Nuri Sevgen: Büyük Pompa Yine İş Başında

ABD ekonomisine dair olumsuz verilerin gelmeye devam etmesine rağmen ABD borsa endekslerinde %4 ve Avrupa borsalarındaki %2’ye yaklaşan yükselişin ardında Cuma günü başlayacak Jackson Hole toplantılarında Bernanke’nin yapacağı konuşmaya dair beklentiler var. Son dönemde gelen ekonomik verilerin 2009 yılı seviyelerine yakın gerçekleşmesi FED’in ekonomiyi destekleyeceği yönündeki beklentilerin piyasalarda ağır basmasına neden oluyor. NY FED ve Philedelphia FED verilerinin ardından dün gelen Richmond FED verileri de imalat sanayinin iyi gitmediğini ve endeksin temmuzdaki -1 seviyesinden -10’a gerilemesi ABD ekonomisi için hiç de olumlu sinyaller vermiyor. Bu verilere rağmen ABD borsa endekslerinin dün %4’e yakın yükselmesi FED’in Jackson Hole toplantılarında önemli açıklamalar yapmasına dair beklentilere olan inancın arttığını gösteriyor. Her ne kadar dünkü yükselişte J.P. Morgan’ın Bank of America’yı alacağına dair spekülasyonlar etkili olsa da ana sepep olarak hala FED’e dair beklentiler gösteriliyor.
 

Sorun şu ki; “bu kadar umut bağlanan 3. parasal genişleme konusunda FED bu hafta sonu ya bekleneni vermezse ?” İşte bu soruya içerdeki piyasaların daha temkinli yaklaştıkları kesin. Zira dün TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından süpriz karar çıkmamasına rağmen, uzun bayram tatili sebebiyle piyasaların Jackson Hole’dan gelebilecek olası riske kendini hazırladığı hissediliyor.
 

Kısacası; piyasalar yine büyük bir pompa mekanizması ile Jackson Hole toplantılarında FED’in açıklamalarını şişiriyor. Böylece FED, yeni bir parasal genişleme yapmaya zorlanıyor. Ancak mevcut verilere bakıldığında yeni bir likidite programının mevcut ekonomik sorunların çözümünde pek de etkili olmayacağı aşikar. Bu duruma rağmen; “FED yeni bir likidite programı açıklar mı ?”, göreceğiz. FED’in kriz döneminde beklenmedik, aktif politikalarına şahit olduğumuz bu dönemde “mümkün değil..!” demek çok da doğru olmadığından en iyi tercih risk almadan sonuçlara göre hareket etmek olmalıdır…
 

Son Not: Moody’s bu sabah Japonya’nın AA2’den bir kademe indirerek AA3’e çekti. Görünümünü de durağan olarak belirledi.
 

Bugün İzlenecek Datalar :
 

10:00   –           Türkiye 2. çeyrek konut satışları           

11:00   –           Almanya IFO güven endeksi           

12:00   –           Euro Bölgesi haziran ayı yeni sanayi siparişleri           

14:30   –           Türkiye ağustos ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı           

15:30   –           ABD temmuz ayı dayanıklı mal siparişleri           

17:00   –           ABD haziran ayı FHFA konut fiyat endeksi           

17:30   –           ABD haftalık petrol stokları

 
İMKB Bugün İçin Beklenti :

 

İMKB30 spot endeksin ikinci kez 60000 seviyesinden dönerek uzun vadeli düşen kanal bandının üzerine çıkmak üzere yaptığı hamleyi dün de sonuca ulaştıramadı. 65500 civarından geçen bu direnç bölgesine doğru dün de hamle yaparak bu seviyenin üzerine çıkmayı başaramayan İMKB30 spot endeks dün yeniden 62500 desteğine doğru geri çekildi. 65500 önemli bir direnç bölgesi. Bu seviyenin geçilmesi İMKB30 spot endeks için hedefi 70000 yapacağından dikkat edilmesi gereken bir bölge. Son günlerde bu seviyeden satışlarla karşılaşsa da her düşüşte, daha önceki en düşük seviyeye kadar gerilemeden talep ile karşılaşan endeksin, grafiklere göre, güç toplama çalışması yaptığı izlenimi oluşmaktadır. 62500 seviyesinin altında kalmadıkça da bu görünüm sürecek ve taban oluşumu kuvvetlenecektir. Özetlemek gerekirse; 62500 seviyesinin altında kalmadıkça İMKB30 spot endeks 65500 seviyesindeki önemli direnç bölgesini kırmak için güç topluyor görüntüsü içerisindedir.

 

Euro/Dolar

 
Beklentilerim de yeni bir gelişme henüz yok: Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; paritenin, kısa vadeli hareketli ortalamalarında destek ve güç bulma çabası ile son dönemde yaptığı 1,43 seviyesinden geçen kısa vadeli ortalamaların altına ve üstüne doğru hamleleri sonlandırma çabası sürüyor. Bir süredir bültenlerimde ısrarla yazdığım gibi; 1,43 seviyesinin altında kalması paritenin 200 günlük hareketli ortalamasına yöneltirken; 1,43’ün geçilmesi hareketin hedefini 1,50 yapacak güçte olacaktır. Bu nedenle; Kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini yukarı kestikleri ve kısa vadeli düşen trend direncinin geçtiği seviye olan 1,43’ün geçilmesi paritenin 1,50’ye doğru hareketini başlatabileceğinden; parite, tekrar 1,43’ün altına kaymadıkça da, bu hedefe yönelik alınan pozisyonlar korunmalıdır…

 
Dolar/TL

 
Dolar/TL kısa vadeli yükselen trend kanalı üzerindeki hareketini sürdürmeye devam ediyor. Bu görüntünün güç toplamamı yoksa güç kaybı mı olduğunun teyidi; Dolar/TL’nin kısa vadeli yükselen trend kanalı üst bandının altına gelip-gelmemesi ile netleşecektir. Trendin yükselmesi sebebiyle daha önce 1,75 olarak belirttiğim bu önemli destek seviyesi 1,7650 olmuştur.  Bu seviyeden geçen bu desteğin altına gelinmesi Dolar/TL’nin 1,71’e kadar bir geri çekilmesine neden olabilecek güçte olabileceğinden 1,7650 çok kritik bir seviyedir. Bu seviyenin dikkatle takip edilmesini öneririm…!Diğer yandan yükselen trend kanalının içerisine girilmeyerek üzerindeki hareketin sürmesi durumunda; Dolar/TL’nin yeniden zirve seviyesini deneyebilecek, hatta geçebilecek bir güç toplama döneminde olabileceği de akıllarda tutulmalı, pozisyonlar bu duruma göre şekillendirilmelidir.
 

N. Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gold Under Fire Again Ahead of US Open, Crude Oil Set to Rise

Gold is under attack again while crude oil is aiming higher as risk appetite firms ahead of the opening bell...

Kapat