Nuri Sevgen: Çin İşi Japon İşi. Bunu Yapan, Dolara Karşı…

Haftanın ilk işlem gününde dünyada takip edilen gelişmiş borsaların neredeyse tamamı noel tatili nedeniyle kapalıydı. Bu nedenle içeride piyasalar, özellikle de İMKB, işlem hacminin yılın en düşük seviyelerine indiği bir gün yaşadı. Gün, Asya piyasalarında açık olan Tokyo Borsası başta olmak üzere, bir kaç borsada alımlarla başlamasının ardından İMKB’de de olumlu havaya neden olurken; döviz ve faiz piyasalarındaki hareket TCMB’nın son hamleleri nedeniyle tedirgindi. Cuma günü 1,350 milyar dolarlık döviz satım ihalesi açan TCMB, 1,008 milyar dolarlık talebe rağmen 50 milyon dolar satınca TL’de sert bir değer kaybı yaşanmıştı. Bu beklenmedik hamle nedeniyle TCMB Başkanı Başçı’nın bugün saat 10:00’da 2012 yılındaki para ve kur politikasını anlatılacağı basın toplantısı günün en önemli beklentisi haline geldi. Zira TCMB dün yaptığı açıklama ile 27 aralık 2011 tarikinden itibaren bir sonraki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına kadar olan dönemde açılacak günlük döviz ihalelerinde satılabilecek en yüksek tutarın 1,35 milyar dolar, takip eden iki günde de satılabilecek en yüksek tutarın ise 1,7 milyar dolar düzeyinde ilan etmeye devam edeceğini duyurdu. Ancak istisnai durumlar haricinde alınan tekliflerin sadece 50 milyon dolara kadar olan kısmını karşılayacağını da ekleyerek döviz piyasasında kafaların iyice karışmasına neden oldu.

  
TCMB’nın bugün yapacağı açıklamalar dün açıklanan ve ekonomide soğumaya dair sinyaller veren kapasite kullanım oranı nedeniyle de içerideki piyasaların seyri açısından çok önemli olacaktır.

 
Dışarıda ise; tatil nedeni ile gelişmiş piyaslar kapalı olsa da Japonya ile Çin’in Yen ve Yuan işlemlerinde doları aradan çıkaracakları ve bu para birimlerinde işlem yapanları teşvik edeceklerini açıklaması yılın son günlerinde çok tartışacak bir karar oldu. Çünkü; doların, rezerv para olarak en fazla kullanıldığı iki ülke ekonomisinin ticari ilişkilerinde doları aradan çıkararak kendi paralarını kullanmaya başlıyor olması, doların dünya genelinde terk edilme eğiliminde olduğunun sert bir kanıtı. 
 

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, dünya üzerinde büyük dolar rezervleri ile Amerikan parasına bağımlı ekonomik bir köle olarak görülmekten kurtulması için kendi parasının rezerv para olarak kullandırılması için bir süredir önemli girişimler içerisinde. Son dönemde Avrupa’ya yapılacak yardımı, IMF’nin para olarak kabul edilen kur sepeti SDR içerisinde yer alma şartına bağladığı yönünde sinyaller veren Çin’in dolara bağımlılıktan kurtulma çabaları başarılı olursa doların rezerv olarak tartışılmazlığı önemli sekteye uğrayacaktır. Zira Çin’in ardından, doğal kaynaklarını dolar karşılığında satmaktan huzursuz olan Rusya  dolara karşı isyan bayrağını kaldıran önemli ekonomik güçler olacaktır…
 

 
Bugün İzlenecek Datalar :

 
10:00   –          TCMB Başkanı Başçı’nın “2012 yılında para ve kur politikası” konulu basın toplantısı
14:45   –          ABD, haftalık mağaza satışları
16:00   –          ABD, ekim ayı S&P Case-Schiller konut fiyat endeksi
17:00   –          ABD, Conference Board tüketici güveni
17:00   –          ABD, aralık ayı Richmond FED imalat endeksi
***      İngiltere ve İrlanda’da piyasalar, tatil nedeniyle kapalı olacak
                                                                                                                                             

 
İMKB Bugün İçin Beklenti :

   
İMKB30 spot endeks, 65500 seviyesinin altına kayınca, aşağı yönde sert bir düşüş hareketine başladı ve uyardığım gibi 60800-61000 bandına değin geriledikten sonra başlattığı tepki ile 62500 seviyesnin üzerine çıkma çabasında dün başarılı olmuş gibi bir görüntü içerisinde kapandı. Ancak işlem hacminin yılın en düşük seviyelerinde iken yaşanan dünkü yükselişin gerçek bir yükseliş mi yoksa sanal, geçici bir hareket mi olduğunu belirleyecek sinyal bugün gelecektir. Çünkü dün neredeyse tamamı kapalı olan gelişmiş borsalar bugün işlem görmeye başlayacaklar. Son günlerde gelişmiş piyasalardan negatif yönde ayrışan İMKB’nin bu seyrini sürdürüp sürdürmeyeceği 62500’ün üzerinde kalmasına bağlı olacaktır.

 
Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi İMKB30 spot endeks uzun vadeli düşen trend kanalı alt bandının geçtiği seviye olan 62500’ün üzerinde kalması hareketin yükseliş ivmesi kazanmasına neden olabileceğinden çok önemlidir. Zira 62500’ün üzerinde kalınması İMKB30 spot endeksin kısa vadeli düşen kanal üst bandı olan 63500-63700 seviyesine doğru sert bir hareketi beraberinde getirebileceğinden dikkatle izlenmesi gereken seviyedir.

 
Daha da önemlisi İMKB30 spot endeksin grafiği incelendiğinde kısa vadeli hareketli ortalamaların bir birlerini kesmeye hazırlandıkları ve 64000’in üzerine çıkılması ile yükseliş potansiyelinin artarak, İMKB30 spot endeksin 67500’ü hedefleyebileceği görülüyor. Bu nedenle 62500 sevyesinin altında kalmadıkça İMKB30 spot endeks için teknik göstergeler yükseliş yönünde bir hazırlık içerisinde bir görünüm arz ediyor.

 
Diğer taraftan İMKB30 spot endeksin 62500 seviyesinin altına, tekrar, geri çekilmesi durumunda ise; kısa vadeli düşen kanal alt bandı seviyesi olan 60000 hedefinin hala geçerli olacağını da hatırlatmak isterim…

 
Euro/Dolar  
 

1,30 seviyesinin de altına sarktıktan sonra Euro/Dolar paritesi, yeniden 1,30’ların üzerine çıkarak orada tutunabilme yönündeki çabasında geçen hafta başarılı oldu ve 1,32’nin üzerine doğru bir hareketin sinyalini vermeye başladı. 1,30 seviyesinde destek bulduğu gözlenen parite, teknik olarak, 1,30’un altına kaymadıkça; Euro lehine hareketini sürdürerek içinde bulunduğu kısa vadeli düşüş kanalı üst bandı olan 1,32 civarına doğru bir hamle yapacak gibi görülüyor.

 
Diğer taraftan paritenin 1,30’un tekrar altına kayması durumunda paritenin ise; aşağıda hedefi 2011 yılı başında görülen 1,26 seviyeleri olacağından 1,30 destek olarak çok önemli bir seviyedir.

 
Dolar/TL 

 
Dolar/TL, 1,91 seviyesindeki zirve seviyesini geçemeyerek TCMB’nın büyük miktarlı satım ihalesi haberi ve Doların yurtdışında da değer kaybının etkisiyle yeniden kuvvetli destek bölgesi olan 1,87’ye gerilese de cuma günü TCMB’nın ihalede sadece 50 milyon dolar satması nedeniyle yeniden 1,90’lara çarptı. Zirve seviyesi olan 1,91’i  henüz başaramasa da 1,87’nin de altına gelmeye direniyor. Zira Dolar/TL’nin 1,87’nin atına gelinmesi kısa vedeli hareketli ortalamaların yönlerini aşağıya çevirmelerine neden olabileceğinden; 1,87 seviyesini teknik olarak önemli hale getirmektedir.

 
Diğer taraftan 1,87’nin altına gelmekte direnen Dolar/TL’nin 1,91 zirvesini geçerek 1,95’e doğru muhtemel bir yükselişi göz ardı edilmemelidir. Zira 1,87’nin altına gelinmedikçe, teknik göstergeler böyle bir görüntü ve istek içerisinde olacaklardır…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
A. Savaş Akat: 2011’de Dünya Ekonomisi

Son iki yazıda çıkan yılı değerlendiriyoruz. Yıllarca sadece Türkiye’ye odaklandık. Dışarıyı ihmal ettik. Ama krizle birlikte küresel konjonktürün önemi arttı....

Kapat