Nuri Sevgen: Bahane Çin’de de Olsa Alırız

Sert yükselişler sonrası kar satışı için bahane arayan borsalar Çin ekonomisinedair yavaşlama beklentilerine sarılarak bu satışları gerçekleştirdi. Çin’dedemir filizi talebinde düşüş olacağını açıklayan dünyanın en büyük madencilikşirketi BHP Biliton haberi özellikle emtia fiyatlarında ve emtiaya yönelik işkolunda faaliyet gösteren şirket hisse fiyatlarının düşmesine neden oldu.Ayrıca Çin’in benzin fiyatlarına 6 hafta içinde ikinci kez zam yapması da,başta Alman borsası olmak üzere, borsalarda otomotiv şirket hisselerine satışgetirdi. Özellikle Çin Otomobil Üreticileri Birliği yetkilisinin; ülkede araçsatışlarının sektör tahminlerinin altında kalabileceğini belirtmesi otomotivsektörü hisselerinin satışlarla karşılaşmasında etkili oldu.

ABD’de ise konut başlangıçları verisinin şubat ayında son iç yılın zirvesindengerilemesi; gayrimenkul sektörünün toparlanmasının zaman alacağına şeklindeyorumlanınca ABD borsaları da Avrupa kaynaklı satış dalgasına katıldı.

İçeride ise; yurtdışı kaynaklı olumsuz havanın etkisinin yanı sıra TCMB’nınfaiz koridorunu daraltacağı beklentisi ve yükselen petrol fiyatlarının cariaçık riskini artırdığı spekülasyonu ile TL değer kaybederken faizlerde, çoksert olmasa da, yükseliş dün de sürdü. Kur sepeti  ocak ayından beri ilk kez2,12 seviyesine yaklaştı. Geçtiğimiz günlerde Adana’da yaptığı konuşmasında“faiz koridorunda daraltmayı düşünebileceklerini” söyleyen TCMB Başkanı Başçı,TL’deki değer kaybı için ana sebep olarak gösterildi.

Kar satışları için Çin merkezli büyüme haberlerinin kullanılarak, özellikleemtialarda satışların sürmesi dünün dikkat çekici gelişmesi oldu. Fakat nehikmetse petrol fiyatları emtia fiyatlarındaki düşüşe çok da katılmışabenzemiyor. Eğer Çin’de ekonomi yavaşlaması ana sebep ise; neden yavaşlamasındankorkulan global ekonomik çerçevede petrol fiyatları hala çok yüksek ve yükselmepotansiyelini taşıyor? Dünya deniz taşımacılığı maliyetlerini gösteren BaltıkDry Endeksi 2011 kasım ayında 2000 puanın üzerinde iken, bugün 800 puanseviyesinde. Petrolün varili kasım 2011’de 110 dolara yakın fiyatta iken 2000puan civarında olan ve bugün 125 dolarlık  petrol fiyatına karşın BaltıkDry Endeksi 800 seviyesinde olması;  çok net bir şekilde petroldekiyükselişin ekonomik talep kaynaklı olmadığını açıklamaktadır. Görünen o kipetrol fiyatlarındaki artış arz kaynaklı azalma olasılığının sepküle edilmesinedeniyle oluşuyor. Bu arz azalışı, dünya rezervlerinde genel azalışınetkisinden çok İran, Suriye haberlerinin etkisiyle olduğu aşikar. Tavsiyemglobal oyunu görmek için öncelikle bir dünya haritasını önünüze açmanız veİran, Irak, Suriye, özellikle de Afganistan’ın nerede olduğuna bakarak petroldearza hükmedenlerin oyununu çözmeye çalışmanız olacaktır. “Arzı kontrol edenler,fiyat artışından olumsuz yönde  etkilenmez” sözü size rehber olsun.

 

Bugün İzlenecek Datalar :

11:00  –           Almanya, ocak ayıCB öncü göstergeler endeksi

11:30  –           İngiltere, MB sonfaiz toplantısı tutanakları

14:00  –           ABD, haftalıkipotek kredisi başvuruları

16:00  –           ABD, şubat ayıikinci el konut satışları

16:30  –           ABD, haftalıkpetrolstokları

İMKB Bugün İçin Beklenti :

İMKB30 spotuzun vadeli düşen trend kanalının üzerine çıkarak bayrak formasyonunu teyidetmişe benziyor. Yukarıdaki grafiğe dikkatli bakıldığında görülebileceği gibi;İMKB30 spot endeks uzun vadeli düşen trend kanalı üst bandı olan 74000-74500bandının geçilmesi ile 82000 – 85000 aralığına doğru sert bir yükseliş hamlesipotansiyelini içeren “bayrak formasyonu” oluşumu; yükselişin gücünün süreceğiyönünde sinyal veriyor. İMKB30 spot endeks yeniden; 72500’ün altınakaymadıkça bu potansiyel yükseliş olasılığı dikkate alınmalıdır.İşlem hacmi ile de desteklenen bu teknik görünüm yükseliş potansiyeliningücünün yüksek olduğunu gösterirken, suyun akışının tersine pozisyon almanın(gün içi pozisyonları değil uzun vadeli alınacak pozisyonları kastediyorum) çokriskli olduğu yönünde net bir mesaj veriyor.

İMKB30 spotendeks yeniden uzun vadeli düşen trend kanalının içerisine dönmedikçe yükseliştrendinin süreceğine dair teknik görünüm korunacaktır…

 

Euro/Dolar

 

Euro/Dolarparitesi; 1,31 kritik teknik seviyesinin altına kayarak 1,30’un altına gelse deyeniden toparlanarak bu hafta başında 1,32 seviyesinin üzerine çıkmayı başardı.1,32’nin geçilmesi kısa vadeli hareketli ortalamaların yukarı yöndebirbirlerini kesmelerine neden olduğundan çok önemli teknik bir seviyedir. Zira 1,32’nin geçilmesi ile teknik hedef yeniden 200 günlük hareketliortalamanın geçtiği seviye olan 1,3450-1,35 bandı olmuştur. Bu nedenle pariteyeniden 1,32’nin altına gelmedikçe teknik görünüm Euro lehine olacağışeklindedir.

Diğertaraftan; parite yeniden 1,32’nin altına kayması durumunda yükseliş yönündekigenel görünüm; aşağı yönde birbirlerini kesecek olan kısa vadeli hareketliortalamalar nedeniyle negatife dönecektir. Bu nedenle 1,32 çok önemli birdestek, hatta stop-loss seviyesi olarak dikkate alınmalıdır.

 

Dolar/TL

 

Dolar/TLyukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; uzun vadeli yükselen trendingeçtiği 1,80 seviyesinin üzerine çıkrak bir süredir teknik olarak hedef seviyeolarak verdiğim 1,82-1,83 bandı hedefine ulaştı. 1,83 geçerek üzerindetutunabilirse; hareketin 1,90 seviyelerindeki zirveye doğru yolculuğu yenidenbaşlayabileceğinden dikkatle takip edilmelidir. Zira uzun vadeli trendininüzerine çıkan Dolar/TL, yeniden bu trendin (1,80 seviyeleri) altına kaymadıkçayükseliş potansiyelini koruyacaktır.

Nuri SEVGEN

A Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Saruhan Özel: Sektör Liderlerine Kulak Verelim…

Geçtiğimiz hafta iki günlük bir organizasyonda Türkiye’nin önde gelen sanayicilerini ve yöneticilerini bir arada dinleme imkânım oldu. Çok farklı sektörlerde...

Kapat