Nuri Sevgen: Doların Değeri İçeride Değil, Dışarıda Artmamlı…!

Avrupa kaynaklı endişeler yıla yükseliş ile başlayan borsalara dün yine satış getirdi. İtalya’nın en büyük bankası UniCredit’in sermaye artırımına gitmesi, bankanın sermaye açığının olduğuna dair spekülasyonları artırınca bankacılık sektörü öncülüğünde Avrupa borsalarında başlayan satışlar; Almanya’nın 5 milyar euro satış öngördüğü dünkü 10 yıllık ihalesinde 4,05 euro borlandığı haberiyle arttı. ECB’ye mevduat olarak yatırılan paranın 453 milyar euro ile yeni bir rekora neden olması da moralleri iyice bozdu. Çünkü; bu kadar büyük miktarda bir paranın bankalar arası piyasada daha yüksek bir getiriyle plase edilmesi mümkünken, MB’na yatması; bankacılık sektöründe birbirlerine olan güvenin en düşük seviyeye indiğinin net bir kanıtıdır. Benzer durumu biz de 2001 krizi döneminde Demirbank ile başlayan süreçte yaşadık.

 

Euroda satış, dolarda alışları tetikleyen yukarıda yazdığım üç gelişme; eurodan kaçarak dolara dönüşü hızlandırınca tüm dünya borsaları da satış dalgası etkisi altında kaldı. Zira mevcut oyun teorisi gereği doların değer kazanması dolar bazlı carry-trade işlemlerinden dolayı borsalara satış getiriyor. Avrupa’da borsalar %0,5 – 1,6 arasında değer kaybederken; en sert düşüş Paris borsası’nda %1,59 ile gerçekleşti. Zira Avrupa’da borç krizi hatırlandıkça ilk akla gelen Fransa’nın kredi notunun düşebileceği endişesi geldiğinden bu durum bence normal.

 

ABD borsa endeksleri ise düne %0,5 civarında düşüşle başlasa da gelen olumlu ekonomik verilerin etkisi ile günü %0,3’ları bulan yükselişlerle kapadı.
   

İçeride ise; TCMB dövize yine doğrudan müdahale ederek 200-300 milyon dolar tahmin edilen satış gerçekleştirdi. Böylece TCMB’nın son 4 günde yaptığı satışın 4 milyar doları geçtiği tahmin ediliyor. Müdahale sonrasında kur sepeti 2,14’lere gerilerken Dolar/TL 1,86’ları gördü. Ancak doların euro karşısında yaşadığı değer kazancının etkisiyle bu sabah Dolar/TL  1,88’lere çıksa da kur sepeti 2,15’ler düzeyinde stabil bir görüntü içerisinde.

 

İMKB’de ise yurtdışındaki olumsuz havadan etkileşime ek olarak, kuvvet komutanlarının Bülent Arınç’ı ziyarete gitmesi ve 2 kuvvet komutanının istifa edeceği dedikodularının etkisiyle neredeyse önceki gün aldığı primin tamamının verildiği bir gün oldu.
Sonuç olarak; dün, piyasaların “yeni yıl yeni başlangıç” umudunu yitirmeye başlayarak yeniden Avrupa’daki soruna odaklandığı bir gün olurken dolara hassasiyet artıyor. Zira bir süredir yazdığım gibi; doların değer kazanması dolar ile borçlanarak yapılan yatırımlarının maliyetlerini artırıcı etki yaptığından piyasalarda satış dalgasına neden oluyor. 
 

Bugün İzlenecek Datalar :
12:00   –          Euro Bölgesi, kasım ayı ÜFE
12:00   –          Euro Bölgesi, ekim ayı sanayi siparişleri
14:00   –          İngiltere, MB faiz kararı
15:15   –          ABD, aralık ayı ADP özel sektör istihdam verisi
15:30   –          ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları
17:00   –          ABD, aralık ayı ISM imalat dışı endeks
                                                                                                                                            
  

İMKB Bugün İçin Beklenti :

 

Son günlerde bültenimin bu bölümünde İMKB30 spot endeks için 62000 – 62500 seviyesinin önemini defalarca dile getirdim. Zira yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi kısa vadeli hareketli ortalamalar bu seviyede kesişmeye başladı. Yani kısa vadede maliyetler bu seviyede birikme gösteriyor. Bu nedenle bu seviyenin altına inilmesi yönünde inancın hakim olması satış; üzerine çıkılması yönünde inancın hakim olması da alış dalgası getirecektir. Bu gelecek dalganın çok sert olacağını; aşağı yönde 58000, yukarıda ise 67000’i hedefleyebileceğini de sürekli yazıyorum.

 

Önceki gün 62500’ün yüksek hacimle geçilmesi yukarı yönde hareketin süreceğine dair bir teknik görüntü verse de dün yaşanan satış dalgası ile 62000 seviyesindeki uzun vadeli düşen kanal alt bandına değin ani bir düşüş yukarı yöndeki beklentilerin olasılığını azaltıcı bir görüntüye neden oldu.

 

Uzun lafın kısası, demek istediğim; İMKB30 spot endeks buralarda taban yaparak yükseliş denemesi içerisinde mi yoksa sert düşüşe mi hazırlanıyor bunu belirleyecek olan 62000-62500 aralığı olacaktır. Bu seviyenin altında ya da üstünde kalınması hareketin devamı açısından öncü bir sinyal olacağından; panik değil ama teyakkuz halinde piyasanın seyrinin netleşmesini beklemekte fayda var. 
 
 
Euro/Dolar  

 
Euro/Dolar orta vadeli düşen trend kanalı alt bandının geçtiği seviye olan 1,28’lerde tutunarak 1,31’lerden geçen kanalın üst bandına doğru bir hamlesi, 1,31’in gücü nedeniyle başarıya ulaşamadı. Dün 1,30’un altına gelerek tedirgine den parite 1,28’in altına gelmedikçe hala 1,31 civarından geçen düşen kanal üst bandını zorlama şansı mevcut. Dün de yazdığım gibi 1,31 civarı düşen kanal üst bandı olması ve bu seviyenin geçilmesi ile kısa vadeli ortalamaların yukarı yönde birbirlerini keseceği nedeniyle çok kritik bir direnç bölgesi.  1,31’ın geçilmesi düşüş trendini bitirerek 1,35’e doğru bir trendin başlamasına neden olabilecek bir hareketi başlatabileceğinden o seviyelere yakın yerlerden paritenin satış yemesi bence normal. Zira 1,28’in altına inilmedikçe 1,31’in geçilmesi teknik olarak ihtimal dahilinde olduğu unutulmamalıdır.
 

Diğer taraftan 1,28’in altına gelinmesi durumunda ise; önce 1,26 sonrasında da 1,24’lere doğru aşağı bir atağı başalatacak önemli bir kırılma olacağını da hatırlatmak isterim…
 

Dolar/TL  

 

Dolar/TL, TCMB’nın dün de doğrudan müdahalelerinin sürmesi ve doların diğer paralara karşı da değer kaybetmesinin verdiği destekle 1,88 seviyesindeki kritik desteğinin altına kaydı ve 1,86’lara kadar dün geriledi. Ancak yurtdışında yaşanan olumsuz hava ve dolardaki yeni bir değer kazanç hareketi Dolar/TL’nin bu sabaha 1,88’in üzerinde başlamasına neden oluyor.

 
Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; 1,88-1,89 seviyeleri çok önemli bir teknik seviyedir. Bu seviye hem kısa vadeli yükselen trend kanal alt bandı hem de kısa vadeli hareketli ortalamaların aşağı yönde birbirlerini kestiği seviyedir. Bu nedenle 1,89’un üzerine çıkılarak orada kalınması yeni ve sert bir şekilde 1,95’e yükseliş dalgasını başlatabileceğinden dikkatle takip edilmelidir.
Diğer taraftan, 1,89’un üzerine çıkılamaması durumunda Dolar/TL’nin mevcut teknik görüntüde 1,83’ü hedeflediği teknik olarak net şekilde görülmektedir…
 
 
Nuri SEVGEN

A Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ali Ağaoğlu: Merkez’in Politikasının Yan Etkileri…

Merkez Bankası dün ard arda dördüncü gündür forex piyasalarına ‘doğrudan’ müdahale etti. Aralık ayının son haftasında ‘normal gün-istisnai’ gün diye...

Kapat