Nuri Sevgen: Bernanke Yeni Bir Şey Demedi ki…

Borsalarda Dün Kapanışlar ve Bu Sabahki Gelişmeler: Dün Avrupa ve ABD borsa endeksleri güne olumlu başlasa da günü, özellikle ABD borsa endeksleri, aynı şekilde tamamlayamadı. FED Başkanı Bernanke’nin ekonomideki toparlanmanın yavaş olduğunu belirtmesi ve 3. bir parasal genişleme ön görmediğine dair açıklamalar ABD borsa endekslerinin kapanışa yakın saatlerde sert satışlar görmesine neden oldu. Açıklamalar gelmeden önce %0,7 civarında yükselişte olan ABD borsa endeksleri, Bernanke’nin açıklamaları ile  dünü %0,2’ye yakın düşüşle kapandı. Avrupa borsa endeksleri açıklamalar yapıldığında kapalı olduğundan düşüşten etkilenmese de, NY borsasının kapanış saatinde kapanan Avrupa Borsa endekslerinden en etkin olanı Alman Frankfurt Borsası Dax endeks futureları %0,59 düşüşle kapandı.

 
Ancak eklemek lazım ki Bernanke, yeni likidite yok ama ekonomi de hızlı iyileşmiyo derken; mevcut likidite bu koşullarda çekilemez mesajı da verirken, Dolar’dan kaçışı da hızlandırdı. Yani, Dolar değer kazanmadıkça borsalarda kalıcı bir satış dalgası beklemek bu dönemde hata olur…!
 

İçeride ise, spot piyasalar da vadeli piyasalar da Bernanke’nin konuşması sırasında kapalı olduğundan kapanışlar olumlu oldu. Seçim sonrası senaryoların daha çok önemsendiği içinde bulunduğumuz haftada, yurtdışı piyasalara olan duyarlılık daha azalmış gibi görünüyor. Ancak şurasını belirtmekte fayda var ki; herkesin seçim sonrası döneme ilişkin kafası karışık. Öncelikle seçim sonuçlarının ne olacağı, anketlerde çıkan sonucunun seçimde çıkıp çıkmayacağına dair, sonrasında cari açık başta olmak üzere ekonomik verilerdeki bozulmalar için alınacak önlemler ve piyasaya etkileri konusunda kafalar net değil. Zor bir hafta içerisindeyiz ve bu hafta içerisinde piyasaya dair beklentilerde şaşma olasılığı çok yüksek olduğu için; en doğru beklentiyi yansıtan grafikleri takip etmek, yani trendi takip etmek, en kolay yöntem gibi…
 

Son Not: Frankfurt Borsası gibi pek çok Avrupa spot borsası Türkiye saati ile 18:35- 19:00 civarında kapansa da pek çok borsanın endeks futureları NY borsasının kapanış saati ile aynı saatte kapanıyor. Bizdeki future piyasası olan VOB’daki gibi spot piyasa olan İMKB kapandıktan 5 dakika sonra değil…
 

Unutanlara hatırlatmak adına tekrar belirtmek isterim ki; Vadeli piyasalar etkin risk yönetimi kadar, geleceğe dair fiyat keşfi için önemli fiyat üretim fabrikalarıdır. Bu nedenle spot piyasadan ne kadar önce açılır ve ne kadar geç kapanırsa geleceğe dair fiyat keşfi o kadar etkin yapılabilir. Spot piyasa kapandıktan sonra kalan 5 dakika içerisinde ertesi güne dair nasıl bir öngörü oluşturularak fiyat keşfi yapılabilir ki? “Aslında buna da şükür, ilk açıldığında VOB 10:00’da açılıp 15:30’da kapanırken spot İMKB 16:30’da kapanıyordu.” diyenler hala var mı bilemiyorum. Çünkü bu saat sorununa dair durum düzeltilene kadar VOB’un hacimlerine bakın, bir de sonrasına. Hacim demek, likit piyasa demektir. Aynı zamanda piyasaya daha çok katılım, yani etkin fiyatı bulmak demektir. Diğer bir ifade ile etkin risk yönetimine katkı demektir.

 
Kısacası vadeli işlem borsalarında riski etkin yönetmek için; doğru bir geleceğe dair fiyat keşfi yapabilen saat aralığı gerekli. Bu durum gerçekleşmediği sürece;  piyasada gün içi pozisyon alanlar ile bunları avlamaya odaklananlar, işlemlerde büyük çoğunluğu oluştururken; avlanmaktan sıkılanlar 24 saat işlem gören vadeli işlem piyasalarına kaçmayı sürdürecektir. Bu durumu bir tek ben mi görüyorum?
 

Bugün İzlenecek Datalar :
            09:00   –           Almanya cari işlemler dengesi
            12:00   –           Euro Bölgesi GSYH
            13:00   –           Almanya sanayi üretimi
            14:00   –           ABD haftalık ipotek kredisi başvuruları
            17:30   –           ABD haftalık petrol stokları
            21:00   –           ABD FED-Bej Kitap ekonomik durum değerlendirme raporu
 

İMKB Bugün İçin Beklenti
 

İMKB30 spot endeks; 75000’e değdikten sonra hedef olarak bültenlerde de özellikle belirttiğim 200 günlük üssel hareketli ortalamasına dair hareketini yaptı. 79000 çok önemli bir direnç bölgesi. Bu seviyenin geçilmesi yeni hedefi 82500 yapacağından dikkat edilmesi gereken önemli bir direnç olduğu kadar; uzun vadeli trend değişimi açısından da önemli bir hareketli ortalamadır. Bu nedenle dün bu seviyeye yaklaşan İMKB30 spot endeksin işlem hacminde belirgin bir artış olamadan 79000’i geçmesi teknik açıdan zor gibi görünüyor. Ancak içinde bulunduğumuz haftanın Genel Seçimler öncesindeki son hafta olması katılımı azaltacağından teknik analizin “yükselişlerde hacim artışı olmalı” dair bu kuralı çalışmaya da bilir.
 

Diğer yandan 79000 geçilememesi durumunda güç toplamak için İMKB30 spot endeksin 77000’e kadar geri çekilmesi yükselişe dair beklentiyi teknik olarak bozmayacaktır. Ancak 77000’in altına sarkma kısa vadeli hareketli ortalamaların aşağı yönde birbirlerini kesmelerine neden olacağından stop-loss seviyesi olarak dikkate alınmalıdır…!

 
Euro/Dolar
 

Euro/ Dolar paritesi sert hareketlerine rağmen, olası seyrine dair 1,47 olarak belirttiğim hedef seviyeye çok yaklaştı. Grafikte de görüleceği gibi paritenin 1,45’in altına gelmemesi paritenin 1,47’nin geçilmesi ile 1,50’yi yeniden hedeflemesine neden olacaktır. Geçen ayki ECB toplantısı sonrasında 1,50’ye yakın yerden sert düşen ve 1,40’ın altına kadar gerileyen parite; bu haftaki ECB toplantısından çıkacak sonuca ve Yunanistan’a ilişkin açıklamalara çok duyarlı. Bu nedenle aşağıda 1,45 seviyesi kısa vade için stop-loss için dikkat edilmesi gereken; yukarıda ise 1,47, 1,50 hedefinin ilk kapısı olarak algılanması gereken seviyeler…

 
Dolar/TL

 
Bir süredir aynı cümleleri Dolar/TL için yazıyorum ama teknik olarak fiyatlar Dolar/TL’de 1,57’nin altına kaymadıkça, aşağıdaki yorumumu bültenimde aynen korumak zorundayım. Çünkü yatırımcılar tarafından, Dolar/TL 1,57’nin altına gelemediği gibi, 1,62 seviyesinin kritik önemi kısa vadeli bakış açısından çok daha fazla ön planda tutulmalı.

 
Yukarıdaki grafikte kırmızı daireler içerisinde de gösterdiğim gibi Dolar/TL’de teknik olarak bir yükseliş formasyonu olan Ters Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu görüntüsü veriyor. Bu formasyonun teyidi boyun çizgisi olan 1,62’nin geçilmesi ile teyid edecektir. Teknik olarak 1,58-1,60 bandı arasında tutunan ve “güç topluyor “ görüntüsü veren Dolar/TL’nin 1,62 seviyesini görme hatta geçme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerinde kalınması yükseliş hareketini sertleştireceği ve 1,70’leri hedefleyece bileceği için alarm seviyesi olarak kabul edilmelidir.
 

Diğer yandan 1,57’nin altında kalmayan ve güçlü duran Dolar/TL 1,57’in altına sarkar ise; kısa vadede 1,55’e, hatta 1,53’e kadar geri çekilme olasılığı yükseleceğinden ve dikkatli takip edilmelidir…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Süleyman Yaşar: AK Parti’ye Karşı Kurdurulan Milliyetçi Cephe Ne İstiyor?

Tam seçimlere beş gün kala, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, “Türkiye’nin, büyük ve artan cari açığını finanse etmesi daha da zorlaşırsa,...

Kapat