Nuri Sevgen: Genel Sosyete Olmak Out, Fakirlik İn

Önceki gün FED’in açıklamaları ile moral bulan ABD ve Avrupa borsaları düne yükselerek başlasa da Avrupa borç krizi kaynaklı olarak Fransa’nın kredi notunun düşeceğine ve Fransız bankası Societe Generale’in zor durumda olduğuna dair spekülasyonlar ile dünü sert düşüşlerle kapattı. Avrupa’da düşüşler %5’i geçerken; ABD borsa endeksleri %5’e yakın oldu.
 

ABD’nin kredi notunun düşürülmesinin ardından piyasalar gözüne Avrupa borç krizi süresince bankaları en büyük riski taşıyan Fransa’yı kestirmiş gibi duruyor. Kredi notu AAA olan Fransa’nın notunu dün FITCH teyid edip, görünümünün de durağan olduğunu belirtse de piyasalar bu sefer de Fransız bankalarının aleyhinde yaptığı spekülasyon ile Avrupa borsalarında sert satışlara neden oldu. Bu arada da günah keçisi 2008’de krizin ilk sert etkileri hissedilirken 7,1 milyar dolarlık yolsuzlukla adı manşetlere taşınan Fransız bankası Societe Generale oldu. O dönemde; “vadeli işlemler piyasasında yolsuzluk yaparak bankayı Jerome Kerviel zarara uğrattı” denerek konu kapatılmıştı ama görünen o ki piyasalar Societe Generale ile kozlarını tam olarak paylaşamamış. Societe Generale hisseleri dünü %15 değer kaybı ile kapatırken; dünya borsalarında genel olarak en büyük satış dalgası bankacılık sektörüne geldi. Hatta bankacılık sektörü belki de dünyanın en sağlamı durumunda olan Türk bankaları bile dün gün sonuna doğru taban fiyattan işlem gördü. Kısacası 2008’de Lehman ile yaşadığımız korkular, mevcut durum algılamasında yanılgıya yol açıyor ve paniğin artmasına neden oluyor. Durum öyle kontrol dışı ki; işgüzarın biri bankalar hakkında ya da ülke kredi notları hakkında mail yazıp (şaka amaçlı olsa da),  birilerine göndereceği bir mail bile piyasalarda büyük bir sarsıntıya yol açabileceği kadar hassas günler yaşıyoruz.
   

İçeride ise; yurtdışındaki havanın dönmesiyle piyasalar düne olumlu başlamıştı. Ancak yine yurtdışında çıkan bankacılık sektörüne dair söylentiler ve Fransa’nın kredi notuna dair spekülasyonlar içerdeki piyasaları da etkisi altına aldı. Özellikle İMKB’de 2. seans kapanışına yakın gelen sert satış dalgası endeksin bir ara %8’e yakın düşüşe geçmesine neden olurken; neredeyse tüm bankacılık sektörü hisseleri taban fiyattan ya da o seviyeye yakından işlem gördü. 2,12’ye gerileyen kur sepeti yeniden 2,15’in üzerine çıktı.

 
Piyasalar çok ama çok tedirgin. ABD’nin bile kredi notunun düştüğü dönemde gelebilecek olası kötü haberlere karşı çok duyarlı. Volatilitenin böylesine arttığı dönemde piyasa içerisinde olup mantıklı düşünmek de çok kolay olmuyor. Özellikle kaldıracın yüksek olduğu piyasalarda pozisyonu olanlar bu büyük volatilite içinde büyük marjlarda zararlar ile muhatap olabiliyor. Örneğin dün VOB’da İMKB30 yakın vadeli sözleşmesinde günün en yükseğine yakın değerden uzun pozisyon alan bir yatırımcı gün sonundaki satışta tüm yatırdığı teminatını sıfırlama riski ile karşı karşıya kalabiliyor. VOB’da kaldıraçın son günlerde bire 8’in altında olduğunu ancak dünyada bire 400’lere kadar çıktığını düşünürseniz oynaklığın piyasalarda sağlıklı düşünmeyi nasıl önlediğini daha iyi anlayacaksınız. Çünkü zarar edilirken yaşanan panik sürecinde ne yatırımcı, ne de o yatırımcıya kredi veren ya da riskini taşıyanlar mantıklı davranamazlar. O panik anındaki tek düşünce; mümkün olunan en az hasarla piyasadan çıkmaktır.
 

Sonuç olarak; piyasalar taban arayışı içinde olduğu dönemlerde, böylesi büyüklükte olmasa da, oynaklıklar; geçmişte de rastlanan durumlardır. Sorun şu ki; tabanın nerede olacağı henüz belli değil. Çünkü piyasalar çok hassas ve kırılgan. Bu kırılganlığın bir destek noktasında motive olması ve güven bulması mümkün olmadan tedirgin hava sürecek, taban arayışı sonlanmayacaktır. Acele etmeden sakin düşüne bilenlerin kazançlı çıkacağı; panik nedeniyle, yanlış karar verenlerin zor günler geçireceği bir dönemdeyiz.

  
Bugün İzlenecek Datalar :
 
 
15:30   –           ABD haftalık işsizlik sigortası başvuruları           

15:30   –           Ticaret dengesi
  

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

Önceki gün hacim desteği ile birlikte günün en yüksek seviyesinden kapanan İMKB endeks grafikleri dün bültenimde de önemini vurguladığım düşen kanal alt bandının geçtiği seviye olan 66000 ilk önemli direnç bölgesini geçmeyerek sert bir düşüşle günü kapattı.  66000 seviyesinin geçilerek İMKB30 spot endeksin düşen kanal alt bandının üzerine çıkılması teknik olarak görüntüde bir taban oluşumu açısından olumlu bir görüntü verebilecekken; dün yurtdışı kaynaklı serrt düşüş ile günün en düşük seviyesine yakın kapayan endeksin taban oluşumunu hala tamamlayamadığı görülüyor.Önceki gün 60000 seviyesinde destek bularak 66000’e hamle yapan İMKB30 spot endeksin dün gün sonuna gelen panik satışlar ile 60000’in altına inerek 59000 seviyesine yaklaşması teknik desteklerin panik zamanlarında öneminin olmadığının kanıtı. Genel görüntü İMKB30 spot endeksin 60000 seviyesinin üzerinde tutunamaması durumunda 56500’ü aşağıda hedefleye bilir. Bu nedenle 60000 seviyesinde taban oluşumu sonuçlanmadan bu seviyelerden pozisyon alınması; risk alınması anlamı taşıyacağından, acele edilmemelidir…
 

Euro/Dolar
 

Kısa vadeli hareketli ortalamalarında destek ve güç bulma çabası ile 1,43 seviyesinden geçen kısa vadeli ortalamaların altına ve üstüne doğru hamleleri sürüyor. 1,43 seviyesinin altında kalması paritenin 200 günlük hareketli ortalamasına yöneltirken; 1,43’ün geçilmesi hareketin hedefini 1,50 yapacak güçte olacağını bir süredir bültenlerimde önemle belirtiyordum. Tüm piyasalar gibi oynaklığın yüksek olduğu Euro/Dolar paritesinde de taban arayışı sürüyor. Ancak şurası net ki; aşağıda 200 günlük hareketli ortalamanın, yukarıda kısa vadeli hareketli ortalamaların ve düşen trend direncinin baskısı kırılmanın yakın olduğunu gösteriyor. Mevcut görüntü ise; 1,40 seviyesinden geçen 200 günlük hareketli ortalamanın altında kalınmadıkça, kırılmanın yukarı yönde ve sert olabileceği şeklinde ama bu kırılmanın sinyali 1,43’ün üzerinde kalınmasını paritenin teyid etmesi ile mümkün olacaktır.
 

Dolar/TL

 
Dolar/TL için dün bültende yazdığım yorumda vurguladığım; “1,75 seviyesinden geçen yükselen trend bandın altına gelinmesi Dolar/TL’nin yeniden 1,70-1,71 bandına geri çekilmesine neden olabileceğinden önemli bir teknik seviyedir.” Görüşüm hala sürüyor. Dün bu bandın altına kaymayı deneyen Dolar/TL, yurtdışı piyasalardaki dalgalanma ile yeniden bandın üzerine kendini attı. Bu nedenle bu trend üst bandı desteği olan 1,75 seviyesi dikkatle takip edilmelidir. 1,75’in altına gelinmesi durumunda; 1,70’in, teknik olarak, hedef olduğu dikkate alınarak Dolar/TL’de pozisyon alınmalıdır…Diğer yandan bu nadın altına gelinmemesi ise Dolar/TL’deki hala yükseliş yönündeki potansiyele vugu yapacağından yeniden zirve seviyesini olan 1,82-83’üdeneme olasılığı artacaktır. Bu nedenle 1,75’in altına kaymadıkça; Dolar/TL, Dolar lehine hareketini sürdürme potansiyeli içerisinde olacaktır…

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kıbrıs Rum Kesimi Çöpe Doğru Gidiyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu   Fitch, Kıbrıs Rum kesiminin kredi notunu indirdi. Fitch yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum kesiminin ”A-” olan kredi notunu...

Kapat