi 1,45’in altına gelmemesi paritenin 1,47’nin geçilmesi ile 1,50’yi yeniden hedeflemesine neden olacaktır. Geçen ayki ECB toplantısı sonrasında 1,50’ye yakın yerden sert düşen ve 1,40’ın altına kadar gerileyen parite; bu haftaki ECB toplantısından çıkacak sonuca ve Yunanistan’a ilişkin açıklamalara çok duyarlı. Bu nedenle aşağıda 1,45 seviyesi kısa vade için stop-loss için dikkat edilmesi gereken; yukarıda ise 1,47, 1,50 hedefinin ilk kapısı olarak algılanması gereken seviyeler…
 

Dolar/TL
 

Bir süredir aynı cümleleri Dolar/TL için yazıyorum ama teknik olarak fiyatlar Dolar/TL’de 1,57’nin altına kaymadıkça, aşağıdaki yorumumu bültenimde aynen korumak zorundayım. Çünkü yatırımcılar tarafından, Dolar/TL 1,57’nin altına gelemediği gibi, 1,62 seviyesinin kritik önemi kısa vadeli bakış açısından çok daha fazla ön planda tutulmalı.

 
Yukarıdaki grafikte kırmızı daireler içerisinde de gösterdiğim gibi Dolar/TL’de teknik olarak bir yükseliş formasyonu olan Ters Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu görüntüsü veriyor. Bu formasyonun teyidi boyun çizgisi olan 1,62’nin geçilmesi ile teyid edecektir. Teknik olarak 1,58-1,60 bandı arasında tutunan ve “güç topluyor “ görüntüsü veren Dolar/TL’nin 1,62 seviyesini görme hatta geçme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerinde kalınması yükseliş hareketini sertleştireceği ve 1,70’leri hedefleyece bileceği için alarm seviyesi olarak kabul edilmelidir.
 

Diğer yandan 1,57’nin altında kalmayan ve güçlü duran Dolar/TL 1,57’in altına sarkar ise; kısa vadede 1,55’e, hatta 1,53’e kadar geri çekilme olasılığı yükseleceğinden ve dikkatli takip edilmelidir…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Fatih Özatay: Merkez Bankası’nın İşi Giderek Zorlaşıyor

Ortada bu kadar belirsizlik varken ve cari açıktaki yükselmeye rağmen, politika faizi neden düşürüldü.   Yeni politikasını uygulamaya henüz koymaya...

Kapat