Nuri Sevgen: Bin Ladin Öldürüldü…!

Geçen haftanın son gününde ABD borsaları beklentilerden olumlu gelen ekonomik data ve bilançoların etkisiyle yükselerek kapanış yaparken; Avrupa borsaları da yükselişlerini sürdürdüler.

 
İçeride ise son bir kaç gündür özellikle belirttiğim VOB’daki İMKB sözleşmelerinde vade sonu etkisi çok net şekilde gözlemlendi ve bu baskı ortadan kalkınca sert alışlar gözlendi. Sert düşüş ve sert yükselişlerin bir arada gözlendiği volatilitenin tavan yaptığı bir gün zaten vadesi kapanacak olan nisan sözleşmelerindeki pozisyonların spot etkisi nedeniyle beklediğim bir durumdu ve gerçekleşti de.
 

Bu sabahın en önemli haberi ise Amerikan Başkanı Obama’nın canlı yayında verdiği Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü haberi oldu. Bu haber bülteni yazdığım sabah saatlerinde ABD borsa endeks vadelilerinin güne %0,8 civarında yükseliş ile başlamasına neden olurken; Dolar’a değer kaybettirip, petrol ve altın fiyatlarına düşüş getiriyor. Bu etki kalıcı olabilir mi bilinmez ama Ladin’in ölümü sonrasında El Kaide terörü 10 yıldan fazla süre sonunda bitecek umudu, piyasaların olumlu başlamasına neden oluyor. Tabii seneye yapılacak kritik ABD başkanlık seçimlerinden tutun da, Afganistan’dan çekilme sürecine kadar pek çok konuda Obama yönetimine destek sağlayacaktır. Aklıma ister istemez, 1999 yılında yakalanarak, rahmetli Ecevit’in genel başkanı olduğu DSP’nin oy oranını büyük oranda artmasına önemli yardımı dokunan; terörist başı geldi.
 

Bu haftanın diğer önemli gündem maddeleri ise; yarın açıklanacak Türkiye ÜFE ve TÜFE dataları, Perşembe günü açıklanacak Euro Bölgesi MB faiz kararı ve haftanın son iş gününde gelecek olan ABD tarım dışı istihdam verileri olacaktır.

 
Bugün İzlenecek Datalar :
 

            10:55   –          Almanya PMI imalat endeksi

            11:00   –          Euro Bölgesi PMI imalat endeksi

            17:00   –          ABD ISM imalat endeksi

            17:00   –          ABD inşaat harcamaları

            *** Çin, Tayland, Tayvan piyasaları tatil nedeniyle bugün kapalı
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks 81500 ile 84500 arasında yatay ve düşük hazimli hareketini nisan ayı boyunca sürdürdü. Bu yatay hareketlilik kısa vadeli hareketli ortalamaların birbilerine yaklaşmasına neden olduğunu son günlerde özellikle bültenlerimde belirtiyordum. Bu sıkışma sonrasında da hareketin 84500 seviyesini geçmesi ve ardına hacim desteğini alması sert bir hamle ile yükselişi 90000’e kadar sürdürebilecek güçte olabileceğini de özellikle vurguluyordum. Cuma günü öznemli direnç bölgesi olan 84500 seviyesinin hemen üzerinde kapanan İMKB30 spot endeskin bu seviyede tutunması 90000 hedefine doğru hareketin başladığını teyid edecektir. Cuma günkü harekette, son günlerdeki işlem hacmindeki daralmanın yükselişe rağmen sürüyor olması yükselişe dair teknik görüntüyü zayıflatıyor. Bu nedenle beklediğim 90000 seviyesine doğru yükselişin sağlığı açısından hacmin artması şart. Aksi takdirde 90000 görülemez diyemem ama olası bu yükselişe katılım olmayacağından kalıcı ve altı sağlam bir yükseliş olmayacaktır.
 

Diğer yandan İMKB30 spot endeksin 84500 seviyesinde tutunamaması ve geri çekilmesi durumunda ise kuvvetli destek, kısa vadeli hareketli ortalamaların geçtiği 83500 seviyesinde…

 
Euro/Dolar
 

Euro/ Dolar paritesi özellikle önemini belirttiğim; 1,4650 seviyesinden geçen yükselen trend kanal direncine çarptıktan sonra, 1,45’lere geri çekildi. Ancak 1,45’in altına gelmeyen parite yükselen trend kanal direncini, önceki akşam FED açıklamaları sonrasında, geçerek 1,50 hedefini teyid etti. Zira parite; kısa vadeli yükselen trend kanalı üst bandı olan 1,47 seviyelerinin altına gelmedikçe de 1,50 hedefini görme olasılığı yüksek…

 
1,47’nin altında kalınması ise paritenin 1,45’e değin geri çekilmesine neden olabileceğinden dikkatle izlenmelidir…!

 
Dolar/TL
 

Dolar/TL 200 günlük hareketli ortalamasının ehem altındaki yatay hareketini sürdürüyor. Çok kritik bir bölge olan 1,5350’nin üzerine çıkmak için güç topluyor görüntüsü veren Dolar/TL’nin bu seviyenin üzerine çıkması durumunda 1,55’e doğru sert bir yükseliş olasılığı bulunmaktadır.

 
Diğer yandan Dolar/TL’nin 1,51’in altına kayması durumunda ise; 1,47’ye doğru bir düşüş hareketini başlatabilir.

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex Parite ve Emtia Analizleri

EUR/USD ANALİZ ABD'nin ilk çeyrekte beklentilerin altında kalarak yüzde 1.8 büyüme kaydetmesi, korkuları da tetikledi. Petrol fiyatlarındaki artış, tüketimi aşağı...

Kapat