Nuri Sevgen: Dışarıda Merkozy; İçeride Merkezi…

Avrupa menşeili tedirginlikler, Çin ekonomisinin son iki yılın en düşük hızındaki büyüme rakamları ve ABD’de Goldman Sachs’ın beklentilerden kötü gelen bilançosu Avrupa borsalarının gün genelinde satıcılı olarak seyretmesine neden oldu. Avrupa’da Fransa’ya Moody’sin kredi notunu düşürebileceği sinyali vermesi dün Avrupa’da satıcılı seyirde ana bahane olarak görülürken; ABD borsaları açılmadan gelen Goldman Sachs’ın 3. Çeyrek zararının beklentilerden de kötü olması Avrupa’da endekslerin düşüşlerinin bir ara %2’ye yakın düşmesine neden oldu. ABD borsa endekslerinin açılış sonrasında toparlanması Avrupa borsalarında da kapanışa doğru toparlanmayı beraberinde getirdi. Türkiye saatiyle yaklaşık olarak 18:00-18:30 civarında Avrupa borsaları kapanışı sonrasında, saat 22:00 civarında açıklanan İngiliz Guardian gazetesi haberi ile Euro değer kazanırken ABD borsa endeksleri %2’yi bulan yükselişler ile günü kapattı. Guardian’ın haberine göre; Fransa ve Almanya Avrupa finansal istikrar fonunun (EFSF) 2 trilyona yükseltilmesi konusunda anlaştı. AB diplomatlarına dayandırılarak verilen haberde hali hazırda büyüklüğü 440 milyar euro olan EFSF’nin 5 kat artarak zor durumdaki ülke ve bankalara yardım etmek amacıyla 2 trilyon euroya yükseltilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı haberi Euro/Dolar paritesinin yeniden 1,38’in üzerine çıkmasına neden oldu. Her ne kadar Guardian’ın haberinin doğru olmadığı haberleri başka finansal ajanslardan gelse de piyasalar, belki de olumlu havaya inanmayı uygun gördüğünden, olumlu havasından çok etkilenmedi.
  

İçeride ise dışarıdaki olumsuz havanın etkisiyle olumsuz yönde seyreden piyasalar; öğleden sonra TCMB’nın 5 yıl aradan sonra ilk kez döviz piyasasına müdahale ettiği haberi ile yeniden olumlu bir havaya büründü. Sabah saatlerinde 1 milyar 350 milyon dolarlık döviz satış ihalesi yapacağını duyurarak bir kaç günlük sessizliğini bozan TCMB; ihalede 750 milyon dolarlık satış yaptı. Öğleden sonra da Dolara 1,8670 seviyelerinden direkt müdahaleye başlayan TCMB Dolar/TL’nin 1,85’in hemen altına gelmesini sağladı. Yaklaşık 400 milyon dolar ile piyasalara doğrudan müdahale ettiği söylenen TCMB’nın kurlarda yükselişe izin vermeyeceği mesajı geçen hafta sonra yeniden piyasalarda hissedildi. Müdahale sonrası 2,19 seviyelerine kadar gerileyen kur sepeti (%50 dolar + %50 eurodan oluşur) bu sabah erken saatlerde tekrar 2,21 seviyelerine yakın seyrediyor. Müdahalenin başarılı olup olmayacağını göreceğiz. Ancak dikkat edilmesi gereken döviz satan TCMB piyasadan TL çektiği ve TL’de piyasayı sıkıştıracağıdır. Yakın dönemde yaptığı ihaleler ve müdahale ile 7 milyar dolar sattığı söylenen TCMB piyasadan 13 milyar TL’ye yakın para çekmiş olmalı. Eğer talep edilen döviz yurtiçinde kalıyor ise; TL sıkıştıkça maliyeti (faiz oranı) artacağından, o döviz tekrar sisteme TL’yi değerlendirici etki ile dönecektir. TCMB müdahaleleri ile kurlarda gerileme olmaması sonrası korkulan ise; paranın yurtdışına kaçma olasılığı…

 

Bu sabahın flaş haberi ise Moody’sin FITCH ve S&P’nin ardından İspanya’nın kredi notunu düşürmesi oldu. Dün Türkiye saatiyle gece yarısından sonra açıklanan haberde; İspanya’nın kredi notu iki basamak düşürülerek Aa2 seviyesinden A1 seviyesine çekti. FITCH ve S&P’nin ardından beklenen bu indirim piyasalarda bülteni yazdığım sabah saatlerinde büyük bir moral bozukluğu yaratmışa benzemiyor. Piyasalar daha çok bu hafta sonu yapılacak G-20 liderler zirvesinde çıkması muhtemel plan üzerine kurgulu haberlere duyarlı. Bu nedenle bu hafta, dünkü Guardian haberi gibi, ğek çok haber ve spekülasyona hazırlıklı olmakta fayda var…
 

 
Bugün İzlenecek Datalar :
11:00   –          Euro Bölgesi ağustos ayı cari işlemler dengesi
11:30   –          İngiltere MB son faiz toplantısı tutanaklarını açıklayacak
15:30   –          ABD eylül ayı konut başlangıçları ve inşaat izinleri
15:30   –          ABD eylül ayı TÜFE
17:30   –          ABD haftalık petrol stokları
21:00   –          ABD FED’in Bej Kitap raporu açıklanacak
                                                                                                                                             

 
İMKB Bugün İçin Beklenti :

 
İMKB30 spot endeks, dünkü bültenimde önemle belirttiğim 71000 seviyesinin altına gün içinde sarksa da gün sonunda 71000 seviyesinin üzerinde kalarak yükselişe dair beklentilerin teknik olarak sürmesini sağladı. Ayrıca kapanış itibari ile yükselen trend kanalı içerisinde kalarak grafiklerde önemli bir bozulmanın da olmasını engellemişe benziyor.

 
Aşağıda 71000 seviyesindeki desteği ile yukarıda 73500 seviyesindeki direnci arasında sıkışan İMKB30 spot endeksin de yurtdışı piyasalardaki durulmayı beklediği açık. Bir süredir yazdığım gibi; İMKB30 spot endeks 71000 seviyesinin altında kalmadıkça yükseliş yönündeki beklentim teknik olarak değişmeyecek ve 77000 hedefi sürecektir. Ancak 71000 seviyesinin altında kalınması ise grafiklerde önemli bir bozulmaya neden olacak ve İMKB30 spot endeksin 68000’li rakamlara sert bir düşüş yaşamasına neden olabileceğinden 71000 çok ama çok önemle takip edilmesi gerekli bir seviyedir…!
    

Euro/Dolar  
   

Yukarıdaki grafikte mavi ok ile de işaretlediğim bölge çok ama çok kuvvetli bir direnç bölgesi. Bu bölgenin geçilmesi Euro için düşüş trendinden çıkılarak yükseliş trendine geçişin teyidi olacağından; bu seviyenin geçilmesi temel önemli beklentilerin gerçekleşmesi ile mümkün olabilir. Önceki gün bu direnç seviyesinden dönen paritenin 1,3670 seviyesindeki kısa vadeli hareketli ortalamalara değin bir geri çekilmesi teknik olarak güç toplama olarak algılanacaktır. Ancak 1,36’nın altına gelinmesi ise; paritenin tekrar 1,31’e doğru yolculuğunun başlaması anlamına geleceğinden; 1,36 seviyeleri dikkatle izlenmesi gereken bir seviyedir.
  

Dolar/TL 
 
 
Son günlerde önemle uyardığım gibi Dolar/TL, 1,84 seviyesinin üzerine çıkarak kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini yukarı yönde kesmesine ve yeniden 1,90 seviyesini hedeflemesine neden oldu. Her ne kadar TCMB dünkü doğrudan müdahalesine rağmen Dolar/TL’nin 1,83’ün altına gelemedi. Dün de yazdığım gibi; teknik görüntü gereği Dolar/TL yeniden 1,83’ün altına gelmedikçe de 1,90 seviyesinin görülmesi hala muhtemel…!
 
  

Nuri SEVGEN

A Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Taner Berksoy: Finans Kapitale Karşı Kalkışma

Krizin alması muhtemel yeni şekiller esas ilgi alanı olmaya devam ed’yor/  Avrupa’daki yeni uzlaşmazlık görüntüleri ana ilgi alanının bir süre...

Kapat