Nükleer Santral İçin Gerekli Düzenlemeler Tamamlandı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Türkiye’de nükleer santral  kurulması için gereken düzenlemeleri tamamladı. Edinilen bilgiye göre, Kurulun bu haftaki toplantısında Akkuyu’da  nükleer santral yapacak olan Rus şirketin asgari sermaye oranı ile  Kuruma yapacağı lisans başvurusunda yatırması gereken teminat mektubu  belirlendi.

 
Buna göre Akkuyu’da kurulacak toplam 4 bin 800 megavat kurulu  gücünde ve yaklaşık 20 milyar dolar yatırım yapılması planlanan nükleer santral için asgari 1 milyar 440 milyon lira sermayesi olan  bir şirket kurulacak. Şirket önümüzdeki aylarda EPDK’ya lisans başvurusu yaptığında 157  milyon 200 bin liralık banka teminat mektubu verecek.
 

EPDK Başkanı Hasan Köktaş da Kurul olarak nükleer santral yapacak  şirketin öncelikle yer lisansı almasını ve bu lisans ile üretim lisansı başvurusu yapmasını da karar verdiklerini belirtti Akkuyu’ya  nükleer santral kurmak isteyen şirket ile sürekli görüştüklerini   anlatan Köktaş, “Şirket bu yıl içinde yer lisansını alarak Kurumumuza  resmi üretim lisansı başvurusu yapmayı hedefliyor” dedi.
 

Buna göre şirket, yer lisansı ile birlikte belirlenen tutarla  kurulacak şirketinin ana sözleşmesi, ortaklık yapısı, üretim tesisine  ilişkin bilgi ve belgelerle birlikte EPDK’ya lisans başvurusu yapacak.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
SOROS:Euro krizini çözecek üç faktör

George Soros, Financial Times´ta yayınlanan yazısında euro krizi için kapsamlı bir çözümün üç temel faktörden oluşması gerektiğini bildirdi: bankacılık sisteminin...

Kapat