Nuri Sevgen Borsa, Dolar Değerlendirmesi

Borsalarda Dün Kapanışlar ve Bu Sabahki Gelişmeler: Avrupa piyasalarında bugün Brüksel’de yapılacak Euro Bölgesi liderler zirvesinden olumlu bir sonuç çıkacağına dair beklentiler ve ABD’de borç limiti sorununun aşılacağına dair umut ile düne yükselerek başlarken; ABD’de beklentilerden olumlu gelen bilançoların da bu yükselişte etkisi yüksekti. Ancak önceki gün ABD borç limiti tavanının artmasına yönelik yeşeren umuda rağmen hala net bir adım atılmaması da piyasaları tedirgin etmeyi sürdürdü ve Avrupa borsaları günü başladıkları olumlu havada bitiremedi. ABD borsa endeksleri de borç limiti sorununun verdiği tedirginlik içerisinde hareket ederken, dün gelen 2. el konut satışları datasının beklentilerin oldukça altında ve son yedi ayın en düşük seviyesinde gelmesi borsalarda satışları hızlandırdı. Güne vadeli işlemler piyasasında %0,7 seviyesinde yükselerek başlayan ABD borsa endeksleri dünü %0,4’ü bulan düşüşlerle kapattı.

Bugün için uluslararası piyasalarda gözler, Brüksel’de toplanacak Euro Birliği liderler zirvesi olağanüstü toplantısından gelecek haberlerde olacak.İçeri de ise Brüksel haberlerinin yanı sıra bugün TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısı faiz kararı açıklanacak.

Avrupa borç krizinin yayılmasını önlemek amacıyla bugün Brüksel’de biraraya gelecek olan Euro Bölgesi liderler zirvesinden Yunanistan’a ilişkin önemli kararlar çıkması bekleniyor. Her ne kadar Merkel “toplantıdan mucize kararlar beklenmemesi” konusunda piyasaları uyarsa da; piyasalar, toplantıdan piyasalar için olumlu sonuç çıkacağı yönündeki umudunu koruyor görüntüsü içerisinde. Özellikle Euro’daki yükselişin en önemli sebebi bu toplantı olarak gösteriliyor. Bu toplantı öncesinde dün Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy 7 saatlik bir toplantı yaptı ve toplantıya da telefon aracılığı ile Euro MB Başkanı Trichet ve AB Başkanı Herman Van Rompuy’un da katıldığı bildirildi. Liderler zirvesinin bugün Türkiye saati ile 13:00 – 14:00 civarında başlaması bekleniyor.

İçeride ise; TCMB’nın faizler ile ilgili alacağı karar konusunda süpriz beklenmezken, toplantı sonrası yapılacak açıklamalar dikkatle takip edilecektir. Önceki gün IMF’nin Türk ekonomisi hakkındaki olumsuz yönde revize edilen raporu ve hükümet tarafından yapılan “kriz olabilir, aman dikkat..!” uyarıları sürerken PPK’nın bugün alacağı kararlar ve ekonominin geleceğine dair açıklamaları büyük önem taşıyor.

Bugün İzlenecek Datalar :           

11:30   –           İngiltere perakende satışlar           

14:00   –           TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı faiz kararı           

15:30   –           ABD haftalık işsizlik sigortası başvuruları           

17:00   –           ABD konut fiyatları endeksi           

17:00   –           ABD Philedelphia FED imalat endeksi

İMKB Bugün İçin Beklenti :

Yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; İMKB30 spot endeks kısa vadeli hareketli ortalamaların altına gelmesi ve tekrar üzerine çıkmayı başaramamasının baskısı altında. Zira kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini 76800 civarında aşağı yönde kesmeleri hareketin kısa vadede yeniden 72000’li seviyelere yönlendirebilecek güçte…Son günlerde de 76800 bölgesindeki kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirleri ile kesiştiği önemli direnç bölgesinin geçilememesi ile  başlayan satış dalgası İMKB30 spot endeksi, teknik olarak satışı tetikleyecek olan 75000 seviyesinin de altına dün getirdi. 75000 seviyesinin altında kalınması; İMKB30 spot endeksi 72000 seviyelerindeki teknik hedefine doğru yöneltecektir. Her ne kadar teknik olarak ters OBO formasyonu benzeri bir görüntü İMKB30 spot endeks grafiğinde bir süredir dikkat çekse de; İMKB30 spot endeks kısa vadeli hareketli ortalamaların birbirlerini aşağı yönde kestiği bölge olan 76500 – 76800 seviyesinin üzerine hacim desteği ile çıkmadıkça, bu olasılık şimdiden satın alınmaya başlanmamalıdır. Çünkü şimdilik teknik olarak trendin yönü satış eğilimlidir ve bu durumu tersine çevirebilecek teknik görüntü hareketli ortalamaların geçtiği bölgenin üzerine çıkılmadan ortaya çıkmayacaktır. Bu nedenle rüzgara karşı değil, rüzgar yönünde hareket etmeniz; işinizi kolaylaştıracaktır. Son Not: Yabancı takası global krizin en derin hissedildiği dönemdeki seviyesi olan %62’nin de altına indiğini de hatırlatmak isterim…

Euro/Dolar  

200 günlük hareketli ortalama seviyesine geçen hafta başında İtalya gerginliği ile gelen, hatta 1,3970 civarından geçen 200 günlük hareketli ortalamanın altına kadar sarkan parite tekrar bu seviyenin üzerine çıkmayı ve tutunmayı başardı. Parite teknik olarak; son günlerde yazdığım gibi, güç toplama evresindeki yatay bant hareketini sürdürür bir seyrini dün tamamladı.  Zira paritenin 1,41 – 1,43 arasında bir süre güç topladıktan sonra  kısa vadeli hareketli ortalamalar beklediğim gibi dün birbirlerini yukarı yönde kesti ve yukarı yönde 1,45’i kendine hedef aldı. Parite tekrar ortalamaların birbirleri ile kesiştiği seviye olan 1,42’nin altında kalmadıkça, teknik analize göre, 1,45 hedefine doğru olan kısa vadedeki yolculuğu başlamış gibi duruyor.Diğer yandan kısa vadeli hareketli ortalamanın yukarı yönde kesiştiği seviye olan 1,42’nin altında kalacak hareket de paritenin Euro aleyhine hareketini tekrar 200 günlük üssel hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 1,3970’e yöneltecek güçte olacağından 1,42 seviyesi önemle takip edilmelidir…!

Dolar/TL 

Dolar/TL uzun süredir önemle belirttiğim yukarı yöndeki trend hareketini sürdürüyor. Bu nedenle de yeni bir beklenti değişikliğine sahip değilim: Teknik olarak önemli direnç bölgesi olan, 1,62’nin geçilmesi ile bu seviyeyi önemli destek haline getiren Dolar/TL, teknik olarak kısa vadeli hedef seviye ve direnç bölgesi olan 1,6650 seviyesinin üzerinde tutunmayı henüz başaramadı. Dolar/TL, için önemli direnç seviyesi olan 1,6650 seviyesinin üzerinde tutunması ile ana hedefi 1,70 yapacağından, çok önemli. Son günlerdeki denemelerine rağmen, 1,6650’nin henüz geçilememesi nedeniyle, kısa süreli bir güç toplama operasyonu teknik olarak yaşanabilir. Bu nedenle Dolar/TL’nin 1,65’in altına sarkması durumunda 1,63’e doğru kısa süreli bir geri çekilme görülebileceinden 1,65 seviyesi önemli bir destek seviyesi olarak takip edilmelidir…!Ancak genel görünüm Dolar/TL, uzun süredir yazdığım gibi; 1,62’nin altında kalmadıkça trend yükseliş yönündedir ve ana hedefi teknik olarak 1,70’lerin görülme olasılığı yüksektir…

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Emtialar (Cem Şengezer)

ALTIN: aşırı hareketler törpülenecektir Bahar dönemi rekorları sonrası, yazdönemi de rekorla geçiyor.  Düşüşler de geçmişe göre zayıf kalıyor, geçen haftaki...

Kapat