Nuri Sevgen: Almanya’nın Adı da mı Kriz İle Anılmaya Başlıyor?

Oldukça sıkıntılı bir günü daha piyasalar geride bıraktı. En sert şok; Almanya’nın dün gerçekleştirdiği 10 yıllık tahvil ihalesine talebin düşük kalması ve faizlerin yükseldiği haberi ile geldi. Zira “Euro Birliği’nin dinamosunun da krizin etkileri altında kalmaya başladığı” yönündeki spekülasyonu artıran bu haber, Euro’ya sert bir değer kaybı yaşattı. Bu kayıptaki artışta ABD’nin yaptığı 10 yıllık tahvil ihalesine talebin yüksek gelmesi ve faizin düşmesi de etkili olduğu aşikar. Zira Euro/Dolar paritesi 1,35’in üzerinden 1,3320’ye kadar geriledi. Almanya haberinin ardından, FITCH Fransa’nın AAA olan ve piyasalar açısından endişe ile izlenen notunun düşebileceği yönünde uyarması ve S&P’nin Euro Bölgesi’nin kredi notlarının resesyon tehdidi ile karşı karşıya olduğu uyarısı da Euro’da değer kaybına etki ettiğini yazsak yanlış olmayacaktır.

 
Adına Dolar ile carry-trade denen ve dolar ile borçlanarak diğer varlıklara yatırım yapılması olarak tanımlanan, içinde bulunduğumuz piyasa yapısında; doların değer kazanması; doğal olarak, başta borsalar olmak üzere emtiada da satıcılı piyasalar ile tüm yatırımcıları dün yüzyüze bıraktı. Avrupa’da borsa endeksleri %1,5’un üzerinde düşüşler ile kapanırken; ABD borsa endekslerinde kapanışlar %2’yi de geçti.

 
İçeride ise; TCMB’nın Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısı dün beklenen haberdi. Toplantıdan TCMB’nın politika araçlarında yeni bir değişikliğe gitmeyeceği haberi ile piyasalar rahatladı. Ancak sonrasında yurtdışı piyasalardaki satış baskısı ve FITCH’in Türkiye’nin kredi notu görünümünü pozitiften durağana çekmesi; içerde piyasaların da volatil bir gün yaşamasına neden oldu. Kur sepeti 2,19’u geçerken; gösterge tahvilin faizi %10,73’e yükseldi. İMKB’deki düşüş ise %3’e yaklaştıysa da kapanışlar %1,8 civarında düşüşle gerçekleşti.
 

Bugün ABD piyasaları Şükran Günü nedeniyle kapalı olacak ama borsa endeks vadelileri işlem görüyor. Tatil nedeniyle bu vadeli endekslerin de fiyatları Avrupa’dan gelecek haberlere göre değişecektir. Genel olarak düşük hacimli ve sanırım düne göre daha mutedil bir piyasa yapısını içeride ve dışarıda görmemiz bugün için muhtemel görünüyor.

 
Bugün İzlenecek Datalar :
11:00   –          Almanya IFO güven endeksi
*** ABD’de spot piyasalar, bugün şükran günü tatili nedeni ile kapalı olacak. 
                                                                                                                                              

İMKB Bugün İçin Beklenti :

  
İMKB30 spot endeks, bir süredir önemle vurguladığım 67500 seviyesinin altına geldikten sonra 63000 seviyesindeki desteğinde de tutunmayı başaramadı ve Ağustos ayında gördüğü teknik destek olmasını bekledğim 58000 – 60000 bandına gözünü çevirdi. Dün özellikle ikinci seansta özellikle bankacılık hisselerinde satışların karşılanmaya başlanması 60000 seviyesine yaklaştıkça alıcıların gelmeye başlayabileceğine dair umut verdi.
 

Ancak yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi; İMKB30 spot endeksin 63000 civarında uzun vadeli düşüş kanalı alt bant desteğinin altına ağustos ayında görülen 60000 seviyesine doğru başlayacak hareketin önü açılmış durumdadır. Bu nedenle olası bir tepki ya da trend değişimi için öncelikle alınması gereken sinyal; tabanın nerde oluşacağının teyidi olmalıdır. “Dip bulundu” ya da “kesinlikle 58000-60000 seviyesi dip olacaktır” diyeblecek teknik bir görüntü henüz oluşmamıştır. Fakat 60000 seviyesi hem psikolojik hem de ağustos ayındaki taban oluşumundaki etkisi nedeniyle önemli ve güçlü bir destek olarak karşımıza çıkacaktır. 

 
Euro/Dolar  

 
Euro/Dolar 1,35 seviyelerine gelerek bu bölgede destek bulma çabasında olan paritenin bu seviyede tutunamayınca 1,30-1,31 bandına doğru sert bir düşüş yaşayabileceği olasılığını bir süredir bültenlerimde yazıyordum. Zira 1,35’in altına kayında parite dün sert bir şekilde 1,33’e geriledi ve düşüş trendini teyid etti.  Kısa vadeli düşüş kanalı alt bant desteğinden tepki alması muhtemel paritenin 1,3450-1,35 bandına doğru bir tepki yapması olası. Ancak 1,35′in ’ekrar üzerine çıkılmadıkça 1,30-1,31 bandına yönelik düşüş trendi değişmeyecektir…!
 

Dolar/TL  

 
Dolar/TL özellikle uayrdığım 1,83 seviyesinin üzerine çıkarak kısa vadeli yükselen trend kanalının üzerine sert bir hamle yaptı ve teknik hedef olarak belirttiğim 1,87 seviyelerini yükseldi. Dolar/TL, 1,85’in altına gelmedikçe yükseliş ivmesi gücünü kaybetmeyecek ve çok önemli direnci olan 1,87’nin geçilerek uzun vadeli yükseliş trendi içerisine girme potansiyelini taşıyacaktır. Zira uzun vadeli trendin içine girilmesi Dolar/TL’nin yeniden 1,90’ları hedeflemesine neden olacak uzun dönemdeki seyri açısından çok önemli bir bölgedir.

 
Diğer yandan Dolar/TL 1,85 seviyesi civarından geçen kısa vadeli yükselen trend kanalı içerisine kayar ise 1,90 seviyeleri kısa vadeli hedef olmaktan çıkacak ve yeni hedef 1,81 olacaktır.

 
Kısaca özetlemek gerekirse; yukarıda 1,87, aşağıda da 1,85 seviyesi, yönün seyri açısından önemle takip edilmesi gereken seviyelerdir…!
  

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Atılım Murat: Hiper Enflasyon Korkusu

Avrupa Merkez Bankası(AMB) müdahale etmeli mi? Kriz gündeminin ilk maddesi bu. Öncelikle; Almanya’nın buna niçin destek vermediğini belirtelim. İkinci Dünya...

Kapat