Nuri Sevgen: Bak Evropa Biz Tatile Gidiyoruz. Aman Diyeyim, Ortalığı Karıştırma…!

Önceki gece Yunanistan’ın AB Liderler Zirvesi kararlarını referanduma götüreceğine dair yaptığı çıkışı tersine çevirmek için yapılan Merkel-Sarkozy ve Papandreu görüşmesinden bir sonuç çıkmaması dün piyasaların sert satışlar ile başlamasına neden oldu. Gün içerisinde Papandreu’nun istifa edeceği söylentileri bile yayılsa da Papandreu istifa etmeyeceğini açıkladı. Yunan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos’un Yunan Hükümeti’nin referandumdan vaz geçtiğinin açıklanması ve Euro MB’nın faizlerde beklenmedik indirim kararı ile piyasalar yeniden yükselişe geçtiler. Avrupa’da borsa endeksleri dünü %3’e yaklaşan yükselişler ile kapatırken, ABD borsa endeksleri de benzer bir seyir ile günü kapattılar.

 

Cannes’da dün yapılan G-20 toplantısında gündemdeki asıl konu olan; son  AB Liderler Zirvesi’nden çıkan plan ve plana dair yapılacaklar konusunda medyada pek haber çıkmazken, tek konu Yunanistan’ın referandum yapma girişimi oldu. Piyasalar bu yönde gelen yoğun spekülasyonlar ile çalkalanırken; Euro MB’nın yeni başkanı Draghi, süpriz bir şekilde gösterge faizi 25 baz puan indirerek %1,25’e çekti. Normal şartlarda bu faiz indirimi Euro’ya değer kaybettirici bir operasyon olarak algılanması gerekirken; Avrupa’nın içinde bulunduğu ekonomik durumun iyileşmesi için olumlu(!) algılandı  ve Euro değer kazandı. 1,36’lara gerileyen Euro/Dolar paritesi yeniden 1,38’lerin üzerine çıktı.

  

Bu gece yarısında Yunanistan’da kritik bir güven oylaması yapılacak. Dünkü bültende de yazdığım gibi Papandreu Hükümeti güven oyu alamaz ise; 30 gün içerisinde Yunanistan’da seçime gidilecek. Referandum ihtimali ortadan kalktığına göre bu güven oylaması piyasalar açısından önem arz etmeyecektir. Çünkü piyasalar Yunanistan’da olanlar ile değil; Yunanistan’ın yaptıklarının Avrupa’da topun ağzında olan ülkelere olası etkileri ile ilgileniyor.
  

İçeride ise; dün de yazdığım giibi ekim ayı enflasyonu 2002 yılından beri en yüksek aylık enflasyon olarak TÜFE’de %3,27 ve ÜFE’de de %1,6 geldi. Yıllık enflasyon TÜFE’de %7,66, ÜFE’de %12,58 oldu. TCMB Başkanı Başçı’nın son toplantıda piyasaları uyarmasına rağmen gelen enflasyon pek çok analistin yıl sonunda enflasyon hedefi beklentisini yükseltmesine neden oldu. Bu durum sabah saatlerinde içerideki piyasalarda moral bozukluğuna neden olsa da; ilerleyen saatlerde yurtdışı kaynaklı olumlu haberlerin etksiyle yeniden tersine döndü. Güne %1.5’in üzerinde düşüşle başlayan İMKB, dünü %1,8 yükselişle kapatırken; 2,13 seviyesine yakın başlayan kur sepeti dünü 2,09’un altında kapattı. Faiz tarafında ise %10,09’u gören gösterge tahvil faizi yeniden tek haneli rakamlara geriledi ve %9,95’ten dünü tamamladı.

  

Sonuç olarak; Avrupa borç sorunu kaynaklı büyük bir sıkıntı içerisinde ve bu sıkıntıyı büyük bir krize dönüştürmek mevcut yapıda bir kıvılcıma bakıyor. Yunanistan’ın referandum kıvılcımı neyse ki barut fıçılarına ulaşmadan söndürüldü. Ancak yapısal tedbirler bir an önce uygulamaya konmadıkça önümüzdeki dönemde başka bir yerden beklenmedik bir kıvılcım barutu ateşleyebilir. İçinde bulunduğumuz kaotik ortamda; gece olumlu şekilde günü kapatıp, ertesi sabah cehennemi bir piyasaya uyanabiliyoruz. Bu oynak yapı içerisinde bu akşamdan itibaren 10 kasım Perşembe gününe değin içeride piyasalar tatile girecek. Umarım biz mutlu bir bayram tatili yaparken; Avrupa’da yeni bir kıvılcım ortalığa çıkmaz…

 
Herkesin, şimdiden, kurban bayramını kutlar, mutlu bir bayram tatili geçirmenizi dilerim.
Son Not: Bugün yayın akışında son anda bir değişiklik olmaz ise 15:30’da CNBC-e TV’de canlı yayın konuğu olacağım.
 
 

Bugün İzlenecek Datalar :
11:00   –          Euro Bölgesi PMI bileşik endeksi
13:00   –          Almanya fabrika siparişleri
14:30   –          ABD tarım dışı istihdam değişimi ve işsizlik oranı
                                                                                                                                             

 
İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks, uzun süredir önemle belirttiğim 67500 desteğinin altına kayarak teknik görünümün bozulmasına ve hedefin 64000’i işaretlemesine neden olduktan sonra dün tekrar 67500 seviyesinin üzerine çıkarak olumlu bir hamle yaptı. Kısa vadeli düşüş rendi içerisinde haeket eden İMKB30 spot edneksin 69000 seviyesini geçmesi; yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi, hedefin yeniden 73500 civarından geçen 200 günlük hareketli ortalamaya yönelmesine neden olacaktır. 

 
Kısa vadeli hareketli ortalamalar İMKB30 spot endeksin 68000 seviyesini geçmesi nedeniyle yukarı yönde birbirlerini kesmeye başladı. Eğer İMKB30 spot endeks yeniden 67500 seviyesinin altına kaymaz ise; teknik göstergeler, yükseliş trendine geçişe ve 70000’li rakamlara doğru yöneleceğine dair sinyaller veriyor. 
 
 
Euro/Dolar  
 
 
Euro/Dolar paritesi özellikle de uyardığım gibi 1,40’ın üzerinde tutunamayınca 1,38’lere, sonrasında da 1,36’lara sert bir geri çekilme yaşadı. 1,35-1,36 bandı seviyeleri daha önce de önemli destek olmuş seviyeler. Bu destek seviyesi dün de çalıştı ve parite yeniden 1,38 seviyelerinden geçen kısa vadeli hareketli ortalamalarına yöneldi. Paritenin 1,3850 seviyesi civarında sıkışan hareketli ortalamalarının üzerine çıkması ve orada tutunması durumunda yeniden kritik 1,40 seviyesini geçmeyi deneyecektir. Bu nedenle 1,3850 seviyesi çok ama çok önemli bir seviyedir. Bu seviyenin üzerinde kalması; paritede, Euro lehine gücün arttığına delalet olacak olan kısa vadeli hareketli ortalamaların yukarı yönde birbirlerini kestiği (golden-cross) seviye olacaktır. 
 
 

Dolar/TL 
 
 

Dolar/TL için dün; kısa vadeli hareketli ortalamaların ve FİBO desteğinin 1,77’lerde çalışmaya başladığını ve 1,77’nin altına gelinmediği takdirde yeniden 1,83’ün denenme ihtimaline vurgu yapmıştım. Ayrıca eğer 1,77’nin altına Dolar/TL sarkar ise de beklentilerimin terse döneceğini ve hızla 1,74’e doğru bir geri çekilme yaşayabileceğimizi de yazmıştım. Dün Dolar/TL, Yunanistan’ın referandum korkusuyla gerilen dünya piyasasından aldığı etki ile önce 1,80’e doğru hamle yapsa da; referandumun iptali ve Euro MB’nın faiz indiriminin getirdiği moralle aşağı gevşedi ve 1,77’nin altına kaydı.

 
Bu sabah 1,75 seviyelerinde güne başlayan Dolar/TL’nin 1,74-1,75 bandındaki desteğinde tutunmasını bekliyorum. Ancak bu durum gerçekleşmez ve hareket 1,74’ün altına doğru sürer ise; hedef 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği bölge olan 1,69-1,70 bandı olacaktır…
 

Nuri SEVGEN

A Yatıırm

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güven Sak: Yerinizden Kalkmayın ve Kemerinizi Bağlı Tutun

Artık Avrupa’daki kriz nasıl seyrederse seyretsin Türkiye’yi her durumda aynı ölçüde olumsuz etkileyecek.    Uçak seyahati sırasında, türbülans başlarsa öyle...

Kapat