Nuri Sevgen: Eile Mit Weile (Acele İşe Şeytan Karışır)…

Hafta sonu toplanan G-20 Maliye ve Ekonomi Bakanları toplantısı sonrasında 23 ekimde yapılacak G-20 liderler zirvesinde sorunun çözümü için baskı yapıldığı haberleri ile dün güne olumlu başlayan piyasaları Alman yetkililerin açıklamları bozdu. Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert; “G-20 Maliye bakanları toplantısında Avrupa’daki borç krizinin çözümüne yönelik geniş kapsamlı çözüm planı için son tarih olarak belirlediği 23 ekimde konuya ilişkin eksiksiz bir plan açıklanmayacağını” söyledi. Bu açıklamalar piyasada satış için bahane olarak kullanıldı. Zira Seibert açıklamasında; “yeniden bir paket ile herşeyin çözülebileceğine dair hayallerin öne çıktığını, ancak tüm sorunların bir gecede sonlandırılamayacağını” belirterek, krizin önümüzdeki seneye kadar ancak sonlanabileceğini söyledi. Doğal olarak “kim 1 sene bekler, bize acil çözüm lazım” havasındaki piyasalar Euro’da satışa geçince; borsalarda da sert satışlar başladı.
Almanlar insanlık tarihi boyunca daima disiplinleri ve ciddiyetleri ile bilinen bir karakteristik özelliğe sahip olmuşlardır. Hayalcilikleri Amerikalılar gibi olmadığı gibi; filozofik yaklaşımdan çok realistik düşünceyi ve rasyonalizmi ön planda tutmuşlardır. Uzun vadeli planlar yapmak kadar onlara büyük bir disiplin ile uymak Almanların bilinen en önemli özellikleridir. Zaten bu yüzden değil midir ki; Alman sanayisinin ürettiği mal, dünyanın her yerinde birinci sınıf kalite olarak gösterilmesi? Böyle planlı hareket eden bir millete; “hadi 8 günde Avrupa borç sorunu çöz” demek, olası bir planın baştan savma olacağını bilen Almanlar için pek de kabul edilemez bir baskı olduğu aşikar. Zira Alman yönetimi de en az piyasalar kadar, acil bir şekilde tatmin edici bir plan yapamaz ise; Euro Bölgesinin, hatta AB’nin, uçuruma gittiğini görüyor. Seibert’de bunu açıkladığı konuşması piyasalarda satış için bahane olarak kullanıldığı açıktır. Ancak Merkel ve Sarkozy’nin 9 ekimdeki toplantısı sonrasında kesin olarak bir plan çıkacağına dair yaratılan beklentiye reaksiyonunu veriyor. Çünkü genel piyasa mantığı spekülasyona dayanır ve spekülatif hareket olası riskleri ne kadar fiyatlamaz ise; o risk gerçekleştiğinde reaksiyonu sert olur. Dün yaşanan süreçte de Avrupa ve ABD borsalarında %2’yi bulan düşüşlerdeki ana sebep budur. Balık hafızamızı tekrar uyandırmak amacı ile Almanların; bazan direkt Merkel tarafından, bazan da Merkel’e yakın isimler tarafından önemli beklentiler piyasalarda oluşmasın diye böylesi “gaz alma” operasyonu kapsamında açıklamalar yaptığını hatırlatmak isterim.  Umarım yine durum aynıdır. Çünkü eğer gerçekten bir plan ortaya çıkmaz ise; önümüzdeki dönemde Avrupa kaynaklı büyük bir dalganın piyasaları vuracağı aşikardır…
İçeride ise; dün öğleden önce yurtdışındaki olumlu havaya rağmen kur sepetindeki ve faizlerdeki yükseliş içeride İMKB’yi tedirgin ediyordu. Zira TCMB’nın geçen hafta kurların yükselmesi karşısında yaptığı agresif müdahalenin durması ve dolar satış ihalelerinde miktarların azaltılması TL’ye değer kaybettiriyor. Kur sepeti daha önceki zirve seviyesi olan 2,21 seviyelerini gördü. Gerçi yerel paralarda değer kaybı genel olarak dün hemen hemen tüm gelişen ülke paralarında görülse de; TCMB’nın tam olarak geçen hafta yaptıkları sonrasında bu hafta piyasaları sadece izliyor konumunda olması, döviz piyasasında kafaları karıştırmışa benziyor.
Bugün İzlenecek Datalar :
11:30   –          İngiltere eylül ayı TÜFE
12:00   –          Almanya ZEW endeksi
14:45   –          ABD haftalık mağaza satışları
15:30   –          ABD eylül ayı ÜFE
16:00   –          ABD ağustos ayı net sermaye hareketleri verisi
***      Bugün ABD piyasaları açılmadan önce Bank of America, Coca Cola, Goldman Sachs’ın; piyasalar kapandıktan sonra Apple, Yahoo’nun 3. Çeyrek bilançosu açıklanacak.
 
İMKB Bugün İçin Beklenti :
İMKB30 spot endeks, 74500-75000 civarından geçen 200 günlük hareketli ortalamasının gücünü hissediyor. 73500’ü geçemeyerek yurtdışı piyasalarda da gelen satışların etkisiyle geri çekilen İMKB30 kısa vadeli yükselen trend kanal alt bandı desteği seviyesi olan 71400-71500 bölgesine geriledi. Günün gördüğü en düşük seviyesine yakın kapatan İMKB30 spot endeksin, daha önce kuvvetli idrenç olan ve yükselişi tetikleyen, 71000’in altına gelerek yükselen trend kanalının dışına çıkması durumunda kısa vadeli bir trend değişimine gidebileceğinden dikkatle takip edilmelidir. Zira 71000 seviyesinin altında kalınması durumunda 68000’li rakamlara değin geri çekilme yapabileceğinden 71000 çok önemli bir destek seviyesidir…
Diğer yandan İMKB30 spot endeksin yükselen kanalın içerisinde kalması durumunda ise; kanal üst bandı seviyesi olan 77000 seviyelerine dair yükseliş potansiyeli sürmeye devam edecektir.
Euro/Dolar 
Euro/Dolar paritesi bir süredir önemle belirttiğim görüşlerimdeki gibi 1,39-40 bandını geçemeyerek yönünü aşağı çevirdi. Yukarıdaki grafikte mavi ok ile de işaretlediğim bölge çok ama çok kuvvetli bir direnç bölgesi. Bu bölgenin geçilmesi Euro için düşüş trendinden çıkılarak yükseliş trendine geçişin teyidi olacağından; bu seviyenin geçilmesi temel önemli beklentilerin gerçekleşmesi ile mümkün olabilir. Dün alman Hükümet Sözcüsünün konuşması bahane edilerek, bu direnç seviyesinden dönen paritenin 1,3670 seviyesindeki kısa vadeli hareketli ortalamalra değin bir geri çekilmesi teknik olarak güç toplama olarak algılanacaktır. Ancak 1,36’nın altına gelinmesi ise; paritenin tekrar 1,31’e doğru yolculuğunun başlaması anlamına geleceğinden; 1,36 seviyeleri dikkatle izlenmesi gereken bir seviyedir.

Dolar/TL 
 
Cuma günü yazdığım son bültenimde de önemle uyardığım gibi Dolar/TL, 1,84 seviyesinin üzerine çıkarak kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini yukarı yönde kesmesine ve yeniden 1,90 seviyesini hedeflemesine neden oldu. Teknik görüntü gereği Dolar/TL yeniden 1,83’ün altına gelmedikçe de 1,90 seviyesinin görülmesi kuvvetle muhtemel…!

Nuri SEVGEN

A Yatıırm

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dalgalı seyir

IMKB100 için kötümser görüşümüz devam etmekle birlikte endekse göre daha iyi performans gösterecek hisseler olduğunu düşünüyoruz. Hissenin geçmiş performansının düşük...

Kapat