Nuri Sevgen: 92 Yıl Öncesini Unutmayın, Unutturmayın…!

ABD borsa endeksleri HP’nin kar tahminini aşağı yönde revize etmesi ve beklentilerden olumsuz gelen ekonomik dataların etkisiyle dünü genel olarak düşüşle kapatırken; Avrupa’da AB Maliye Bakanları Toplantısı’ndan çıkacak sonuçlara ve Yunananistan’a ilişkin kaygılar nedeniyle, borsa endekslerinin %1’i geçen düşüşler ile kapanmasına neden oldu.

 
ABD’de özellikle nisan ayı ev başlangıçları 570.000 beklenirken, dün 523.000 gelmesi ve HP’nin ilk çeyrek bilançosunun güçlü görüntüsüne rağmen kar tahminlerini aşağı yönde revize etmesi; dün ABD borsalarında morallerin bozulmasının ayrıntılarıydı.
 

Avrupa’da ise gözler Brüksel’de yapılan AB maliye Bakanları Toplantısı’ndan çıkacak Yunanistan’a dair haberlerde. Zira daha önce borçlarının vadesi ve faiz oranı düşürülen Yunanistan’ın haziran ayında IMF’den alması beklenen kredi dilimi için koşulların yerine gelmediğinin IMF tarafından açıklanması ile 50-60 milyar euroluk ek yardım ihtiyacı olduğu yönünde speküle edilen Yunanistan ekonomisinin geleceği açısından AB Maliye Bakanları toplantısından çıkacak sonuç çok önemli. Bu sabah toplantıda genel eğilimin Yunanistan’ın 50 milyar euroluk özelleştirme yapmaya zorlanması koşuluyla kredi yeniden yapılandırılmasına onay geleceği yönünde. Yani komşu duyun-u umumiye benzer koşullara tabi olması karşılığında batırılmayacak. Bu durumdan kurtulacak mı, onu zaman gösterecek. Ancak piyasalar bu haberden mutlu olmuş gibi görünüyor. Bu sabah; Euro, Dolar karşısında 1,43’e yaklaşırken, petrol ve altın başta olmak üzere emtiada ve Asya borsalarında yükselişler dikkat çekici.
 

Son Bilgi: Duyun-u umumiye II. Abdülhamit zamanında (1879) borçlarının faizini dahi ödemekte zorlanan yaşlı Osmanlı İmparatorluğu için o dönemde önemli vergi gelir kalemleri olan damga, alkollü içki, balık avı, tuz, ipek ve tütünden alınan vergi gelirlerinin toplanmasını ve gelirin tamamının Duyun-u Umumiye-i Osmaniye Varidat-ı Muhasasa İdaresi olarak anılan çoğunluğu Avrupa Devletlerinden oluşan komisyona bırakılmasıdır.  Lozan antlaşması ile yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ne devreden Osmanlı’nın bu borçları için tahsil yetkisi Duyun-u Umumiye komisyonundan alınmış ama genç Cumhuriyet tarafindan toplanan vergiler ile bu borçlar 1954 yılına kadar ödenmeye devam etmiştir.
 

Yunanistan’dan bu günlerde “özelleştirme” adı altında adalarının satışını isteyen Avrupa ülkeleri; borçlar karşılığında Osmanlı’dan; 1881’de Tunus’u (Fransa), 1882’de Mısır’ı (İngiltere), 1908’de Bosna Hersek’i (Avusturya) alırken,  1821’de Yunanistan ve 1908’de Bulgaristan bağımsızlıklarını ilan etti.
 

Benzetmek gibi olmasın ama toplam borcu, GSYH’nın %150’sine doğru koşan Yunanistan’ın önümüzdeki dönemde içinde bulunduğu badireden çıkması için işi çok ama çok zor…
 

Yarın ulusal egemenliğimiz için önemli bir gün olan 19 mayıs 1919’un 92. yıl dönümünü kutlayacağız. Bugünün anlam ve önemini bir kez daha hatırlamak, Osmanlı imparatorluğun çöküş döneminde yaptığı iktisadi hatalardan ders almak adına uzattığım yazı için; herkesten anlayış bekliyor, Ulusal Egemenlik ve Gençlik Bayramı’nızı tüm kalbimle kutluyorum.

 
Bugün İzlenecek Datalar :

            11:30   –          İngiltere işsizlik başvuruları değişimi

            11:30   –          İngiltere MB toplantı tutanakları

            12:00   –          Euro Bölgesi inşaat üretimi

            14:00   –          ABD haftalık ipotek kredisi başvuruları

            17:30   –          ABD haftalık petrol stokları

            21:00   –          ABD FED’in son FOMC toplantısının tutanakları
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :İMKB30 spot endeks için 200 günlük üssel hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 79250 seviyesi civarı teknik olarak çok kuvvetli bir destek olduğunu son bültenlerimde sürekli vurguluyorum.  Zira 200 günlük ortalamalar uzun vadeli hareketin yönü açısından çok önemlidir. Bu nedenle İMKB30 spot endeks geçen hafta Perşembe günü tam bu destekten tepki verirken; Cuma günü bu desteğinin altına kaysa da önceki gün ve dün yeniden bu seviyenin üzerinde kapanış yapmayı başardı. Bu durum bu önemli desteğin çalıştığına ve yukarı yönde tepki için destek olarak algılandığına delalettir. Bu nedenle İMKB30 spot endeks bu seviyenin altında kalmadıkça teknik yönden güçlenen bir görüntü sergilemektedir.
 

İMKB30 spot endeksin yükselişte önünde önemli dirençler mevcut ama 83500  seviyesinin üzerine çıkamayan yükseliş yönündeki hareketler teknik olarak tepki hareketi olarak değerlendirilecektir. Trendin yönünün değişerek, yükselişe dönmesi; 83500’ün geçilmesi ile mümkün olacaktır.

 
Euro/DolarEuro/ Dolar paritesi bir süredir “hedef” olarak vurguladığım, 1,50 seviyesine çok yakın yerden Trichet’nin faiz artışına gitmeyeceği açıklaması ve Yunanistan’a dair borç yeniden yapılandırması haberlerinin etkisiyle 1,40’lara sert bir düşüş yaşadı.  Parite teknik olarak çok kuvvetli bir destek olan 1,4280 – 1,43 bandından destek almakta zorlanan parite bu seviyenin altına kaydı ve 1,40 seviyelerindeki 21 günlük ortalamasında tutunma çabasında başarılı oldu. 1,40 seviyesinde tutunmayı başararak bu sabah 1,43’e doğru tekrar hareketlenen parite 1,43’ün üzerine tekrar çıkmadıkça da 1,36’ya doğru düşme riski, teknik olarak, sürecektir. 1,43’ün üzerine çıkılarak orada kalınmanın başarılması durumunda ise; 1,47 seviyesinin üzeri yeniden hedef olacaktır.
 

Dolar/TLYukarıdaki grafikte kırmızı daireler içerisinde de gösterdiğim gibi Dolar/TL’de teknik olarak bir yükseliş formasyonu olan Ters Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu görüntüsü veriyor. Bu formasyonun teyidi boyun çizgisi olan 1,62’nin geçilmesi ile teyid edecektir. Teknik olarak 1,58-1,60 bandı arasında tutunan ve “güç topluyor “ görüntüsü veren Dolar/TL’nin 1,62 seviyesini görme hatta geçme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerinde kalınması yükseliş hareketini sertleştireceği için alarm seviyesi olarak kabul edilmelidir.

 
Diğer yandan 1,58-1,60 bandında sıkı tutunan Dolar/TL 1,58’in altına sarkar ise; kısa vadede 1,55’e kadar geri çekilme olasılığı yükseleceğinden dikkatli takip edilmelidir…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Uğur Gürses: DSK Sonrası IMF ve Biz

Avrupa’da borç yapılandırılması sürecine girerken, kritik rolü olan IMF başkanlığı, Alman ya da Fransızların dışına gitmeyecektir.   Dominique Strauss-Kahn’ın (DSK)...

Kapat