Nuri Sevgen: Avrupa’nın Filozofisi: “Para Çin’de de Olsa Gidip Alırız…”

Avrupa’da Liderlerin Perşembe sabahı anlaştıklarının açıklanması ile piyasalarda başlayan olumlu seyir gücünü yitirse de haftanın son işlem gününde de sürdü. Bu hafta Cannes’da yapılacak G-20 zirvesi öncesinde borç sorununun çözümüne ilişkin adımlar yavaş yavaş netleşiyor. Ancak Avrupa Finansal İstikrar Fonuna (EFSF) Çin’in desteği henüz net değil. Her rne kadar EFSF Başkanı Klaus Regling Pekin’de, Çin’i EFSF’ye yatırım yaptırmak için çabalasa da; kasım ayı içerisinde EFSF’nin nasıl 1,4 trilyona çıkarılacağına dair oluşturulacak teklifte Çin’in desteği henüz net değil. Zira Çin Maliye Bakanı Zhu Guangyao, G-20 zirvesi gündeminde EFSF’nin tahvillerinin satın alınmasının bulunmadığını söyledi. 3,2 trilyon dolarlık döviz rezervinin 800 milyar dolara yakın kısmının euro cinsi  varlıklarda tutan Çin, Avrupa’nın borç sorununun aşılmasında Libya’dan sonra önem verdiği diğer bir ülke. Zira Libya’nın 160 milyar dolarlık Avrupa bankalarındaki valığı Kaddafi rejiminin devrilmesi ile Avrupa’da kalarak başta Fransa olmak üzere Avrupalı bankaları rahatlattı. Şimdi kaynak Çin’den sağlanmaya çalışılıyor. Ancak Çin’de doğal olarak pazarlık şansını kullanacak, Avrupa’ya kolay destek veremeyecek gibi görülüyor.

  
İçeride ise; Avrupa borç sorununun çözümünde liderlerin anlaşmasının getirdiği olumlu havanın etkisi ile piyasalar olumlu seyretse de; önceki dönemlerdeki gibi; özellikle İMKB’de, Avrupa ve ABD piyasalarından daha olumlu bir seyir söz konusu değildi. Bunda en önemli etki bankacılık sektörünün karlılığına dair negatif yöndeki beklentiler etkili olmuşa benziyor. Zira hem TCMB’nın son dönemdeki operasyonları, hem de Avrupa’da bakaların yeniden sermayelendirilmesi ile çok ucuzlayan bankaların Türk bankalarına göre daha ucuz olması İMKB’deki bankacılık sektörünün dünya borsalarındaki olumlu seyirden negatif ayrışmasına neden oluyor. Endeks içerisindeki etkileri göz önüne alınınca da bankacılık sektöründeki ayrışma endekslerin de ayrışmasında etkili oluyor.
Bu sabah ise; gündemde ana madde Japon MB’nın (BoJ) Yen’e müdahalesi. BoJ, bu sabaha karşı 2. Dünya savaşından beri Dolar karşısında en yüksek seviyesine ulaşan Yen’e 5 trilyon yeni bulduğu söylenen büyük bir müdahale yaptı. Müdahale sonrası AB Liderler Zirvesi sonrasında 1,40’ı geçince 1,42’lere çıkan Euro/Dolar paritesi yeniden 1,40 sınırına yaklaşırken; emtiada Doalrın değerlenmesinden dolayı düşüşler görülüyor. Dolardaki değer kazancının etkisi ile de bülteni yazdığım sabah saatlerinde ABD borsa endeks vadelilerinde %0,7 civarında düşüşler görülüyor…

  

Çok Önemli Not: Bugün VOB’da EKİM vadeli sözleşmelerin son işlem günü. Bu nedenle en çok işlem gören sözleşmeler olan İMKB ve döviz sözleşmelerinin bugün sonunda vade sonu uzlaşma fiyatının nasıl açıklandığını tekrar hatırlatmak isterim :

 

İMKB sözleşmelerinin vade sonu uzlaşma fiyatlaması: Son işlem günü Borsada seansın kapanmasından önceki 30 dakika içerisinde, İMKB’de gerçekleşen tüm İMKB-30 ulusal hisse senedi fiyat endeks değerlerinin aritmetik ortalaması vadeli işlem sözleşmesinde vade sonu uzlaşma fiyatı olarak kullanılır. İMKB seansının Borsa seansından önce kapanması durumunda, yöntem aynı kalmak suretiyle hesaplamalar İMKB seansının son 30 dakikalık bölümünde gerçekleşen tüm İMKB-30 ulusal hisse senedi endeks değerleri esas alınarak yapılır. Son 30 dakika içerisinde teknik nedenlerle İMKB-30 ulusal hisse senedi endeks değerlerinin hesaplanmasında ve/veya Borsa tarafından alınmasında bir kesinti veya aksama olması durumunda alınan mevcut verilerin aritmetik ortalaması baz alınarak vade sonu uzlaşma fiyatı hesaplanır. Vade sonu uzlaşma fiyatı olarak hesaplanan değer en yakın fiyat adımına yuvarlanır.
Döviz sözleşmelerinde ise; bugün 15:30’da TCMB’nın açıklayacağı satış kurları baz alınıyor.
 
 

Bugün İzlenecek Datalar :
12:00   –          Euro Bölgesi ekim ayı TÜFE
12:00   –          Euro Bölgesi eylül ayı işsizlik datası
14:30   –          ABD ekim ayı NY FED ISM iş aktivitesi endeksi
15:45   –          ABD Chicago PMI endeksi
***      ABD’de yaz saati uygulaması devam ettiğinden bu hafta boyunca ABD borsası Türkiye saatiyle 1 saat erken 15:30’da işleme başlayacaktır…
                                                                                                                                             
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeks, özellikle uyardığım bçlge olan 67500 seviyesinin altına sarksa da orada kalıcı olmayarak yeniden 67500-68000 bandının üzerine kendini atmayı başardı. Teknik olarak 67500-68000 bandında öneml destek bölgesinde tutunmayı başaran İMKB30 spot endeksin 70000 seviyesindeki direncine doğru hamle yapacağını ama bu seviye geçilmedikçe yükselişlerin tepki olarak kalacağını da yine bir süredir bültenlerimde vurguluyorum. Bu görüşüm hala sürmektedir ve 70000 seviyesi geçilmedikçe de sürecektir. Bu nedenle İMKB30 spot endeks 70000 seviyesini geçmedikçe düşüş yönündeki kısa vadeli trend yapısı değişmeyecektir.
Diğer yandan 67500 seviyesi ile 70000 arasında güç toplaması muhtemel olan İMKB30 spot endeksin 67500’ün altına gelmesi durumunda 64000 seviyesine değin sert bir düşüş süreci başlayabileceği de asla unutulmamalıdır…!
 
 

Euro/Dolar  
 

 
Euro/Dolar paritesi bir süredir önemle belirttiğim 1,40 seviyesini geçince 1,42 seviyelerindeki FİBO direncine değin sert bir hamle yaptıktan sonra bu sabah BoJ’un Yen’e müdahalesi ile tekrar önemli bölge olan 1,40’a geriledi.

 
Paritenin 1,40’ın üzerinde tutunması 200 günlük hareketli ortalamasının destek yapılması anlamı taşıyacağından teknik olarak başlayan yükseliş trendi yapısının desteklenmesi için çok ama çok önemlidir. Zira paritenin 1,40’ın altına gelmesi durumunda ilk etapta ve sert bir şekilde yeniden 1,38’e geri çekilebileceğini göstren teknik görüntünün yanı sıra; yükseliş trendi beklentisi de bozulacaktır.
   

Dolar/TL 
 
 
Dolar/TL’nin TCMB Başkanı Başçı’nın açıklamları ile 1,78’deki kuvvetli desteğinin altına da gelerek 1,74 seviyelerine geriledikten sonra 1,74 – 1,75 bölgesi teknik olarak diğer bir yatay destek seviyesi olan bu bölgede destek bulduğu gözleniyor. Zira Dolar/TL’nin bu seviyede tutunması ve hafif bir tepki vermesinin mümkün olduğunu son yazdığım bültende de yazmıştım. Ancak Dolar/TL, 1,83 seviyesinde aşağı yönde birbirlerini kesen hareketli ortalamaların geçtiği bölge yeniden geçemedikçe trend yönünü aşağı çevirmiş görüntüsünü değiştirmeyecektir…!

  
Diğer yandan Dolar/TL, pek beklenmese de, eğer tepki vermeyerek 1,74’ün altına kayar ise 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği bölge olan 1,68-1,70 bandını yeni hedefi yapacaktır…

Nuri SEVGEN

A Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Kudret Ayyıldır

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 31 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, ''Euro Bölgesi borç krizinin henüz sona ermediğini, 'tehlike geçti' işareti vermek...

Kapat