Nuri Sevgen: Gözler Pepekada Olacak…!

Dün güne olumlu başlayan Avrupa ve ABD piyasaları, ABD’de beklentilerden olumsuz gelen dataların etkisi ile geriledi. Avrupa borsaları günü hafifi yükselişlerle kapatsa da ABD borsa endeksleri dünü düşüşle kapattı. Diğer yandan Goldman Sachs yayınladığı raporunda enerji talebinin yükseleceğini beklediği açıklaması ve emtiada alım önermesi başta petrol ve altın olmak üzere emtiada sert bir alış dalgası yarattı. Ancak açıklaşan ABD haftalık petrol stoklarının beklentilerden az azalması ve Euro’da yaşanan değer kaybı ve CFTC’nin petrol fiyatlarındaki oynaklığa ilişkin başlattığı soruşturma haberleri bu sabah petrol fiyatlarında tekrar geri çekilmeye neden oluyor.

 
ABD düzenleyici otoritesi, Commodity Futures Trading Commission (CFTC), 2008 yılında petrol fiyatlarında sert hareketlere yönelik manipülasyon soruşturması başlattığını açıkladı. Norveçli milyarder yatırımcı John Fredriksen’in sahip olduğu iki ayrı şirket hakkında manipülasyon soruşturması açtı. Bu soruşturma önümüzdeki dönemde petrol fiyatlarında büyük oynaklığa neden olabileceği beklentisini artırıyor.

 
İçeride ise; dün olumlu bir hava hakimdi. İMKB %2’yi geçen yükseliş ile kapanırken dolar ve faiz piyasasında hafif de olsa gerilemeler mevcuttu. Bu olumlu hava İMKB kapandıktan sonra Amerika piyasalarında havanın negatife dönmesi ve bu sabah da ABD endeks vadelilerinin düşüşle başlaması nedeniyle açılışta dağılabilir. Ancak hareketin yönünü netleştirecek olan bugün saat 14:00’te açıklanacak olan TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısından çıkacak faizlere yönelik açıklama olacaktır. Genel beklenti yıllık bazda 60 milyar doları geçerek nominal olarak yeni bir rekor kıracak gibi görülen cari açık riskine karşın PPK toplantısından politika faizi ya da zorunlu karşılık ornları değişimi beklenmiyor. Zira son aylarda aldığı zorunlu karşılık artışı kararları ile TCMB piyasadan 42 milyar TL ve 1,5 milyar dolar çekse de bankaların kredi hacmi artışı hala sürüyor. Bu nedenle TCMB’nın  son toplantılarında beklentilerin dışında süpriz kararlar da aldığı düşünülürse; bugün 14:00’te PPK kararları ve ayrıntıları netleşmeden içeride piyasalar net yön belirlemeyecek gibi görülüyor.
 

Yapılan anketlerde büyük oranda; TCMB kararlarında bugün bir değişiklik yapmayacağı, beklense de bugün olası bir süpriz karar bankacılık sektörüne direkt etki edeceğinden İMKB’de sert dalgalanmalara yol açabilir. Bu nedenle; açıklama yapıldığı saatlerde açıklamaların piyasaya yönelik etkileri netleşene kadar pozisyon alınmaması daha rasyonel bir davranış olacaktır…
 

Bugün İzlenecek Datalar :

            11:30   –          İngiltere GSYH

            11:30   –          İngiltere konut kredileri

            14:00   –          Türkiye TCMB faiz kararı

            14:00   –          ABD haftalık ipotek kredisi başvuruları

            15:30   –          ABD dayanıklı mal siparişleri

            17:00   –          ABD konut fiyat endeksi

            17:30   –          ABD haftalık petrol stokları
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks için 200 günlük üssel hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 79250 seviyesi civarı teknik olarak çok kuvvetli bir bölge olduğunu son bültenlerimde sürekli vurguluyorum.  Zira 200 günlük ortalamalar uzun vadeli hareketin yönü açısından çok önemlidir. Bu nedenle İMKB30 spot endeks bu desteğinin altına kayınca satışlar sertleşti ve İMKB30 spot endeksi 76000’e kadar düşürdü.

 
İMKB30 spot endeks hafta başından itibaren yurtdışındaki olumsuz havaya rağmen taban yapma çabasındaydı. Ancak dünkü bültenimde de özellikle vurguladığım tepki dün taban yapma çabasının ardından İMKB30 spot endekste gerçekleşmeye başladı. Hala 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 79250 seviyesi geçilmediğinden dünkü yükseliş hala  “tepki yükselişi” olarak sınıflandırılmalıdır. Bugün 14:00’teki TCMB kararları sonrasında çizilecek yön daha hareketin devamı açısından daha net bilgiler verebileceğinden çok önemli olacaktır. Zira 79250’nin üzerinde kalınması hareketin 80500-81000 bandına taşınmasına neden olabileceğinden çok ama çok önemlidir.

 
Diğer yandan İMKB30 spot endeksin beklediğim tepkiyi verememesi ya da olası tepki ile 79250 seviyesini geçememesi durumunda; 75000 hedefi hala geçerli olacaktır…!

 
Euro/Dolar

 
Euro/ Dolar paritesi 1,50 hedefinden başlattığı sert düşüş sonrasında 1,40 seviyelerine yeniden geldi. 1,40 teknik olarak çalışır ve yeniden Euro tepki verirse ikili dip olasılığı teknik olarak mümkün. Ancak 1,40’ın altında kalınması durumunda ise teknik göstergeler paritenin 200 günlük üsssel ortalaması olan 1,36’ları hedefleyebileceğini söylüyor…!

 
1,40’ın çalışarak paritenin tepki vermesi durumunda ise; önemli kuvvetli direnç bölgesi ve kısa vadeli hedef 1,43 olacaktır…
 

Dolar/TL

 
Yukarıdaki grafikte kırmızı daireler içerisinde de gösterdiğim gibi Dolar/TL’de teknik olarak bir yükseliş formasyonu olan Ters Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu görüntüsü veriyor. Bu formasyonun teyidi boyun çizgisi olan 1,62’nin geçilmesi ile teyid edecektir. Teknik olarak 1,58-1,60 bandı arasında tutunan ve “güç topluyor “ görüntüsü veren Dolar/TL’nin bu haftaya 1,61’e değerek başlaması nedeniyle 1,62 seviyesini görme hatta geçme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerinde kalınması yükseliş hareketini sertleştireceği için alarm seviyesi olarak kabul edilmelidir.

 
Diğer yandan 1,58’nin altında kalmayan ve güçlü duran Dolar/TL 1,58’in altına sarkar ise; kısa vadede 1,55’e kadar geri çekilme olasılığı yükseleceğinden dikkatli takip edilmelidir…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dolar/TL:İstek devam ediyor(Cem Şengezer)

Altı günlük  ortalaması altına düştükten sonra tekrar yükseliş görüldü ve düşüşler hızla karşılanıyor. Eğilim korunuyor, yükselme isteğinin önemli destekleyicisi 50...

Kapat