Nuri Sevgen: Dolar Dolmadıkça Kör Buzağı Topallamazmış…

Önceki gün, Avrupa’da en büyük risk olarak algılanan bankacılık sisteminin yeniden sermayelendirilmesi konusunda aksiyon alınacağına dair piyasalarda oluşan olumlu hava; Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun açıklamaları ile daha da arttı. Barroso;  “Avrupalı hükümetlerin bankacılık sistemini istikrara kavuşturmak için herşeyi yapacaklarını” söyledi. Bu haberin ardından İngiltere MB’nın tahvil alım programını artırdığı haberi de borsalardaki olumlu havayı iyice artırdı. Ancak Euro MB (ECB) faizlerde değişikliğe gitmemesi ve karar sonrasında ECB Başkanı Trichet’nin başkan olarak görevi devretmeden önceki son basın toplantısındaki açıklamaları bir ara Euro’nun değer kaybına ve borsaların sendelemesine neden olsa da Avrupa’da borsalar dünü %3’ü geçen yükselişler ile kapattı.

 
Mevcut oyun teorisi gereği; Euro’nun değer kazanmasını sürdürmesi piyasalarda dolar bazlı carry-trade işlemlerini rahatlatıyor ve Dolar diğer paralara karşı değer kazanmadıkça başta borsalar olmak üzere piyasalarda olumlu reaksiyon sürüyor. Yani bültenlerimde sürekli vurguladığım gibi; “Dolar dolmadıkça, piyasalar boşalmayacak..!”

 
İçeride ise; son iki günde, direksiyonunda TCMB’nın olduğu piyasa hareketleri dikkat çekici ve biraz da alışılmadıktı. Zira önceki gün 1 milyar 350 milyon dolarlık satım ihalesini dün de düzenleyen TCMB; döviz munzamlarının ardından dün TL munzam karşılıklarında da indirime gitti. Yapılan operasyonların etkilerinin para piyasalarına etkilerini bir süre sonra daha net göreceğiz. Bu aksiyonları alırken de unutulmaması gereken; TCMB’nın elindeki data setinin kimsede olmayışı ve çalışanlarının hem tecrübeli hem de çok iyi eğitimli olduklarıdır. Bunları neden yazıyorum? Çünkü son iki günkü döviz satım ihaleleri ile “TCMB atacak kurşununu bitiriyor.”, “Kullanılabilir rezervi azalıyor.” Yönündeki spekülayonlar garip bir şekilde rahatsız edici boyuta ulaştı.  Eğer ülkeden yurtdışına bir döviz kaçağı yok ise; MB’sı alacağı aksiyonlar ile rezervlerini eritmeden TL’nin değerini belirleyebilecek güce ve araçlara sahiptir. Yani son dönemde yüksek talep ile yükselen fiyatlarından rahatsız olunan döviz, yurtdışına çıkmayıp, yurtiçinde finansal sistem içerisinde kaldıkça; TCMB rezervinin biteceğini düşünmek sadece gaflet olur. Ancak alınan dövizler yurtdışına kaçıyorsa ve bu durum TCMB rezervlerinde onarılması zor bir hasar bırakma ihtimali varsa; TCMB yönetimi çok büyük risk alıyor demektir. Dünyanın belki de en güvenli finansal sistemi içeride mevcut iken hala içeriden yurtdışına ciddi bir döviz kaçağı varsa ve kimsede olmayan data seti TCMB’nda mevcut iken, TCMB’nın tıpası açık havuza para pompalamaya devam edeceğini düşünmek; TCMB gibi büyük bir kurumu çok küçümsemek olacaktır. 
 
 
Bugün İzlenecek Datalar :

 
13:00   –          Almanya ağustos ayı sanayi üretimi
15:30   –          ABD eylül ayı tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri
17:00   –          ABD ağustos ayı toptan satış – stok verileri
22:00   –          ABD tüketici kredileri
*** Çin’de piyasalar tatil nedeniyle kapalı
                                                                                                                                              

İMKB Bugün İçin Beklenti :

 
İMKB30 spot endeks, son bültenimde de dikkat çektiğim gibi 70000 seviyesinin üzerindeki tutunma çabasını sürdürüuor. Ancak kısa vadeli hareketli ortalamalar, yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi birbirlerine 70500-71000 bandında yaklaştılar. Genel görüntü; eğer İMKB30 spot endeks 71000 seviyesinin tekrar üzerine çıkarak orada kalamaz ise; kısa vadeli ortalamaların aşağı yönde birbirlerini keseceği şeklinde. Bu nedenle 70000 seviyesinin altında kalınması; hareketli ortalamaların aşağı yönde birbirlerini kesmesini tetikleyecek ve İMKB30 spot endeksin yeniden 64000’li seviyelere doğru bir düşüş hareketine yönelmesini neden olabileceğinden çok önemli bir seviyedir.

 
Diğer yandan İMKB30 spot endeks yeniden 71000 seviyesinin üzerine çıkabilir ve orada tutunmayı başarabilir ise; hedef yeniden 75000 seviyesinin üzeri olacaktır…!  
   

Euro/Dolar  
 
 
Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; 1,28 seviyeleri hem yatay hem de Fibo desteği olması nedeniyle bu seviye çık kuvvetli bir destek durumundadır. Zira parite 1,35’in üzerine çıkarak orada tutunmayı başaramadıkça da 1,28-1,30 bandı aralığı teknik ana hedef olmaya devam edecektir ama düşen kanal alt bandı olan 1,31 seviyesi şimdilik destek oluşturuyor. 1,35’e doğru yeni bir hamle yapan paritenin 1,35’i geçememesi durumunda ana hedefi olan 1,28’e doğru hareketini sürdürmesi beklenmelidir…
  

Dolar/TL 

 
Dolar/TL, TCMB operasyonlarının etkisiyle bir süredir önemle bültenimde belirttiğim 1,90 direncinin üzerine çıkamadı ve orta vadeli yükselen trend kanalı içerisine döndü. 1,83 civarından geçen 21 günlük hareketli ortalamasından destek bulan Dolar/TL, yeniden yükselen kanal üst bandının geçtiği seviyesinin üzerine çıkma çabası içerisinde.

 
Dolar/TL, 1,87’nin üzerine çıkarak orada tutunmayı başaramadıkça, yönlerini aşağı doğru çevirmeye başlayan  kısa vadeli hareketli ortalamalar; Dolar/TL’nin 1,79-1,80 seviyesine doğru bir hareketi başlatacaktır. Bu nedenle önerim; 1,87 seviyesinin üzerinde kalnmadıkça Dolar/TL’de alım yönünde pozisyon taşımak risk almak olacağı yöünündedir…
 

Nursi SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Hisse havası var

IMKB100 için kötümser görüşümüz devam etmekle birlikte endekse göre daha iyi performans gösterecek hisseler olduğunu düşünüyoruz. Hissenin geçmiş performansının düşük...

Kapat