Nuri Sevgen: Ah Vre Komşi…

Avrupa piyasalarında Yunanistan’a ilişkin kaygılar ve sonrasında Yunanistan’ın kredi notunun düşürülmesi etkisiyle dün sert satışlar gözlenirken; ABD borsa endeksleri emtiaya gelen alışlar nedeniyle emtia ve enerji sektörüne dayalı şirketlerin öncülüğünde yükseldi.
 

Yunansitan dünün en önemli konusuydu. Zira hafta sonu Euro Birliğinden çıkması spekülasyonuna muhatap olan ve borç yeniden yapılandırması ihtiyacı iyice artan Yunanistan’ın kredi notunu S&P iki kademe indirerek B’ye çekince Avrupa piyasalarında satışlar sertleşti. S&P açıklamaları ardından Moody’sin de konuya ilişkin olarak birden fazla basamaklık bir indirim olasılığından söz etmesinin; dünkü satış dalgasına etki ettiğini de eklemekte fayda var.
 

Emtia piyasaları ise geçen haftanın son günlerinde yaşadığı sert düşüşün neredeyse büyük kısmını dün geri aldı. Bu hareketlilik de NY borsasında emtiaya ve enerjiye dayalı sektör hisselerinin yükselmesine neden olurken endekslerin %0,3’ün üzerinde yükselmesini sağladı. Emtiadaki yukarı yönde tekrar başlayan hareketliliğe ilk kıvılcımı petrol fiyatları verdi. Zira Almanya’da mart ayı ihracatınn tarihi rekor seviyeye ulaşması ve ABD’de açıklanan istihdam datalarının dünya ekonomisine dair toparlanmanın sürdüğü yönünde verdiği mesaj petrol fiyatlarını etkiledi. Global ekonomideki olumlu hareketlilik petrole olan talebi artıracak beklentisi 105 dolara kadar düşen BRENT tipi petrolü 115 dolar seviyesine çıkarırken; metallerin de hareketlenmesine neden oldu.
 

İçeride ise; Yunanistan odaklı haberlerin etkisiyle düşen Avrupa ve ABD piyasalarının yanı sıra, Citigroup’un İMKB’de işlem gören bankacılık sektörüne satış tavsiyesi vermesinin etksiyle hisse senetleri düşüşteydi.
 

Bugün ise gözler yine Avrupa’da olacak. Yunanistan’ın 1 milyar Euro büyüklüğündeki 6 aylık bono ihalesi ve Almanya Başbakanı Merkel’in Yunanistan’ı içermesi beklenen öğleden sonraki konuşması Avrupa tarafında izlenecek haberler olacak.

 
Bugün İzlenecek Datalar :

            14:30   –          ABD küçük işletmeler beklenti anketi

            15:30   –          ABD ithalat fiyat endeksi

            17:00   –          ABD IBD/TIPP ekonomik iyimserlik endeksi

            17:00   –          ABD toptan satış stokları
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 

İMKB30 spot endeksdeki yükselişe rağmen işlem hacminde artışın olmayışının tedirgin edici olduğunu son bültenlerimde özellikle belirtiyordum. Kısa vadeli zirvesi olan 86000 seviyesini  geçemeyerek teknik olarak “ikili zirve” görüntüsü veren İMKB30 spot endeksin yükselişin yeterli gücü bulmadığı hacim artışı olmayışından dikkatimizi çekiyordu. Geçen hafta yurtdışı kaynaklı bir satış dalgası ile bu güç kaybı birleşince; kartopu etkisi ile altlardaki alışların iptal edilmesi sonucu satışlar sertleşerek, 83500-83000 bandı seviyesindeki önemli destek bölgesine geriledi. Dün gelen satışlar ile de 21 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 83500’ün altında kapanış yapan İMKB30 spot endeksteki teknik görünümü satış yönüne doğru çeviriyor. Zira 84500 seviyesinin üzerine tekrar kendini atamadığı takdirde İMKB30 spot endeksin 81500- 82000 seviyesindeki yatay desteğini deneme potansiyeli artacaktır. 81500 seviyesinin altı nisan ayında iki kez denenmesine rağmen kırılamadı. Zira bu seviyenin kırılması İMKB30 spot endeksin 200 günlük hareketli ortalması olan 79000’e değin sarkmasına neden olabilecek sert bir harekete neden olabileceğinden önemlidir.

 
Yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığım gibi çok kritik bir teknik görüntü veren İMKB30 spot endeksin olası hareketliliğini tahmin amacıyla dün yazdığım olası senaryolar olasılıklara hazırlıklı olmak açısından dikkate alınmalıdır:
 

–                           84500-83000 seviyesinde yatay bir hareket sergileyerek güç toplar ve hareketli ortalmalar da bu süreçte birbirlerine iyice yaklaşır. Yön 84500’ün üzerine çıkılırsa yükseliş; 83000’in altına kayınca da sert düşüş şeklinde olacağından kırılma yönü netleşmeden pozisyon alınmamalıdır.

 
–                           83500 seviyesindeki 21 günlük hareketli ortalamanın altına doğru hareket sürer ve 83000’i aşağı yönde keser ise; düşüş 79000 seviyelerine yakın yerden geçen 200 günlük hareketli ortalamaya değin sarkabileceğinden 83000 çok kritik bir seviye olarak yine karşımıza çıkacaktır.

 
–                           Geçen haftanın son işlem gününde 83000’in altına kaymayan İMKB30 spot endeksin 84500’ü geçmesi ve hacim artışı olmamasına rağmen Cuma günü yaşananların bir “ayı tuzağı” olarak kalma olasılığı.

 
Senaryolardan da görüleceği gibi 83000-83500 bandı seviyesi çok önemli ve kuvvetli bir destek bölgesi. Bu seviyenin altına kayılması kısa süreli sert satışlara neden olabileceğinden dikkatle takip edilmelidir. Diğer yandan 84500 seviyesinin üzerine çıkılarak orada kalınmadıkça da yükseliş trendi yeniden başlamayacaktır…!

 
Euro/Dolar
 

Euro/ Dolar paritesi geçen hafta; bir süredir “hedef” olarak vurguladığım, 1,50 seviyesine çok yakın yerden döndü. Düşüşte Trichet’nin açıklamaları kadar, Yunanistan’a dair haberler ve emtiadaki satışların etkili oluyor. Parite teknik olarak çok kuvvetli bir destek olan 1,4280 – 1,43 bandından destek alarak 1,45’lere doğru tepki verme olasılığı çok yüksek. Bu nedenle 1,4280 seviyesinin altında kapanış yapılması durumunda bu durumun stop-loss kabul edilmesi şartıyla Euro/Dolar paritesinde 1,45’lere doğru olabilecek kısa vadeli hareketten faydalanılması rasyonel olacaktır.
 

Dolar/TL
 

Bir süredir bültenlerimde de özellikle 1,5350’nin üzerinde kalınması çok önemli bir direnç bölgesi olan 1,55’in denenmesine neden olacağını vurguluyordum. Bu durum geçen hafta gerçekleşti ve Dolar/TL 1,55 direncine dokundu ve bu direncin gücü vesileyiyle aşağı yönde bir düzeltmeye girdi. Ancak grafikten de görüleceği gibi 1,5350 bölgesinden geçen kısa vadeli ve 200 günlük hareketli ortalamalar Dolar/TL’nin olası yükselişi için büyük bir teknik destek sağlamaktadır. Bu nedenle önerim; 1,53’ün altındaki kapanışlarda stop-loss uygulanması şartı ile  Dolar/TL’de alım yönünde pozisyon alınması ve taşınması yönündedir…

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Mahfi Eğilmez: Reel Faiz, Reel Getiri Hesapları

Türkiye’yi sıcak para cenneti haline getiren para politikasını alkışlıyor ve yabancıya Tobin Vergisi’ne karşı çıkıyoruz.   Faiz, bir kişi ya...

Kapat